Bez virů a bakterií 24 hodin denně. Česká technologie pro dezinfekci povrchů se chystá do obchodů po celé Evropě
Zakladatelé 3DK Technologies Radovan Kovář a Petr Dolejš
Pandemie kapénkami přenášeného viru znamená ocitnutí se ve zvláštním světě, kde si je třeba dávat velký pozor na to, co vdechujeme a čeho se dotýkáme. Každá klika, madlo, tlačítko nebo dotykový displej se při špatném zachování může stát zdrojem nákazy. Jedním řešením je problémové povrchy často otírat dezinfekcí, česká firma 3DK Technologies ale pracuje na alternativě, která je mnohem jednodušší a zároveň účinnější. V produktu z názvem Zer0 kombinuje zvláštní povrchovou úpravu a ultrafialové lampy.
Rohlík, Košík, Dáme jídlo, Wolt, Nesnězeno a mnoho dalších. Boom online supermarketů a služeb pro dovážení jídla domů přišel jen nedlouho předtím, než z nich koronavirus učinil jeden ze zásadních nástrojů pro přečkání zdravotní krize. I přes výrazné posilování kapacit ale nejsou dostupné všude a pro tu nejohroženější část populace představují nesrozumitelný svět.
Vydat se do obchodu s potravinami je proto v mnoha případech nutné i v totálním lockdownu a podle 3DK Technologies to může být až polovina populace. Základním vybavením nakupujících by měla být rouška a silonové rukavice, u obchodů zase dezinfekce pro všechny frekventované plochy. „I když řetězce od začátku roku posílily ochranu svých zákazníků, nejsou stávající opatření dlouhodobě udržitelná,“ míní Petr Dolejš, spoluzakladatel 3DK.
V libereckém startupu se proto rozhodli obchodům nabídnout vlastní unikátní řešení, které vyžaduje naprosto minimální údržbu a může fungovat nepřetržitě. V jádru zajímavé technologie je fotokatalytická vrstva vyvinutá ve spolupráci s technickou univerzitou. „Vrstva se nanese například na plochy platebních terminálů nebo dotykových obrazovek a následně aktivuje UV zářením,“ vysvětluje pětatřicetiletý Radovan Kovář, starající se o technologický vývoj firmy.
Nepřetržitá dezinfekce s minimální údržbou
Přesněji se jedná o speciální polymerní roztok reagující na záření určité vlnové délky. Chemický proces, který se tak na daných površích vyvolá, je pro člověka neškodný, ale zabije téměř veškeré přítomné bakterie a viry. Jeho účinnost zatím kvůli nedostatečně sjednoceným kritériím pro měření COVID-19 nebyla testována, je nicméně vysoce spolehlivý proti virům ze stejné skupiny, jako je H1N1 nebo SARS.
V praxi má systém podobu malých ultrafialových lamp instalovaných nad vybraná místa dotyku. Výsledkem je pak nepřetržitá dezinfekce povrchů. „Aby se prodejce dokázal naší technologii vyrovnat, musel by najmout zaměstnance, který by po zákaznících dané prostory ručně dezinfikoval každých pár minut, když klasický prostředek na alkoholové bázi vyprchá,“ popisuje pro CzechCrunch čtyřiatřicetiletý Dolejš. Řešení českého startupu může být aktivní 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.