Babišův Agrofert a pak J&T. Finančníci dokončili velkou akvizici a jsou dvojkou českého zemědělství

Po nákupu české divize skupiny Spearhead zde budou mít finančníci z J&T 37 tisíc hektarů zemědělské půdy.

Luboš KrečLuboš Kreč

patrik-tkac

Foto: J&T/CzechCrunch

Slovenský miliardář Patrik Tkáč, který stojí za skupinou J&T

0Zobrazit komentáře

Původně slovenská investiční skupina sdružená kolem rodin Tkáčů a Jakabovičů šlape na paty Andreji Babišovi, respektive jeho skupině Agrofert. J&T koupila od rakouského investičního fondu Accession Capital Partners českou a slovenskou část skupiny Spearhead, čímž se stala dvojkou na českém zemědělském trhu z pohledu velikosti obhospodařované půdy.

Předmětem transakce bylo celkem deset firem, které mají provozy v okolí Kardašovy Řečice, Jihlavy, Hradce Králové, Olomouce, slovenské Nitry a Nových Zámků a pěstují patnáct různých plodin a chovají mléčný i masný skot. Akvizicí se rozšířila rozloha obhospodařované půdy původních podniků, které byly v Česku soustředěny převážně na Kolínsku a Klatovsku, na 37 tisíc hektarů. Ročně vyprodukuje 90 tisíc tun pšenice a celkem skupina nově zaměstnává 450 lidí.

J&T se začala zemědělství intenzivně věnovat v roce 2020, motorem jejího investičního úsilí je místopředseda představenstva J&T Finance Group Dušan Palcr. „Oblast zemědělství pro nás představuje dlouhodobou investici, mimo jiné i proto, že vnímáme její strategický význam v celoevropském kontextu. Díky tomu, že na zemědělském trhu už nějaký čas přímo působíme, jsme nyní mohli využít výjimečné příležitosti a významně rozšířit naše aktivity,“ řekl k obchodu Palcr.

Český a slovenský Spearhead mění majitele podruhé v krátkém čase. Původně byl součástí větší skupiny, která působila ještě také v Rumunsku, Polsku a Velké Británii a jeho majitelem byl fond Paine Schwartz Partners. Ten ale holding prodal loni Rakušanům z ACP, přičemž J&T se už tehdy podle Hospodářských novin o českou a slovenskou část skupiny ucházeli, ale neuspěli.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tím, kdo nyní Spearhead oficiálně koupil, je skupina JTZE čili J&T Zemědělství a ekologie. Akvizice byla financována kombinací seniorních bankovních úvěrů a mezaninového financování, které poskytl fond J&T Arch Investments. Ten českým a slovenským kvalifikovaným investorům umožňuje investovat po boku rodin zakladatelů J&T, do zemědělského sektoru tímto financováním vstoupil poprvé a nyní se jedná o tom, že by získal podíl i přímo v JTZE.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha k transakci uvedl, že se v Česku i kvůli změnám v zemědělských dotacích vyskytují středně velké firmy k prodeji. „Do sektoru vstupují i nezemědělské firmy typu banky,“ řekl. Svaz by podle něj preferoval, kdyby firmy kupovaly spíše podniky, které v zemědělství dlouhodobě působí.

Svaz se podle Pýchy snaží přesvědčovat i majitele firem, kteří chtějí své podniky prodat, aby tak učinili v zemědělském sektoru. Prodeje například investičním skupinám mohou dál podpořit orientaci na nyní nejvíce rentabilní rostlinnou výrobu, což má negativní vliv na produkci potravin v Česku.

Podle poradenské společnosti Farmy.cz podíl nezemědělských investorů, kteří nakupují v Česku půdu, od roku 2020 stoupá. V roce 2021 se to týkalo 48 procent pozemků, které se přes portál společnosti prodaly.

S využitím ČTK.

CzechCrunch Jobs