Vlastimil Hrabal: Nový nástroj moci na obchodním poli. Čína spouští sociální kredit občanů, který odmění i potrestá

Vlastimil Hrabal

0Zobrazit komentáře

Všechno, co uděláte a jak se budete chovat, může ovlivnit vaše životy. To je vcelku jednoduchý fakt, fungující univerzálně napříč světem, avšak v Číně ho chtějí povýšit o něco výš. Od roku 2020 má v obří asijské zemi začít platit tzv. systém sociálního kreditu, který má ambici hodnotit obyvatele na základě jejich chování a podle toho jim povolovat, či zakazovat přístup k různým službám.

Blízko má k čínskému dění v posledních letech Vlastimil Hrabal, který nejprve v Indii rozjížděl Home Credit a později se dostal do Číny v rámci startupu Oriente, který pomáhá budovat jak přímo v Číně, tak v Hongkongu. A o chystaném kreditním systému a neustálem sledování píše ve svém komentáři.

***

Systém kreditního scoringu není žádná revoluční novinka a většina z vás dobře ví, že ve světě financí funguje běžně a spolehlivě. Jde o poměrně efektivní nástroj řízení rizika, který má za cíl indikovat, jak moc je člověk schopný dostát svým úvěrovým závazkům. Čína nicméně tento model s pomocí nových technologií dotáhla do úplně nových rozměrů.

Do roka na mušce

Systém sociálního kreditu je téma, které na mé čínské kolegy funguje jako zaklínadlo: už jen při letmé zmínce ztratí řeč a nevědí, kam s očima. Téměř jeden a půl miliardy jejich spoluobčanů totiž v dohledné době čeká plošné zavedení něčeho, co mnozí přirovnávají k Orwellovu Velkému bratru.

surveillance-cameras

Do roku 2020 má být každý čínský občan hodnocený na základě svého jednání, svých názorů, a dokonce svých známých. Pomůže k tomu 170 milionů bezpečnostních kamer společně s umělou inteligencí a technologií, která umí rozeznávat obličeje.

Všechny tyto nástroje jsou už od roku 2018 ve zkušebním provozu a postupně shromažďují ohromné množství dat, mezi které patří mimo jiné výše platu, aktivity na sociálních sítích, zdravotní záznamy, nákupy v online i reálném světě, nebo dokonce i to, s kým se pravidelně stýkáte.

Do roku 2020 má být každý čínský občan hodnocený na základě svého jednání.

Vládní i soukromé čínské agentury pomocí těchto informací už dnes dokážou identifikovat vaši důvěryhodnost, která může stoupat a kolísat na základě téměř čehokoli, čeho se dopustíte, ať už je to třeba nákup většího množství alkoholu nebo schůzka s nevhodnou osobou. Přesná metodika hodnocení je nicméně veřejnosti utajena.

O vytvoření takzvaného sociálního kreditního systému začali čínští představitelé uvažovat už v roce 2010, hovořit v roce 2014 a do širšího diskurzu se téma dostalo na podzim roku 2018, kdy Čína oznámila detailní plán implementace systému. Ten počítá s plošným zavedením do roku 2020, kdy už bude každý člověk dohledatelný – a příslušně obodovaný.

Systém, který odmění i potrestá

Podle představitelů Číny je záměrem vytvořit transparentní společnost, která odmění spořádané a upozorní na ty, kteří porušují zákon nebo nedodržují pravidla a řád. Důsledky jsou jasné: kdo bude mít bodů dostatek, dosáhne například na lepší zacházení v nemocnici nebo na slevu při nákupech. Kdo se naopak umístí příliš nízko, bude mít problém vycestovat za hranice nebo třeba jen do vedlejšího města, sehnat bydlení v dobré lokalitě nebo poslat děti do slušné školy.

Na sklonku loňského roku se například vyrojily zprávy o milionech lidí, kteří už dnes kvůli umístění na blacklistu nemohou nakoupit mezistátní letenky.

shanghai-china-metro

Metro v Šanghaji

Zní vám to jako ta nejhorší noční můra? Číňané to tak nevnímají. Podle údajů ze začátku letošního roku se zavedením systému spíše nebo úplně souhlasí celých 80 % z nich. Změnu prý vidí jako efektivní způsob, jak utužit dobré mravy a chránit sebe samé před podvodným zacházením. Předpokládají, že systém je spravedlivý a transparentní. Nezapomínejme ale na jednu podstatnou věc – tyto průzkumy a údaje často zpracovává čínská vláda.

Nástroj moci na obchodním poli

Nejde však jen o otázku soucitu k 1,4 miliardy obyvatel nejlidnatější země světa, které podle černých scénářů čeká realita připomínající legendární epizodu Nosedive z britského seriálu Black Mirror.

Jako alarmující vnímám zejména informace o tom, že důsledky Social Credit Systemu podle všeho budou sahat i za hranice Číny. Některé společnosti, které s Čínou obchodují – nehledě na to, odkud pochází – jsou už totiž v tuto chvíli do hodnocení zahrnuty, a tím pádem mu chtě nechtě podléhají.

intel-2

Přečtěte si takéLetní olympiádu v Tokiu rozběhnou nové technologie. Intel v televizi v reálném čase graficky ukáže výkony atletůLetní olympiádu v Tokiu rozběhnou nové technologie. Intel v televizi v reálném čase graficky ukáže výkony atletů

Australský Strategický politický institut loni k tématu vydal zajímavý report, který poměrně detailně popsal mechaniku manipulace Číňanů se zahraničními firmami. Jako první se na mušce Social Credit Systemu ocitly některé významné mezinárodní aerolinky.

Předmětem hojně medializovaného konfliktu, který vyeskaloval během minulého roku, bylo nerespektování politického postoje Čínské komunistické strany v případě United Airlines, Qantas a zhruba desítky dalších aerolinek. Z pohledu komunistické Číny šlo dokonce o porušení zákona. Zločin konkrétně spočíval v tom, jakým způsobem „provinilé“ aerolinky na svých internetových stránkách uvádějí destinace Tchaj-wan, Hongkong a Macao.

taiwan-taipei

Tchaj-wan je pro čínský režim stále trnem v oku

Dopravci byli zkraje roku informováni, že pokud nesplní Čínou preferovanou verzi informování o těchto politicky diskutabilních územích, dotkne se to jejich Social Creditu. Už dříve přitom tyto firmy získaly osmimístný kód, který údajně přímo slouží k tomu, aby při porušení byly vůči provinilcům spuštěny příslušné sankce.

Zaplatíte dolary i pověstí

Zakročení proti aerolinkám je nicméně jen špička ledovce. Plíživá implementace Social Credit Systemu se v nedávné minulosti prokazatelně dotkla i jiných firem: například japonská společnost Muji si vysloužila pokutu 30 tisíc dolarů za to, že uvedla Tchaj-wan jako zemi původu.

Čína vysílá jasný signál, že každý přešlap bude odteď monitorovaný.

Ačkoliv firma inkriminované produkty nakonec do jednoho zlikvidovala a označení už nikdy nepoužila, porušení čínského zákona bylo veřejně oznámeno v tzv. National Enterprise Credit Information Publicity System. To je vztyčený varovný prst pro všechny, kteří by se snad v budoucnu chtěli porušení pravidel dopustit – Čína vysílá jasný signál, že každý přešlap bude odteď monitorovaný.

Kromě zařazení na „černou listinu“ nebo tučných pokut čeká provinilé společnosti ještě řada dalších opatření a restrikcí, například pravidelné kontroly.

To ovšem některým zavání nepřiměřeným nátlakem. „Pokud se (zahraniční) firmy začnou systému podřizovat, přijetí nároků Čínské komunistické strany se nakonec stane automatickým rozhodnutím, a tedy normou, která zasahuje do suverenity jiných národů,“ varují autoři v australském reportu.

Co bude dál?

Jak přesně se sociální kredit bude vyvíjet a jaký bude mít dopad nejen na čínskou společnost, ale i na světový obchod, to si dosud netroufá předvídat ani citovaný report. Alarmující ovšem je, jak velkou moc už dnes tento systém má, a to dokonce ještě před jeho plošným zavedením, které počítá s mnohem komplexnější provázaností a důsledností.

Už teď je ale jasné, že by se vlády po celém světě měly začít preventivně bránit, aby se hrozící důsledky Social Scoringu na mezinárodní půdě pokud možno minimalizovaly. I když rozvoj v Číně zastavit nelze, je třeba se na něj strategicky připravit. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se s touto výzvou svět vypořádá.

china-subway

Číňané jsou sledováni prakticky na každém kroku

Válka streamingových služeb zvedá cenu starých a kultovních sitcomů. Na Netflix místo Přátel míří Seinfeld

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

friends-top

Foto: HBO

Hlavní postavy z kultovního seriálu Přátelé

0Zobrazit komentáře

O zbrojení se nutně nemusí mluvit jen v souvislosti s vojenskými konflikty a navyšováním počtu zbraní nebo vojáků. Závody ve zbrojení totiž aktuálně pořádají také moderní streamingové služby, které nevyvolávají konflikty, ale snaží se ke svým filmům a seriálům přitáhnout co nejvíce diváků z celého světa. A vítězem těchto bojů se stávají zejména staré seriály.

Finálová epizoda kultovního sitcomu Seinfeld, který byl v mnoha ohledech průkopníkem svého žánru, se odvysílala 14. května 1998. To je před více než 21 lety. Poprvé se seriál na televizních obrazovkách objevil 5. července 1989, tedy takřka přesně před třemi dekádami. Přesto se ze Show Jerryho Seinfelda, jak se pořad jmenuje v Česku, stalo v roce 2019 horké zboží.

Za všechno může nástup streamingových služeb, které boří zavedené pořádky ve světě filmů a seriálů, divákům za pravidelný měsíční poplatek přináší neomezené sledování obsahu ze svých knihoven a aby je nalákaly, pochopitelně chtějí ty nejlepší a nejznámější tituly. Jako první vás jistě napadnou ty nejnovější filmy a velké kasovní trháky, ale to je pravda jen zčásti.

Největší souboj se totiž v posledních měsících sváděl o seriály, které zažily největší slávu zejména v 90. letech, ale svou nadčasovostí a zábavností na ně dnes stále koukají desítky milionů lidí všech generací. Řeč je vedle Seinfelda především o Přátelích a také o novějším Kanclu (The Office) se Stevem Carellem.

Stovky milionů za 30 let starý seriál

Přestože všichni mluví o tom, že Netflix a další streamingové služby lijí miliardy dolarů do produkce vlastního obsahu a originálních pořadů, kterými se chtějí odlišit od konkurence, čísla sledovanosti ukazují, že jen na to diváky neutáhnou. Podle agentury Nielsen byly v roce 2018 nejsledovanějšími seriály na Netflixu právě Kancl a Přátelé. V první desítce je pak doplnili ještě Chirurgové a Lovci duchů (Supernatural), kteří už také běží 15 let.

A právě o své klenoty ve sledovanosti Netflix přišel. Pro letošní rok ještě dokázal zaplatit 100 milionů dolarů, aby mohl pokračovat ve vysílání Přátel, ale ty od příštího roku definitivně přejdou na konkurenční službu HBO Max, kterou staví mediální skupina WarnerMedia. Aby toho nebylo málo, od roku 2021 pak Netflix ztratí i Kancl, ten si pro změnu exkluzivně stáhne pro svou streamingovou službu americká stanice NBC.

Když se tak na trhu objevila možnost získat jiný podobně kultovní seriál, na který stále dokola koukají miliony lidí, Netflix neváhal. Práva na Seinfelda sice drží až do roku 2021 konkurenční Hulu, nicméně jejich majitel, Sony Pictures Television, před časem vyhlásil, že očekává o práva na další roky velkou rvačku. Nyní se ukázalo, že ji vyhrál Netflix, který s ohledem na ztráty zmíněných významných titulů zkrátka „musel“.

Seinfeld se vysílal v premiérách necelých deset let, během kterých vyšlo celkem 180 epizod, a všechny je bude mít od roku 2021 exkluzivně Netflix, a to jak pro americké publikum, tak pro zbytek světa. Přestože ani Sony, ani Netflix nechtěli podrobnosti dohody komentovat, magazín Los Angeles Times předpokládá, že se jednalo o deal v řádu minimálně vyšších stovek milionů.

Poprvé ve 4K

Počty jsou to relativně jednoduché. Za zmíněný Kancl totiž NBC zaplatilo 500 milionů dolarů, WarnerMedia za Přátele zase 425 milionů dolarů, a to na pět let (stejně jako Netflix za Seinfelda), avšak šlo pouze o streamovací práva pro Spojené státy. Hulu přitom v roce 2015 zaplatilo za šestiletá práva na Seinfelda a jeho vysílání v Americe „jen“ zhruba 130 milionů dolarů. Ve zbytku světa ho vysílal Amazon a za necelé dva roky oba nahradí globálně Netflix.

simon-opekar-m1

Přečtěte si takéŠimon Opekar z TechoConu: Když nefunguje spolupráce v týmu, jsou designové kanceláře k ničemuŠimon Opekar z TechoConu: Když nefunguje spolupráce v týmu, jsou designové kanceláře k ničemu

„Seinfeld je televizní komedie, se kterou jsou veškeré televizní komedie srovnávány,“ uvedl obsahový šéf Netflixu Ted Sarandos, proč po seriálu sáhl, a prozradil, že vůbec poprvé bude Seinfeld dostupný ve 4K. Navíc tu může být i jiný důvod, proč Netflix mohl tento seriál chtít.

Již nějakou dobu na Netflixu běží například současná show Jerryho Seinfelda nazvaná Comedians in Cars Getting Coffee, kde si známý komik zve slavné osobnosti, vozí je v autech a chodí s nimi na kávu. Přestože podle zdrojů Los Angeles Times nebyly aktuální pořady, jichž má Seinfeld na platformě víc, rozhodujícím faktorem, Netflix nyní Seinfeldovým fanouškům bude moci nabídnout další dávku jejich oblíbeného hrdiny, který v seriálu Seinfeld ztvárnil sám sebe.

jerry-seinfeld2

Foto: Netflix

Jerry Seinfeld má na Netflixu několik pořadů

Přestože se Netflix snažil v poslední době ztrátu seriálů Přátelé a Kancl poněkud bagatelizovat, jeho tah na branku v případu Seinfeld a jeho získání potvrzuje, že to není jen tak. A to i přesto, že jen v roce 2018 poslal do tvorby vlastního obsahu závratných 12 miliard dolarů a letos to bude ještě o tři miliardy víc.

Bez obsahu od externích dodavatelů se zkrátka streamingová služba, která má po světě přes 150 milionů předplatitelů, ještě zdaleka neobejde. A to mnoho konkurentů na trh teprve dorazí. Vedle HBO Max či konkurence od NBC, která se bude jmenovat Peacock, se již 1. listopadu spustí Apple TV+ a brzy do hry vstoupí také očekávaná služba Disney+.

Jak navíc dnes informoval magazín The Hollywood Reporter, ani HBO Max, respektive jeho majitel WarnerMedia, se v rozjeté válce nechce nechat nijak zahanbit. Všechny dosavadní a zmíněné dohody totiž trumfl tou vůbec největší – více než miliardu dolarů má zaplatit za to, že bude mít na své streamingové platformě exkluzivně populární sitcom The Big Bang Theory, přičemž v rámci dohody získá také práva na vysílání seriálu na své kabelové televizi, a to až do roku 2028.

U streamingu by se nicméně mělo jednat pouze o americká práva, a tak například u nás by měly být příběhy čtyř vědců a jejich přátel dostupné i na jiných platformách. Aktuálně The Big Bang Theory vysílá Netflix i HBO Go a o příchodu HBO Max do dalších zemí mimo Spojené státy zatím nejsou známy bližší informace.