V Malawi vyrostla první vytištěná škola na světě. Ukazuje, kde všude může 3D tisk nalézt své uplatnění
Někteří o technologii 3D tisku ve službách stavebního průmyslu nechtějí ani slyšet, jiní v něm vidí budoucnost celého oboru. Pokud by své uplatnění nenašla ve stavebnictví vyspělých zemí, možná se tak stane v zemích třetího světa. Právě tam 3D tisk představuje dostupnou alternativu pro stavbu veřejných budov a potvrzuje to první vytištěná škola na světě v africkém Malawi.
Že je 3D tisk nadějí pro sociálně vyloučené oblasti a jejich obyvatele, ukázalo již několik projektů, mezi kterými vyčnívá vytištěná čtvrť pro sociálně slabé rodiny v Mexiku. Podobným směrem se vydává i projekt 14Trees, za kterým stojí britská CDC Group a nadnárodní stavební firma LafargeHolcim.
Tyto společnosti v Malawi, které leží ve vnitrozemí jihovýchodní části Afriky, vybudovali pomocí 3D tisku školu, která je prvním objektem svého druhu na světě. Malawi s více než 18 miliony obyvatel patří mezi nejchudší státy kontinentu. Důvodem jsou nejen komplikované geografické podmínky, ale také nízká vzdělanost místních obyvatel, což chce nově vybudovaná škola pomoci řešit.
Podobně jako u jiných staveb tohoto typu byla i k vybudování této školy využita velká rámová tiskárna, která se postarala o stavbu obvodových stěn domu. Zbytek prací, jako je instalace střechy, oken, dveří a dalších prvků, byl proveden tradiční cestou. Využití tiskárny dokáže ušetřit náklady na výstavbu, čas a také ekologickou stopu.
Developerská společnost CDC Group dokonce tvrdí, že je ekologická zátěž způsobená stavbou až poloviční oproti klasické výstavbě. Tyto poznatky navíc nevycházejí pouze z výstavby školy, projekt 14Trees totiž zahrnuje i tisk několika budov nabízejících cenově dostupné bydlení.