Po Aiko a Ewě Farné září na Times Square i česká zpěvačka Lenny. Pomáhá Spotify zviditelnit ženy v hudbě

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Česká zpěvačka Lenny se v rámci kampaně Spotify objevila na Times Square

0Zobrazit komentáře

Aiko, Ewa Farna, Lenny a nejspíš další. Zaprvé známé české hudebnice, zadruhé tváře kampaně Equal, v rámci níž se Spotify snaží zviditelňovat ženy v hudbě. Součástí iniciativy je i velká obrazovka na slavném Times Square v New Yorku, jejíž pronájem firmu vyjde asi na tři miliony dolarů (65 milionů korun) měsíčně. Právě zde teď mohou kolemjdoucí ze všech koutů světa kromě Aiko nebo Farné zahlédnout také zpěvačku Lenny.

Jelikož je sedmadvacetiletá Lenka Filipová alias Lenny dcerou stejnojmenné české písničkářky, s hudbou začala už ve čtyřech letech, když se dostala ke klavíru. Umění, ať už herecké, nebo hudební, je od té doby zásadní součástí jejího života. Snad díky tomu ji dnes málokdo zná jako dceru slavnější zpěvačky, ale hlavně jako samostatnou tvůrkyni.

Ještě tři roky předtím, než stihla vydat debutové album Hearts, si díky dvěma kratším EP vysloužila cenu Objev roku v anketě Anděl. Když pak v roce 2016 album vyšlo, dostalo se mu chvály ze strany kritiků i posluchačů a vyhrálo čtyři Anděly, mezi nimi i v kategorii Album roku. Lenny s ním dokonce uspěla v zahraničí – například píseň Hell.o se několik týdnů udržela na vrcholu italské hitparády.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lenny (@lennyfilipova)

Druhá dlouhohrající nahrávka s názvem Weird & Wonderful vyšla loni v květnu, a byť tuzemskou scénu nepřekvapila tak jako debut, stále si vysloužila mnoho chvály. Například v recenzi na serveru Aktuálně.cz ji označili za potenciálně jednu z nejdůležitějších nahrávek českého popu za dlouhou dobu, protože se nebojí narušovat očekávání a sebevědomě jít vlastní cestou.

Lenny je tedy u nás poměrně známá osobnost, ke světovému úspěchu má ale přes zmíněné náznaky ona i bezpočet dalších stále poměrně daleko. Právě s tím se snaží Spotify, podle všeho bez nákladů pro samotné umělkyně, pomoci. Reaguje tak na analýzy, podle nichž ženy přes možné zdání stále představují jen relativně malou část nejposlouchanějších umělců.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Streamovací služba proto před časem představila iniciativu Equal zaměřenou na zvýšení viditelnosti hudebnic mimo těch několika na vrcholu. Equal zahrnuje jak reklamní kampaně, jako třeba tu na Times Square, tak speciální playlisty s převážně ženskou tvorbou. Více jsme kampaň Spotify popsali už v dřívějším článku, když se na jednom z nejviditelnějších billboardů na světě objevila Ewa Farna.

Ještě před ní mohli lidé na desítky metrů vysoké obrazovce vidět také zpěvačku Alenu Shirmanovou alias Aiko. Ta svou hudební kariéru započala v zásadě v české edici pěvecké soutěže Superstar, kde se dostala do semifinále. Přes debut v silně mainstreamovém formátu pak ale svůj umělecký pseudonym začala spojovat hlavně s alternativním popem. Dnes žije v Londýně, a ačkoliv jsou texty jejích písní v angličtině, velká část jejího publika je nicméně stále česká. Po Aiko, Ewě Farné a Lenny by na Times Square měla zazářit také Slovenka Karin Ann.

Postavení žen v hudebním průmyslu je stále složité

Pro ty, kteří hudební průmysl alespoň okrajově sledují, není složité postavení žen v něm žádnou novinkou, přičemž dalece přesahuje jen jejich nižší viditelnost. Nejznámějším příkladem z poslední doby je případ country-popové hvězdy Taylor Swift, která se rozhodla znovu nahrát většinu alb ze své diskografie. Původní nahrávky, tzv. masters, totiž koupil vlivný hudební manažer Scooter Braun, který s umělkyní odmítl jakkoliv vyjednávat a dlouhé roky ji prý šikanoval.

Potíže s vlastnictvím nahrávek samozřejmě nečelí pouze ženy, lze nicméně přinejmenším spekulovat, zda by větší rovnost pohlaví na nejvyšších pozicích nahrávacích společností neměla pozitivní vliv na vztahy umělců s majiteli práv. Muži opanované manažerské pozice jsou pak jen dalším z problémů hudebního průmyslu. Například Billboard před časem zveřejnil článek, v němž zmiňuje mnoho případů vlivných producentů zneužívajících především mladší, začínající umělkyně.

Zejména ženy v populární hudbě pak čelí také specifickým očekáváním spojeným se vzhledem, s čímž se snaží bojovat například Billie Eilish. Ta až donedávna na veřejnosti, fotografiích či videích vždy nosila pytlovité oblečení, aby poukázala a zároveň se sama vyhnula problematické posedlosti tělem zpěvaček. Rozhodnutí se více odhalit, jak to ostatně v poslední době dělá sama Eilish, je samozřejmě na každé z nich, tlak ze strany hudebního průmyslu i posluchačů nicméně hraje velkou roli.

Kampaň Spotify je samozřejmě o něčem zásadně jiném a je otázkou, zda by firma jeho velikosti a vlivu mohla významnějším způsobem reagovat také na zmíněné problémy. Pro začátek nicméně může alespoň v nějaké míře pomoci se zvýšením viditelnosti ženských umělkyň v hudebním průmyslu. To zdaleka nezahrnuje pouze samotné zpěvačky, ale také písničkářky stojící za hity jiných, producentky, zvukové inženýrky a podobně.

Nový Dexter se ukazuje v traileru. Návratu oblíbeného sériového vraha se dočkáme už za pár měsíců

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

showtime-dexter-michael-c-hall-2

Reprofoto: YouTube/Showtime

Michael C. Hall v seriálu Dexter

0Zobrazit komentáře

Letošní rok je rokem velkých návratů. Nejen, že se po pandemii filmový průmysl pomalu vrací do normálu, ale nedávno jsme viděli velký reunion Přátel, těšíme se na nový Matrix nebo Sex ve městě a k tomu se poprvé od roku 2013 na obrazovkách brzy znovu setkáme s Dexterem. Sympatického sériového vraha teď můžeme vidět v plnohodnotném traileru na novou limitovanou sérii s podnázvem New Blood (Nová krev).

Když se Dexter v roce 2006 poprvé objevil v televizi, nepřinesl nic moc zásadně nového, koncepty antihrdiny nebo sociopata schovávajícího se v záři reflektorů dovedl do extrému. Forenzní vědec Dexter Morgan přes den často pomáhal řešit vraždy, které v noci sám páchal. V očích nejbližšího okolí milý obyčejný chlap milující svou rodinu, pod povrchem monstrum s patologickou potřebou uspokojovat svého „černého pasažéra“, jak říkal svým vražedným choutkám.

Vzrušující, skvěle zpracovaný koncept naneštěstí po několika řadách začal narážet na svoje limity a tvůrci se snažili vyhnout stagnaci způsoby, které mnozí diváci neakceptovali. Vůbec nejhorší pak byla poslední osmá řada. To je jeden z důvodů, proč nový Dexter nemá být regulérní devátá řada, ale limitovaná série s vlastním názvem. Dalšími jsou výrazné změny prostředí a samozřejmě časová prodleva osmi let.

Poté, co skončila osmá sezóna, už Dexter Morgan nemohl pokračovat ve svých dosavadních způsobech. Rozhodl se být konečně opravdu zodpovědnější a místo toho, aby se se svými osobními démony vypořádával vražděním (byť otřesných) lidí, začal chodit k psychologovi. Na první pohled se zdá, že o svých problémech (samozřejmě kromě té části, kdy zabil pár desítek lidí) s někým mluví ve snaze předejít tomu, aby ho opět pohltily.

https://www.youtube.com/watch?v=hA-oCTUrNfE

Zanechal práce analytika krevních stříkanců a otevřel si obchod s outdoorovým vybavením, kde samozřejmě nechybí ani pušky a nože. Jeho jedinou vazbou na místní bezpečnostní složky je jeho nová přítelkyně, mladá šéfka policie Angela Bishop. Z Dextera Morgana se pak stal Jim Lindsay se stejným příjmením jako Jeff Lindsay, autor knižní inspirace seriálu Darky Dreaming Dexter.

Ačkoliv nechybí šibalské úsměvy a zvláštní atmosféra předstírané bezstarostnosti zakrývající temné tajemství, svět Dextera zeseriózněl. Hrdina je o poznání starší, interiéry více klaustrofobické, prosluněné Miami vystřídalo zcela opačné prostředí malého zasněženého městečka Iron Lake ve státě New York. Někteří si při pohledu na něj jistě vzpomenou na černohumorný thriller Fargo, ať už ve filmu bratrů Coenových nebo seriálu HBO.

Zároveň je ale na místě očekávat také to, co Dextera učinilo skvělým, ne pokusy o radikální změny nebo odkazy jinam. Snaha napravit neuspokojivý závěr seriálu ostatně patřila k důvodům, proč New Blood natočit. „Myslím, že konec byl pro lidi přinejlepším záhadný, matoucí, rozčilující, frustrující a další negativní přídavná jména. Myslím, že je to seriál, který je pro nás velmi důležitý, a možnost vrátit se k němu a možná při tom nově definovat smysl jeho konce a jeho odkazu bylo určitě součástí naší motivace,“ řekl představitel Dextera Michael C. Hall na Comic-Conu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Proto také Dexter chystá několik vlastních návratů, alespoň v menších rolích. Jak jsme zmiňovali v newsletteru CC Watch, kde dění kolem seriálů blíže sledujeme, diváci se mohou těšit na minimálně pár krátkých scén s vrahem Trinitym ze čtvrté řady. Herec John Lightgow, který ho ztvárnil, pak v rozhovoru zmínil i Debru Morganovou, Dexterovu sestru. Možná vůbec nejdůležitější je ale návrat showrunnera Clyda Phillipse, který měl na starost první čtyři sezóny seriálu.

Americká prémiová televize Showtime trailer nového Dextera odhalila v rámci online akce Comic-Con@Home, kde se objevily i informace a upoutávky třeba k poslední sezóně The Walking Dead, pokračování Lucifera nebo nové řadě Doktora Who. Zde poprvé zaznělo rovnež datum americké premiéry New Blood, stanovené na 7. listopadu. O eventuální dostupnosti v Česku zatím nic známo není.

barta-prusa-winkler

Přečtěte si takéBarta, Průša a Winkler rozjeli nový fond. V hledáčku je UkrajinaBarta, Průša, Winkler a investoři z N1 Ventures rozjeli nový fond. V hledáčku mají ukrajinské startupy

V diskuzním panelu k Dexterovi na Comic-Conu, jehož se zúčastnili tvůrci i hlavní herci, zazněl alespoň malý náznak, jak se přistupovalo k závěru New Blood. „Tenhle konec bude ohromující, šokující, překvapivý, nečekaný. Aniž bych chtěl cokoli zakřiknout, řeknu, že závěr této nové sezóny zboří internet,“ poznamenal Phillips.

„Můžeš se schovat před svou minulostí, ale nemůžeš utéct před…“ ukazuje trailer. Zbytek se už nedozvíme, ale je jasné, co tam patří. Dexter nemůže utéct před sebou samým. Nebo ano? Uvidíme na konci roku úplný konec jedné z nejikoničtějších postav přinejmenším moderní éry televize? Ať už to bude jakkoliv, budeme u toho nejspíš s miliony dalších diváků.