Lobe: aplikace, se kterou lze za pomoci vizuálního editoru učit vlastní umělou inteligenci

lobe
0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence a s ní související metody strojového učení jsou dnes prakticky na každém kroku. Snad každý druhý startup vstoupil do oblasti, která využívá zastaralé technologie, a snaží se je vylepšit tím, že většinu procesů zautomatizuje a připojí k nim umělou inteligenci – ostatně to dělá i Google, Apple, Uber nebo třeba Tesla. Jak ale s něčím takovým začít, i přesto, že neoplýváte potřebnými technickými znalostmi? Řešením by mohl být startup Lobe.

Lobe převedl složitou oblast takzvaného deep learningu do jednoduché formy, kterou pochopí a zároveň může využít téměř každý. V přehledném rozhraní tak můžete vzít svá data a pouhým přetahováním navolit akce, které se mají stát, jaké typy objektů má umělá inteligence rozpoznávat a způsob, jakým ji to budete učit.

modely

Přečtěte si takéTesla chce již za rok a půl začít vyrábět nový Model Y a plánuje vlastní službu na sdílení vozidelTesla chce již za rok a půl začít vyrábět nový Model Y a plánuje vlastní službu na sdílení vozidel

Může jít o jednoduché rozpoznávání výrazu obličeje, který poté z databáze vybere typ smajlíka, který mu je nejvíce podobný, nebo propojení databáze rostlin s pořizovanými fotografiemi tak, aby technologie rozpoznala druh květiny, která je na obrázku, například v mobilní aplikaci. Možností je takřka neomezeně a vše je založeno na sběru dat a postupném učení dané umělé inteligence.

lobex

Čím více příkladů jí takto poskytnete, tím přesnější výsledky bude schopna zpracovat. V rámci nástroje si pak lze navíc prohlížet veškeré zaznamenané vizuální výsledky, procento přesnosti každého z nich a samozřejmě i celkové statistiky, které ukazují, jak daleko je deep learning ve své přesnosti a kompletaci dat, které potřebuje k bezchybnému provozu.

Snaha o rozvoj komunity

Celý nástroj má na svědomí trojice nadšenců, konkrétně dva vývojáři umělé inteligence Menges a Beissinger a designer Mike Matas. Jejich motivací bylo změnit způsob, jakým lidé přistupují k umělé inteligenci, otevřít jim k ní jednoduchou cestu, podobně jako u nástrojů, které učí děti a méně znalé programování či design, a samozřejmě z toho po čase udělat mnohem robustnější produkt.

lobeteam

Trojice zakladatelů, zleva Adam Menges, Mike Matas a Markus Beissinger

Lobe je aktuálně zcela zdarma, jelikož se nachází ve své beta verzi. Některé z příkladů učení, které lze v aplikaci navrhnout, můžete najít zde. Pokud by vás přeci jen zajímalo víc a především to, jak nástroj vypadá a jak tvorba funguje, vše se dozvíte v následujícím videu:

Dle města New York je Airbnb zodpovědné za bezmála 10% nárůst cen pronájmů bytů

founders_airbnb_1
0Zobrazit komentáře

Sdílená ekonomika a s ní spojené služby jsou skvělé až do doby, než například v případě nabídky ubytování začnou přerůstat byty za účelem krátkodobého pronájmu a zisku ty, které využívají běžní obyvatelé města. A právě to je v posledních letech čím dál větším problémem, který má na svých bedrech především Airbnb, jakožto největší platforma na sdílení ubytování.

Problém je to především v evropských městech jako Paříž, Berlín, Londýn, ale bezpochyby také Praha, kde se za poslední 2-3 roky několikrát navýšil počet bytů, které slouží pouze pro výdělek – takoví majitelé bytů pak skupují další a další jednotky, které zařazují do nabídky pouze za tímto účelem a tím klesá počet bytů dostupných za rozumnou cenu k dlouhodobým pronájmům.

mareksacha

Přečtěte si takéČeský zdravotnický startup Cera Marka Sachy získává investici ve výši 17 milionů dolarůČeský zdravotnický startup Cera Marka Sachy získává investici ve výši 17 milionů dolarů

Jedním z dalších problémových měst je také New York, který je po Paříži druhým nejsilnějším trhem pro Airbnb. Vedení města New York nyní nařklo Airbnb z toho, že je prý zodpovědné za bezmála 10% nárůst cen nemovitostí během let 2009 až 2016 a že jen v roce 2016 celkem Newyorčané na navýšeném nájmu takto přeplatili více než 616 milionů dolarů, tedy 13,1 miliardy korun.

airbnb

Platforma Airbnb na rezervaci krátkodobých ubytování a zážitků

Airbnb s tímto nařčením ale rozhodně nesouhlasí. Hlavním problémem je dle Airbnb fakt, že město New York bere všechny nabízené byty jako takové, které kompletně zmizely z běžné rezidenční zóny a už nejsou na běžném trhu nemovitostí, ale pouze nemovitostí sloužících pro krátkodobé pronájmy. Ve skutečnosti ale valná většina bytů opravdu lidem patří, bydlí v nich a pronajímají je pouze na pár týdnů v roce, když jsou pryč, případně je po čase prodají.

V roce 2017 takto bylo na Airbnb v New Yorku (NYC) k dispozici na 53 tisíc nabídek, ve kterých přespalo kolem 2,6 milionu návštěvníků a v průměru tak jednotliví hosté utržili za minulý rok zhruba 6 700 dolarů. Pouze 5 300 nabídek bylo využito na 6 měsíců a více v průběhu loňského roku, což představuje asi 0,2 % ubytovací kapacity města New York.

Analýza se může někdy plést

Město čerpalo z dat startupu AirDNA a porovnalo s daty města, které ovšem dle dalších analytiků špatně četlo a opravdu z nich jasně nevyplývá pouze to, že by se pronájmy v určitých oblastech, kde je Airbnb nejfrekventovanější navýšily o 10 procent. Pro srovnání například v Praze je přibližně 5 100 aktivních hostů a celkem 11 200 nabídek s 61% obsazeností. Průměrná cena za noc je 1 549 korun a měsíční příjmy dosahují hranice 22 500 korun, před poplatky Airbnb, poplatky za úklid a daněmi.

airbnb

Zakladatelé startupu Airbnb

Byť jde o platformu, která od sdílených gaučů pro surfaře v Kalifornii přešla přes sdílené místnosti a pronájmy celých jednotek až k více než 4,5 milionům nabídek v 81 tisících městech po celém světě, v New Yorku navíc převládá lobby hotelů, které bojují za přísnější regulace pronájmů na Airbnb. Například, že je pro majitele nelegální pronajmout svůj byt na méně než 30 dní bez toho, aby se v něm po delší dobu z roku nezdržovali.

Regulace všude kam se podíváš

Pro podobné zákazy nebo přísnou regulaci se rozhodlo mnoho měst, které komplikují byznys Airbnb tím, že na pronájmy uvalují dodatečnou daň, umožňují pronájem pouze na určitou maximální dobu nebo určitý počet dnů z celého roku. Podobná regulace by měla brzy platit i v Praze, která se inspiruje u měst, jenž mají standardně nastavené maximum na 30 až 120 dní pronájmu za rok.

airbnb2

Čtvrti v San Franciscu seřazené podle ceny za noc u nemovitostí nabízených na Airbnb

Jak tedy tento problém řešit a jaký opravdu má Airbnb vliv na cenu nemovitostí ve většině měst, je otázkou, kterou prozatím nikdo nedokázal přesněji zodpovědět. Pravdou ale je, že realitní trh jde ve většině problémových měst nahoru, zároveň se do nich stěhuje rekordní počet lidí a zvedají se postupně také příjmy, což má vše za důsledek šponování cen nahoru, alespoň do doby, než přijde další krize.

Foto: Airbnb