Netflix zaplatí až 100 milionů dolarů za licenci na streamování kultovního seriálu Přátelé

0Zobrazit komentáře

Deset sérií a celkem 236 epizod mezi lety 1994 a 2004 – to je jeden z nejkultovnějších seriálů historie s názvem Přátelé, v originálu Friends, který zobrazoval příběhy šestice přátel, Moniky, Rachel, Chandlera, Joeyho, Phoebe a Rosse. I po více než dvou dekádách a nespočtu lokalizovaných verzí, včetně českého dabingu, vysílání přátel pokračuje, a to jak na klasických televizních kanálech, tak na online streamovacích službách.

Jednou z takových služeb je i Netflix, který poslední roky za licenci na vysílání Přátel platil od doby, kdy se kultovní seriál v jeho nabídce objevil, v průměru 30 milionů dolarů ročně, tedy bezmála 685 milionů korun. Majitelem licence je společnost Warner Bros, která patří pod WarnerMedia a právě tento americký mediální konglomerát se chystá spustit vlastní streamovací službu. Podle magazínu Hollywood Reporter by se tak mělo stát koncem příštího roku a jde o spolupráci s telekomunikační společností AT&T, která WarnerMedia ještě pod názvem Time Warner letos koupila.

Taková situace značí, že jde o možná poslední rok, kdy si Netflix Přátele užije, a tak se z toho WarnerMedia rozhodlo vyždímat, co se dalo. Za prodloužení licence na vysílání totiž nově Netflix zaplatí podle informací deníku The New York Times až 100 milionů dolarů, v přepočtu tedy více než 2,2 miliardy korun. Oblíbený sitcom je dostupný na mnoha lokálních verzích Netflixu, včetně Česka, byť pouze v původním znění s anglickými titulky.

pratelenetflix

Přátelé (Friends) v nabídce Netflixu

Netflix jednoduše nemohl Přátele opustit. Již několik dní se mezi fanoušky spekulovalo o tom, že bude streamování Přátel na americkém Netflixu ukončeno, dostupnost u jednotlivých dílů totiž ukazovala datum 1. 1. 2019. Na to navázaly možné komplikace s licencí od WarnerMedia, která má již za rok spustit vlastní streamovací službu a šla by tak sama proti sobě. Nakonec se to ale Netflixu přeci jen podařilo zachránit a Přátelé se v USA ukazují jako dostupné minimálně po celý rok 2019, což značí dostupnost i v Česku, byť za vysokou cenu. Během pondělního dne pokračování v krátkém tweetu potvrdil i samotný Netflix.

100 milionů sem, 100 milionů tam

Dlouhodobá hodnota jednoho platícího předplatitele je ovšem cennější. Není to zároveň poprvé, co Netflix ve spojitosti s Přáteli zaplatil horentní sumu. Již před třemi lety, kdy se kultovní seriál na populární streamovací platformě objevil poprvé, Netflix zaplatil ohromných 118 milionů dolarů za exkluzivní vysílací práva mezi streamovacími službami, stejně jako za remasterování původních dílů, aby zajistil předplatitelům lepší kvalitu. Studio tak mělo změnit formát z poměru 4:3 na 16:9 a převést všechny díly z 35mm záznamu do HD kvality.

netflixto

I proto Netflixu jednoduše nezbývá nic jiného než v nabídce pokračovat, jelikož se mimo stávajících konkurentů jako HBO GO, Hulu nebo Amazon Prime pouští mezi streamovací služby i giganti v podobě kabelových televizí. Podobnou službu mimo WarnerMedia totiž chystá i Disney, NBC nebo CBS. Netflix pochopitelně prozatím vede, jen v USA má kolem 57 milionů předplatitelů, po celém světě pak více než 137 milionů, ale konkurence bude stále větší.

Lime10

Přečtěte si takéUber chce ovládnout trh s elektrickými koloběžkami. Jeho cílem jsou i miliardové startupy Lime a BirdUber chce ovládnout trh s elektrickými koloběžkami. Jeho cílem jsou i miliardové startupy Lime a Bird

Jednání mezi Netflixem a WarnerMedia podle všeho trvala měsíce, ale situace se zkomplikovala již v červnu, kdy AT&T oznámilo odkup skupiny Time Warner (nyní WarnerMedia), pod kterou mimo známého CNN nebo televizní stanice HBO patří také celá televizní a filmová studia Warner Bros. Právě filmová studia AT&T zajistila práva na takové seriály jako Přátelé či Teorie velkého třesku, stejně jako sérii filmů o Harrym Potterovi či blockbusteru Wonder Woman.

Foto: Netflix