Bratislava dostala 3D tištěnou autobusovou zastávku. Má ukázat technologické a ekologické možnosti

Autobusová zastávka vznikla ze čtyř dílů, které se pak na místě složily dohromady. Práce tak minimálně zatěžovaly okolí a kolemjdoucí.

Eliška NováEliška Nová

3d-tistena-zastavka1

Foto: Tomáš Manina/ITB Development

3D tištěná autobusová zastávka v Bratislavě

0Zobrazit komentáře

V bratislavské čtvrti Čerešne mají novou zastávku. Je z betonové skořepiny a má tvar eliptického válce, ovšem nejzajímavější na ní je, že je vytvořená pomocí 3D tisku. Stojí za ní české studio Collarch, které se zabývá architekturou, urbanismem i designem. Stvořilo ji ve spolupráci se slovenským ateliérem Šebo-Lichý Architekti a českou firmou ICE Coral 3D Printers.

Autobusová zastávka je vytištěná ze čtyř dílů, které se sestavovaly na místě. Díky tomu se minimalizoval čas stavebních prací prováděných ve veřejném prostoru. Vytištěná je rovněž vnitřní lavička, pouze povrch sedadel je vyroben z modřínového dřeva, které je na dotek příjemnější. „Zastávka je manifestem architektů, kteří reagují na současné ekologické, technologické a sociální výzvy,“ popisuje Collarch.

Stavba se elegantně přizpůsobuje městu. Orientace reaguje na pohyb chodců a je navržená tak, aby odtud byl co nejlepší výhled na přijíždějící autobusy. Zároveň chrání cestující před nepřízní počasí, a to nejen před deštěm, ale je nakloněná tak, aby ukryla i před odpoledním sluncem a větrem. Minimalistická konstrukce má skleněnou střechu, takže umožňuje pohled na oblohu, sklo je ale reflexní, a tak se zastávka tolik nezahřívá.