Firemní kulturu změříme, popíšeme a změníme. Dokážeme tak otočit a zlepšit celý byznys klientů, hlásí české Kogi CON

Iva BrejlováIva Brejlová

kogi-boxed

Foto: Kogi

Jaroslav Jíra, Filip Černý a Pavel Kuhn, partneři Kogi CON

Chodí do společností a malují jim grafy o tom, jak vypadá tamní firemní kultura. Není to žádná okultní věda, dokážou tak zlepšit výkonnost, snížit fluktuaci nebo podpořit angažovanost. Na to všechno prý stačí kulturu ve firmě správně nastavit tak, aby fungovala napříč celou organizací. Česká společnost Kogi CON s tímto postupem prozatím seznamuje tuzemský a slovenský trh a pomohla už desítkám firem. Nemíří přitom nízko, běžnými klienty jsou často společnosti, které mají obrat ve výši stovek milionů korun a minimálně 200 zaměstnanců.

Je to, jako by mluvil terapeut o vývoji složitého mezilidského vztahu. Odborníky z Kogi CON ve firmách obvykle nevítají s nadšením, někdy nastupuje i vztek. Postupně se ale stávají pro lidi vrbou, psychology, kouči a mentory, někdy i přáteli. „Naše role je velmi barevná,“ popisuje Jaroslav Jíra, jeden ze tří partnerů Kogi CON. „A v průběhu času se mění,“ dodává s odkazem na to, že spolupracují jak s nejvyšším vedením, tak se zaměstnanci na všech pozicích.

To, co však přetrvává, je snaha nasměrovat firmu tak, aby byla stabilnější i bohatší. Ve všech smyslech slova. Pražská společnost Kogi CON proto přišla s vlastní metodikou, měřením i postupy. Firemní kulturu její odborníci zkoumají, ale také velmi přesně změří, popíší, a ještě pomůžou s přechodem k jiné – té, která firmě zajistí dlouhodobý byznysový úspěch.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Díky tomu pro letošek Kogi CON směřuje k obratu 20 milionů korun. Číslo se ale může navýšit, pokud bude firemní kulturu chtít změnit další velká firma. A chtít by to měly, správná firemní kultura je totiž v pojetí Kogi CON jasně hmatatelná konkurenční výhoda.

Tuzemská firma už pomáhala se začleňováním Pojišťovny České spořitelny do Kooperativy, tedy relativně svižné struktury o 300 zaměstnancích do velké korporace s daleko delšími procesy a skoro čtyřmi tisíci pracovníky.

Také se účastnila transformace celé skupiny VIG, kam obě výše zmíněné firmy spadají a která patří ve střední a východní Evropě k hlavním hráčům na trhu pojištění. Pomohla také s fungováním v J&T Bance, firmě Bioderma, Jungheinrich nebo AutoCont. A ve mnoha dalších firmách.

Přátelský kód

Nejde přitom jen o to, jestli si lidé ve firmě tykají nebo vykají. „Kultura popisuje třeba i to, jakým tempem pracujete, jakou formu práce volíte, zda jste moderní, digitální, renesanční, agilní, usedlí nebo ujetí. Jaké prostředí vám dělá dobře, co v práci akceptujete a co nikoli, jak si pomáháte a podporujete se, nebo jak si jdete po krku,“ popisuje Jíra a zdaleka to není konec jeho výčtu.

„Nebo například to, jak slavíte úspěchy, jak se rozvíjíte, vzděláváte, jak spolupracujete. Nebo zda se bavíte i o soukromí. Samozřejmě, někdy se na nás dívají jako na blázny,“ usmívá se. Jako příklad mě nechává vybrat hodnotu, kterou mám popsat kýženou firemní kulturu. Zkouším něco jednoduchého: každá firma by mohla chtít být přátelská, že?

„Jdeme do technických procesů každé jednotlivé firmy, každého zaměstnance a zabýváme se tím, jestli každou hodnotu naplňuje svou prací. Máte přátelské obchodní podmínky, nebo máte deset stránek miniaturním písmem? Když vám někdo neplatí, chováte se k němu přátelsky? Jak hodně máte být přátelští k nevýkonným lidem? Můžete se bavit s programátory, jestli kód, který píšou, je přátelský. A on vám pravděpodobně řekne, že jste se zbláznili,“ říká Jíra.

jira-kogi

Foto: Kogi

Jaroslav Jíra, Managing Partner v Kogi CON

Ale v Kogi CON reálně pracují nejen na tom, jak se firemní hodnoty promítají do programátorských kódů, ale řeší třeba i to, jak kultura vstupuje do účetnictví. „Tam nám říkali, že to byl jeden z nejlepších meetingů, které měli. Otevřelo jim to oči,“ dodává Jíra. Podle něj se nikdy nestalo, že by se po charakterizaci kultury firma v dané oblasti nenašla.

„Mnohem častěji říkají, že máme bohužel pravdu,“ ujasňuje. Je to však dobrý odrazový můstek, aby se mohla firma proměnit vstříc lepšímu či efektivnějšímu fungování. Ostatně, tým Kogi CON vychází z informací od lidí v konkrétní firmě – z toho, jak vyplní dotazník, co sám odpozoruje, ale i co řeknou v rozhovoru.

„Když s některými otázkami lidé váhají, ptáme se, do jaké míry souhlasí nebo nesouhlasí s výroky. Je za tím složitá práce strukturování dotazníku. Poslední část vzniká na míru dané firmě. Ptáme se na její konkrétní bolístky na základě toho, co už jsme zjistili. Změříme si kvalitu i kvantitu,“ popisuje Jíra.

Lídr na konci pelotonu

A pak je to prý jako jet podle navigace: z bodu A do bodu B. „Jenže v případě firemní kultury lidé nevědí, co je bod A,“ usmívá se Jíra. Jestli pak jedou podle navigace správně, to následně ukážou i obchodní výsledky. Jeden z reálných příkladů je případ regionálního manažera, který má pod sebou vyšší desítky lidí a se kterým firma pracovala.

„Ten člověk měl všechny předpoklady k tomu, aby se mu obchodně dařilo. Ale ve skutečnosti byl lídr na konci pelotonu,“ připodobňuje Jíra. Jeho kraj byl standardně mezi třemi nejhoršími ze všech patnácti, kde firma fungovala. „Velmi bolestivě jsme tvořili jeho regionální strategii. Tak, aby se strategie firmy propsala i v jeho vedení,“ popisuje Jíra.

Bylo prostě potřeba, aby manažer svým lidem jinak informace podával, vysvětloval a určoval zodpovědné pracovníky. „Ve chvíli, kdy to představil týmu a dostal velmi dobrou zpětnou vazbu, věděl, kam se posouvá, co jsou klíčové aktivity, kdo je za ně zodpovědný a jak se budou naplňovat. Prolomilo se to,“ říká Jíra.

kogi-partners

Foto: Kogi

Jaroslav Jíra, Filip Černý a Pavel Kuhn, partneři Kogi CON

Půl roku po návštěvách firmy se daný manažer z konce pelotonu ve firemním žebříčku pravidelně dostává někam mezi čtvrté a šesté místo. Dalším dobrým příkladem z praxe je moment, kdy zaměstnanec nepochopí nastavení firmy – to je totiž problém.

„Jedna pracovnice měla pocit, že je toho na ni moc. Její systém fungování byla obrana, stavěla se do role oběti a popisovala svým podřízeným, že se to musí dělat, protože to tak chce vedení, ač ona s tím není v souladu,“ popisuje Jíra.

„Po nějaké chvíli sklouzla do osobní roviny. Bylo jí zle. Jako šéfka byla velmi schopná, ale původně netušila, co se se po ní v rámci firemní kultury chce. Řešili jsme s ní konkrétní situace, jak organizuje práci, jak řeší konflikty, potíže lidí, někdy u toho můžete být s ní. Když se s firemní kulturou dostala do souladu, její změna vypadala, jako když upustíte páru z celého hrnce. A změna u jedné jediné paní znamenala životní změnu pro 60 lidí,“ doplňuje.

„Mnohdy je třeba změnit nastavení mysli tam, kde to zkrátka nefunguje. Obvykle to znamená i osobní transformaci.“

Jeden ze tří partnerů Kogi CON (těmi dalšími jsou Filip Černý a Pavel Kuhn) má s vytvářením produktů, obchodních propozic a zaváděním různých projektů na trh dlouholeté zkušenosti. Jaroslav Jíra pracoval mimo jiné pro Českou pojišťovnu, na vývoji dnešní služby MallPay nebo pro Expensu, dnes přetvořenou na Fidoo. V obchodu má dvacetiletou praxi a z Kogi CON buduje lídra v tématu firemní kultury osmým rokem. To, po čem firmy touží, tak dobře ví.

„Typicky v Česku chtějí takovou firemní kulturu, která je vyjádřená pojetím: jsme rodina, jsme tu v klidu, přátelé, je to stabilní a na dlouho,“ popisuje Jíra. „Ze strany vedení je ale žádaný stav: jsme výkonní, rychlí, máme tah na branku a klienta. A to potřebujeme vybalancovat.“

Nastavení mysli

Obvykle je třeba firemní kulturu řešit, když se spojují dvě společnosti. „Někdy to skřípe, hlavně když do sebe narážejí různé týmy lidí. Mají pocit, že dělají práci lepším způsobem než ti druzí. A přitom se integrují do týmu, který ji dělá hůř,“ popisuje Filip Hurda, výkonný ředitel Kogi CON a zároveň specialista na digitální transformace a business development.

Podobně to může vypadat, když přichází nový ředitel. Problémem může být i generační obměna zaměstnanců, neúspěšné adaptace na změny zákaznických cest či snaha odpovědět na otázku, proč se stále snižuje ve firmě výkonnost.

Nebo příklad z aktuální situace: mnoho firem přechází na online hovory, meetingy a prodeje – do té chvíle je to v pořádku. Jenže zaměstnancům nikdo neřekl, jak vlastně mají v online světě fungovat. „Organizace jsou schopny dávat hodně energie a změn do automatizace. Ale složitá je práce s lidmi. Pomáháme s tím, aby probíhala paralelně vedle digitalizace,“ doplňuje Hurda.

kogi-hurda

Filip Hurda, CEO Kogi CON

Někdy firmám stačí změřit jejich bod A (stávající stav firemní kultury a souvisejících byznysových hnacích motorů), najít a nakreslit B (cílový stav firemní kultury) a připravit implementační plán změny. Jindy Kogi CON pomáhá i s celým procesem a v průběhu ho doměřuje. Jen těžko prý bude velká korporace plout jako kolos na moři bez úprav kurzu, připodobňuje Jaroslav Jíra. „Je třeba průběžně monitorovat a měřit, jestli se hýbeme tím správným směrem,“ říká.

Práce je samozřejmě přesto hodně o lidech. „Jak je dostat z komfortní zóny do té nekomfortní. Mnohdy je třeba změnit nastavení mysli tam, kde to zkrátka nefunguje. Obvykle to znamená i osobní transformaci. Nikomu se do ní nechce, ale máme na ni velmi zajímavou zpětnou vazbu. Lidé se posouvají a vnímají to pozitivně,“ uzavírá Jíra.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je společnost Kogi CON. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Šéf Spotify Daniel Ek chce Arsenalu vrátit zašlou slávu. Po fiasku se Superligou by fotbalový klub rád koupil

Filip HouskaFilip Houska

arsenal-ek

Foto: Nelson Ndongala/Spotify

Šéf Spotify Daniel Ek chce koupit londýnský Arsenal

0Zobrazit komentáře

Fotbalový Arsenal FC je pro svou bohatou historii srdcovým týmem milionů fanoušků po celém světě a spoluzakladatel streamovací služby Spotify Daniel Ek je jedním z nich. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby si teď slavný londýnský klub nechtěl koupit. Ještě nedávno by taková zpráva zněla jako sci-fi, ale švédský miliardář svůj zájem o koupi Arsenalu oficiálně potvrdil a odstartoval tak jistě zajímavě dění ve sportovních i technologických kruzích.

Pro lepší pochopení celé situace – a důvodů, proč se o něčem jako prodej Arsenalu vůbec mluví – je nutné se vrátit na začátek minulého týdne, kdy fotbalovým světem otřásla kontroverzní zpráva o založení evropské Superligy, elitní soutěže pro nejbohatší fotbalové kluby planety. O vlastní soutěži pro vyvolené se spekulovalo dlouho, až její vznik minulou neděli zčistajasna několik předních evropských klubů skutečně oznámilo.

Arsenal byl mezi nimi a rozhodnutí o vytvoření vlastní soutěže odstřižené od zbytku fotbalového světa vyvolal na evropské scéně obří poprask a masivní vlnu negativních reakcí. Vznik takového projektu odsoudily řídící fotbalové organizace FIFA i UEFA, přičemž pohrozily, že zainteresované kluby vyloučí z prestižní Ligy mistrů i národních soutěží. Ještě více se ale vzbouřili fanoušci, kteří elitářskou soutěž pro hrstku vyvolených považovali za zradu a chamtivost šéfů klubů.

arsenal

Foto: Who’s Denilo/Unsplash

Emirates Stadium, domácí stánek londýnského Arsenalu

Netřeba dodávat, že v takové lize by se točily obrovské peníze, zejména z televizních vysílacích práv, a klubům by se tak mohly vyplácet větší sumy. Což je vlastně logické a také hlavní důvod, proč do toho Arsenal spolu s Realem Madrid, Barcelonou, Juventusem či Manchesterem United a dalšími kluby šel. Je otázka, jak moc by v průběhu let bavilo diváky sledovat bitvy stále stejných týmů dokola, ale to je jiná debata.

Proti zapojení do takzvané Superligy mohutně protestovali i fanoušci Arsenalu, což nakonec vedení klubu přesvědčilo k tomu, aby se účasti v takové soutěži vzdalo a omluvilo se. Ostatně tak pouhých 48 hodin od oznámení původního záměru založit Superligu učinila většina klubů, která se do ní měla zapojit, a elitářská fotbalová soutěž zanikla tak rychle, jako vznikla. A právě v době třaskavých reakcí nejen na sociálních sítí se ozval také Daniel Ek, šéf Spotify.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Začalo to obyčejným tweetem, ve kterém napsal, že „pokud by KSE (Kronke Sports & Entertainment, majitel klubu – pozn. red.) chtělo Arsenal prodat, rád by přihodil svou nabídku“. Hned tím na sebe logicky strhl pozornost a začal zajímat i fanoušky Arsenalu, z nichž o něm mnoho do té doby možná ani nevědělo. Současného majitele, 73letého amerického miliardáře, který zároveň vlastní i několik zámořských sportovních franšíz v Los Angeles či Coloradu, totiž nemají příliš v oblibě.

Zato osmatřicetiletý Daniel Ek bere Gunners, jak se Arsenalu přezdívá, jako srdcovou záležitost. Jak zmínil pro server CNBC, Arsenalu fandí od dětství a přirozeně chce, aby byla týmu navrácena jeho sláva. Vzhledem k tomu, že se jeho jmění odhaduje na 4,9 miliardy dolarů, nejde v případě odkupu nutně o nerealizovatelný krok, přičemž magazín Forbes aktuálně odhaduje hodnotu Arsenalu na zhruba 2,8 miliardy dolarů. Kolem cenovky by ale jistě byla velká debata.

Nic se prodávat nebude

Je zřejmé, že hlavním výchozím bodem rozhodnutí Daniela Eka, že by vůbec mohl vstoupit do jednání o koupi Arsenalu, pramení právě z nešvaru jménem Superliga. I když z ní pravděpodobně nic nebude, tak fanoušci (a nejen ti Arsenalu) dali jasně najevo, že s kroky svých zahraničních majitelů absolutně nesouhlasí, a tak se v některých případech začalo spekulovat o jejich možném konci. Samotný Stan Kroenke ovšem zatím nic takového nepřipouští a na spekulace odvětil, že klub prodávat nehodlá.

Klub, který Kroenke se svou firmou vlastní od roku 2018, kdy převzal jeho plnou kontrolu, na prodej oficiálně není, což Stan Kroenke spolu se svým synem Joshem, jenž se na vedení Arsenalu podílí, potvrdili i pro agenturu AP. „Arsenalu zůstáváme stoprocentně oddaní a žádný podíl v klubu neprodáváme. Formálně jsme nedostali žádnou nabídku a žádnou ani nebudeme brát v potaz,“ říkají.

daniel_ek_4-min

Foto: Spotify

Spoluzakladatel a CEO Spotify Daniel Ek

Daniel Ek se však nevzdává. Podle nejnovějších informací zvažuje, že formální nabídku na odkup Arsenalu podá, a pro CNBC bez větších podrobností zmínil, že si již zajistil také financování. „Nečekám, že se to stane přes noc – jsem připraven na dlouhý boj. Vše, co můžu teď udělat, je, připravit si promyšlenou nabídku, kterou jim donesu, a budu doufat, že mě vyslyší. Chci, aby se klubu dařilo lépe. To je můj hlavní zájem,“ říká šéf Spotify.

V kuloárech se navíc proslýchá, že by do toho šel švédský podnikatel se třemi klubovými legendami – Thierrym Henrym, Dennisem Bergkampem a Patrickem Vieirou. Alespoň takto o tom informuje i britský sportovní deník Sky Sports. Zda to tak bude, zatím není jisté, ale i právě Henry není spokojen, co se s týmem, kde strávil nejlepší roky své fotbalové kariéry, stalo, o čemž mluvil v médiích.

Bude tedy zajímavé sledovat, co se v následujících týdnech bude dít, a to nejen pro fanoušky Arsenalu. Pokud nějaká šance na odkup Arsenalu ze strany Daniela Eka vůbec existuje, pak je podle všeho zatím spíše minimální, ale s ohledem na turbulentní dění v posledních dnech na celé fotbalové scéně si nemůžeme být ničím jisti. Zajímavé dopady by navíc takový deal mohl potenciálně mít i na technologický sektor a startupový ekosystém, o čemž píše magazín Sifted.