Andrej Babiš nejprve hlásil, že kryptoměny jsou loterie. Teď si je chce nakoupit, pořídil si i Trezor

Expremiér Andrej Babiš otočil o 180 stupňů. Po vzoru Donalda Trumpa začal propagovat kryptoměny, a dokonce už uvažuje o jejich nákupu.

babis-6

Foto: Hnutí ANO / CzechCrunch

Andrej Babiš vystoupil na kryptokonferenci Emergence

0Zobrazit komentáře

„My jsme přece trumpovci, ne? A Donald Trump to podporuje, ten bitcoin a kryptoměny. Tak proč u nás nemáme mít stejné podmínky na tenhle byznys?“ ptá se expremiér Andrej Babiš (ANO) v nejnovějším díle podcastu Sorry jako. V něm vystupuje společně s bývalým dvojministrem průmyslu a obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem a současným stínovým premiérem. Andrej Babiš přitom dřív bitcoin vůbec nepodporoval – a například před dvěma lety v podcastu StandaShow prohlásil: „Jako na co to je, ty kryptoměny? To je jen taková loterie.“

Teď se zdá, že Babiš opět kopíruje svůj velký vzor. Už dříve napodobil Trumpovu slavnou kšiltovku Make America Great Again, na tu svou si ovšem dal nápis Silné Česko. Zvolený americký prezident, který nedávno porazil ve volbách Kamalu Harris, také dříve kritizoval bitcoin a jednou jej nazval přímo podvodem. Nedávno ale vyšlo najevo, že drží kryptoměny v hodnotě mezi jednou a pěti miliony dolarů, především ethereum.

Babiš už nákup krypta také plánuje, a to ve spolupráci s předsedou České kryptoměnové asociace Františkem Vinopalem. „Mám už Trezor (česká kryptopeněženka – pozn. red.), takže si je brzy začnu pořizovat. Zatím jsem se k tomu ale nedostal,“ uvedl šéf Hnutí ANO pro CzechCrunch s tím, že do roku 2023 nevěnoval kryptoměnám žádnou větší pozornost. Teď už prý ale ví, že mají obrovský ekonomický potenciál. Důkazem Babišovy otočky o 180 stupňů budiž i jeho poměrně překvapivé vystoupení na pražské kryptokonferenci Emergence.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ostatně překvapen pozváním se zdál být i sám Babiš. „Musím přiznat, že se tu cítím trochu nepatřičně,“ pronesl ve čtvrtek odpoledne hned na úvod své řeči. A vzápětí ukázal tlustý notes, kam si zapisuje všechny poznámky. „Když se mi změní plány, spoléhám se na důmyslný systém lepenek – staré zápisky pečlivě překrývám novými. Ujišťuji vás, že za více než třicet let se do toho systému ještě nikdo nenaboural.“

Překvapením pro Babiše nicméně není, že se tato konference koná zrovna v Praze. „Naše země je světovým lídrem v oblasti kryptoměnových inovací. Však právě tady vznikla první kryptoměnová peněženka a první těžební pool. A co je pozoruhodnější, to všechno se podařilo bez přímé podpory od vlády,“ připomněl publiku.

Podle Babiše by Česko mělo nastavit spravedlivou daňovou politiku pro držitele kryptoměn – a také zvážit směr, který teď začíná propagovat Trump. Ten chce přidat bitcoin do strategických rezerv USA a zřídit poradní sbor pro práci s kryptoměnami. Spravedlivou daňovou politiku přitom nezmiňoval náhodou. V Česku se totiž aktuálně projednává návrh zákona, který by měl kryptoměny postavit na stejnou úroveň jako akcie, pokud jde o zdanění.

Tento návrh by měl umožnit osvobození od daně z příjmů fyzických osob při prodeji a směně kryptoaktiv, pokud doba mezi nabytím a prodejem přesáhne tři roky. Návrh zákona je v Poslanecké sněmovně v závěrečném čtení a jeho schválení se očekává do konce letošního roku s tím, že by měl vstoupit v platnost k 1. lednu 2025. Poslanci by se k němu měli dostat během páteční schůze.

Kolem takzvaného kryptobalíčku se nicméně vede vášnivá debata a timing Babišova vystoupení na konferenci Emergence není náhodný, i s ohledem na to, že Trumpova podpora bitcoinu a kryptoměn obecně měla podle řady průzkumů přispět k jeho vítězství ve volbách. V Poslanecké sněmovně panuje neshoda ohledně některých aspektů navrhovaného zákona a před možnými negativními dopady na daňový systém varují někteří ekonomové či Finanční správa.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v

Bitcoin na vrcholu? Kryptoměna prolomila 100 tisíc dolarů a některým přinesla pohádkové zbohatnutí

Trhy mají svou logiku – po období růstu zpravidla následuje pád. Co na to bitcoin? Jisté není nic, píše hlavní analytik SoftVision Petr Hotovec.

btc100kKomentář

Foto: CzechCrunch

Bitcoin prorazil hranici 100 tisíc dolarů

0Zobrazit komentáře

Komentář Petra Hotovce. Těžko uvěřitelné se stalo skutečností. To, o čem snili jen ti nejoddanější bitcoinoví maximalisté – že bitcoin dosáhne hranice 100 tisíc dolarů –, se stalo realitou. Přitom ještě před dvěma lety, po pádu kryptoměnové burzy FTX, se obchodoval za pouhých 16 tisíc dolarů. Ti, kdo tehdy nakoupili u lokálního dna, zhodnotili svou investici během dvou let šestinásobně. Pohádkové zbohatnutí.

Přes magickou hranici 100 tisíc dolarů se nejznámější kryptoměna přehoupla zhruba v půl čtvrté ráno našeho času. Jen několik hodin poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že do čela americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) chce jmenovat Paula Atkinse, který je považován za zastánce kryptoměn. A šéf americké centrální banky Jerome Powell přirovnal bitcoin k digitálnímu zlatu. Trh to všechno evidentně potěšilo.

Bitcoin ale není jen o radosti z výnosů, ale také o frustraci z jeho divokých výkyvů. Jak upozorňuje například profesor Ladislav Krištoufek, prorektor Karlovy univerzity oceněný za výzkum kryptoměn, volatilita bitcoinu zůstává stále vysoká. Kdybyste například bitcoin nekoupili před dvěma lety, ale o rok dříve, byla by vaše pořizovací cena 50 tisíc dolarů. A pokud byste ho drželi až dodnes, nevydělali byste šestinásobek, ale „jen“ 100 procent. I to je solidní výnos, ale cesta k němu by byla jako jízda na horské dráze – s propadem ceny až o 68 procent.

Dnes je bitcoin sedmým nejhodnotnějším aktivem na světě. Před ním je pouze zlato a technologičtí giganti jako Nvidia, Apple, Microsoft, Alphabet (Google) a Amazon. Aby bitcoin dosáhl na první příčku a překonal zlato, musel by svou cenu zvýšit devítinásobně. Je to možné? Ano – kdysi také nikdo nepředpokládal, že překoná 100 tisíc dolarů. Ale je to pravděpodobné? V dohledné době spíše ne.

Trhy mají svou logiku – po období růstu zpravidla následuje pád. Jaké maximální hodnoty bitcoin v tomto cyklu dosáhne, však nikdo nedokáže přesně předpovědět. Může to být 120, 150, nebo dokonce 200 tisíc dolarů. Jisté je, že každé lokální či globální maximum jednou vystřídá období stagnace nebo poklesu. To ale zjevně ještě nenastalo, jinak byste nečetli tento článek.

Bitcoin se teď může zdát drahý, nebo naopak – může to působit jako začátek něčeho většího. Po překonání magické hranice 100 tisíc dolarů růst možná teprve nabírá na obrátkách. Je jen na vás, zda tuto spekulativní mánii budete ignorovat, nebo vsadíte na další růst či pokles. Jedno je však jisté – objemy obchodování rostou, zájem veřejnosti i institucí se vrací a bitcoin opět vstupuje do období vysoké volatility.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v