Blízká setkání třetího druhu. V Týnci nad Sázavou vyroste smuteční síň připomínající kosmickou loď

I hřbitov si zaslouží povznášející architekturu. Návrh smuteční síně pojaté jako socha ukazuje, jak citlivě přistoupit k pietnímu místu.

Týnec nad Sázavou

Foto: Týnecké vlnění, Městský úřad Týnec

Vítězný návrh smuteční síně umístěné na hřbitově v Týnci nad Sázavou

0Zobrazit komentáře

V Týnci nad Sázavou proběhlo představení výsledků architektonické soutěže na obřadní smuteční síň, která má vyrůst v nové části městského hřbitova. Do klání se zapojily renomované české ateliéry jako Mjolk architekti, ORA, Roman Brychta Architekti a Union.arch. První cenu získal návrh ateliéru Ivan Kroupa architekti, který pracuje s neotřele tvarovanou betonovou hmotou a příjemně splývá s okolní zelení.

Město pověřilo organizací soutěže Miroslava Vodáka, jehož skupina CBArchitektura má v oblasti architektonických soutěží rozsáhlé zkušenosti. Na přípravě spolupracoval také městský architekt Jan Vaněček. Zadání bylo jasné – jelikož se stávající objekt dostal do nevyhovujícího technického stavu, neposkytuje dostatečně reprezentativní prostředí, které by si místo pietního rázu zasloužilo.

„Soutěž byla vyhlášena v lednu 2022 a ukončena v květnu, kdy byl odbornou porotou vybrán vítězný návrh. Pro porotu to nebyl jednoduchý úkol, protože vybírala z návrhů pěti významných českých architektonických ateliérů,“ uvádí k návrhu připomínajícímu kosmickou loď zástupci Týnce nad Sázavou.

Součástí návrhu je kromě projektové části, kterou je vlastní řešení smuteční síně, také ideová část. Ta se zabývá urbanistickým vývojem hřbitova. Samotnou síň pak ateliér Ivan Kroupa architekti navrhl jako těžiště celého areálu, které má přitom odlehčenou formu, pro tento typ staveb v našich končinách poměrně nezvyklou.

Týnec smuteční síň

Foto: Týnecké vlnění, Městský úřad Týnec

Vítězný návrh ateliéru Ivan Kroupa architekti

Hlavním stavebním materiálem bude beton. Přesto díky velkoformátovému prosklení bude smuteční síň plout v zeleni a bude všechno, jen ne stísněná. Dominantou celé hmoty se stane zastřešující betonová konstrukce vynesená dvěma sloupy. Stavební prvky ale architekti zredukovali na minimum, takže celý prostor bude dýchat.

„Navržený objekt působí důstojně svým takřka skulpturálním charakterem a jednoznačně se pokouší hledat současný i kontextuální architektonický výraz. Jde o skromné a pravdivé řešení, které nepůsobí dominantně a zároveň je zcela funkční ve všech etapách rozvoje hřbitova,“ hodnotí porota.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Architekti navrhli také osazení okolního prostranství borovým hájem, což je prvek, který porota rovněž ocenila. A ačkoliv je navržené řešení prostorově, hmotově i materiálové odvážné, nároky na stavbu i údržbu nové síně by měly být přiměřené. Samotný ateliér návrh vyčíslil na šest milionů korun bez zasíťování, zadání počítalo s náklady dosahujícími devíti milionů.

Týnec nad Sázavou tak získá architektonicky signifikantní stavbu s novým krajinářským uspořádáním, která má potenciál stát se jedním z nejvýznamnějších objektů města. A zařadí se na seznam zdařilých realizací renomovaného studia: mezi novou budovu UMPRUM nebo Centrum současného umění DOX.

Týnec smuteční síň

Foto: Týnecké vlnění, Městský úřad Týnec

Díky unikátně pojaté konstrukci bude celý objekt působit odlehčeně

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání