Bitcoin pokořil 28 tisíc dolarů, Chmelař staví asijskou Heureku a Kiwi řeší miliony eur v refundacích. Přečtěte si zprávy týdne
Ani okolo vánočních dní nebyl klid, a to hlavně na trhu s kryptoměnami. Bitcoin totiž nevídaným způsobem vystřelil nahoru a v jeden moment dokonce pokořil hranici 28 tisíc dolarů, tedy zhruba 600 tisíc korun. V době psaní tohoto newsletteru osciluje na hranici 27 tisíc dolarů a udivuje jak běžnou, tak i tu odbornou veřejnost.
Jen o nejpopulárnější kryptoměně planety ale poslední dny nebyly. Připravili jsme pro vás i nový podcast s Davidem Chmelařem, kterého zná sice jen málokdo, ale v Asii buduje obdobu Heureky a s cenovým srovnávačem iPrice pokračuje v úspěšné misi. O něco složitější to má na druhou stranu Kiwi.com.
Český startup totiž kvůli pandemii řeší desítky tisíc žádostí o refundace letenek v hodnotě desítek milionů eur a jeho šéf Oliver Dlouhý v novém rozhovoru popisuje bližší detaily. Za zmínku stojí i příběh Jiřího Peciny, který chce zmodernizovat vztah mezi pacienty a lékaři, nebo velký úspěch zlínské obuvnické firmy Vasky.
Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení. Sledujte i náš Instagram, kde pro vás každý všední den máme rychlé shrnutí všech článků, a nezapomeňte na blížící se uzávěrku nominací v projektu Innovators 20, kde spolu s vámi a Hospodářskými novinami vybíráme nejkreativnější osobnosti letošního roku.
Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?
***
? Innovators 20 se blíží! Zbývá posledních pár dní
V rámci projektu #Innovators20 hledáme ty nejkreativnějších osobnosti nejen českého byznysu za letošní rok a uzávěrka nominací se kvapem blíží. Pokud máte svého favorita, hlasujte do 31. prosince na in20.cz.
***
? Bitcoin se přehoupl přes 26 tisíc dolarů: Bitcoin je v posledních týdnech na vlně a ani o vánočních svátcích nepolevuje. Poté, co nejznámější kryptoměna světa prolomila začátkem prosince již podruhé magickou hranici 20 tisíc dolarů, teď se přehoupla přes 26 tisíc dolarů, což je zhruba 557 tisíc korun, a také nové maximum pro bitcoin.
? Problémy a kontroverze? I tak Cyberpunk 2077 válí: Očekávaná hra Cyberpunk 2077 neměla zrovna ideální start, ale i přes to, že ji Sony stáhlo ze svých obchodů a konkurenční Microsoft vrací peníze, atakuje rekordy. Již se jí prodalo více než 13 milionů kusů a připisuje si jeden z nejlepších startů RPG her všech dob.
? Největší vertikální farma v Evropě: Na myšlenku, že není třeba velkých zemědělských ploch, když stačí stovky regálů, slyší čím dál více subjektů. Nyní taková vertikální farma roste poblíž Kodaně, kde se bude ročně pěstovat až tisíc tun plodin a právem je největším objektem tohoto typu v Evropě.
? První záběry z nového dokumentu o The Beatles: O obrovském vlivu The Beatles není třeba pochybovat, a proto se toho nyní chytil i tvůrce Pána prstenů Peter Jackson. Ten o jedné z nejslavnějších hudebních kapel všech dob natočí nový dokument s dosud neviděnými záběry a láká na první ukázky.
♻️ Masivní čištění řek začíná: Nizozemský projekt The Ocean Cleanup již potvrdil, že to umí na oceánu, a teď se chce více soustředit na říční toky. Rozjíždí proto výrobu nových plavidel s cílem zachytávat ještě více plastového odpadu z řek a chystá velkou expanzi.
***
Revolut chce v Česku ještě posílit nákupy kryptoměn. První obchody nechá bez poplatků a spouští také nový plán Plus
Bitcoin překročil historické maximum a velký zájem o kryptoměny je i v Česku. Revolut u nás proto exkluzivně spouští hned několik novinek, které mají nákup kryptoměn více zpřístupnit.
***
Na vrácení peněz stále čekají desítky tisíc lidí, nemůžeme ale platit cizí dluhy, říká šéf Kiwi.com. Některé letenky nově dotuje
Na vrácení peněz za zrušené lety čekají u Kiwi.com stále desítky tisíc lidí. Jeho šéf Oliver Dlouhý trvá na tom, že nemůže platit dluhy aerolinek, ale snaží se proces urychlit a zavádí nové služby, aby se to příště neopakovalo.
***
V Česku jsme skryté tajemství, říká v podcastu David Chmelař. V jihovýchodní Asii stavíme největší srovnávač cen
O cenovém srovnávači iPrice jste asi ještě neslyšeli. Je přitom největší v jihovýchodní Asii, a hlavně – stojí za ním Čech. „U nás jsme tak trochu skryté tajemství,“ usmívá se David Chmelař a v podcastu popisuje svou úspěšnou asijskou misi, která stojí za pozornost.
***
Vzorem jsou Baťa i Musk, říkají Plemlová, Rochová a Fryc. V Innovators 20 hledáme inovátory roku a vy můžete s námi
Tomáš Baťa nebo Elon Musk. I to jsou vzory našich porotců v #Innovators20, kde hledáme nejinovativnější osobnosti roku 2020. Podívejte se, ke komu vzhlíží Petra Plemlová, Liběna Rochová či Ondřej Fryc.
***
ČSFD po letech spouští novou verzi. Je připravena i pro mobily a více se zaměří na streamovací služby, říká zakladatel
Když se chceme podívat, jestli nějaký film nebo seriál stojí za to, jdeme na ČSFD. A to se teď po dlouhém čekání konečně převléká do modernějšího kabátku, který vyhovuje i telefonům.
***
Změním život pacientů i lékařů, věří Jiří Pecina. Do své aplikace Meddi už úspěšný podnikatel poslal stovky milionů
Jiří Pecina si v byznysu udělal jméno svými autocentry. Teď chce vydělanými penězi změnit nejen české zdravotnictví, které plánuje díky své aplikaci pro propojování pacientů a doktorů posunout do 21. století.
***
Online supermarket Rohlik.cz je připraven na dvojnásobný vánoční nápor. Reklamace nově vyřídí obratem online
Pod tradičním vánočním náporem je Rohlik.cz, ale hlásí, že je připraven obsloužit klidně dvojnásobek zákazníků oproti loňsku. Navíc v případě problémů nově vyřídí reklamace online a obratem vrátí kredity.
***
Vyzkoušeli jsme budoucnost laptopů. Nový skládací počítač od Lenova je vzrušující, avšak zatím příliš drahý
Tablet, laptop a kniha v jednom. Vyzkoušeli jsme budoucnost počítačů od Lenova, která je zatím sice velmi drahá, ale zato vzrušující a ukazuje, že skládací displeje mohou dávat smysl.
***
Úspěšný rok ve Vasky. Boty ze Zlína jsou na prestižní adrese v centru Prahy a míří za rekordními tržbami i do světa
Vasky mají za sebou velmi úspěšný rok. Ručně dělané boty ze Zlína se prodávají jako po másle, a tak jejich mladý zakladatel Václav Staněk míří za rekordními tržbami i do světa.
***
Se Třemi tygry ovládli internet a teď spouští streamovací službu. Chceme nezávislost, říká ředitel Divadla Mír
Ostravské Divadlo Mír reaguje na uzavřené sály po svém. Po úspěchu skečů Tří tygrů spustilo vlastní streamovací službu MírPlay, se kterou chce dál bavit diváky alespoň na dálku.
***
Za tři roky založil tři startupy. S GuardIoT chce Tomáš Pluhařík napravit děravou ochranu kamerových sítí
Za tři roky rozjel tři startupy a nyní se stará i o bezpečnost průmyslových kamerových sítí. Přes GuardIoT je chce Tomáš Pluhařík zdokonalit a zalepit jejich díry, které jsou mnohdy až absurdně velké.
***
Poznávání nových míst netradiční offline zábavou. Hra Nachozeno ukazuje Telč, brzy Liberec a další česká města
Vypnout Netflix, odložit telefon a vyrazit za dobrodružstvím. Díky české venkovní hře Nachozeno můžete poznat krásy tuzemských měst z nové perspektivy a rovnou se u toho zabavit s kamarády.
***
Švandovo divadlo uvede hru, kterou píše umělá inteligence. Připomene tak 100 let od premiéry Čapkova R.U.R.
Od premiéry kultovní hry R.U.R. z pera Karla Čapka uplyne příští rok již 100 let a Švandovo divadlo toto výročí připomene originálním způsobem. Část dialogů do nové inscenace totiž napíše umělá inteligence.
***
Od ovocných koktejlů k hydroponii. Spoluzakladatel Fruitisima chce Česku pomoci k potravinové soběstačnosti
Tomáš Lichtenberg přichází s ambiciózním cílem: nastartovat potravinovou soběstačnost naší země. Spoluzakladatel ovocných barů Fruitisimo k tomu využije hydroponické farmy, kde se pro pěstování využívá mnohem méně vody.