Čerstvý hambáč z robotických rukou a za pár minut. V Americe spustili první burgerový automat

Příprava hamburgeru v podání robokuchaře by měla zabrat jen několik minut.

Filip HouskaFilip Houska

roboburger_1

Foto: RoboBurger

V obchodním domě v New Jersey si dáte čerstvý burger rovnou z automatu

0Zobrazit komentáře

Na první pohled připomíná samoobslužný kiosek, který najdete v McDonald’s, KFC a dalších jiných řetězcích s rychlým občerstvením. Jakmile vám z něj ale po objednání jídla vyjede účtenka, nejdete čekat k pokladně – naopak zůstanete stát u něj, protože vám pokrm sám naservíruje. V Americe spustili robotického šéfkuchaře, který vám čerstvý hamburger nabídne během pár minut. A prý má jít o „největší revoluci od vynálezu mikrovlnky“.

Automatizace v gastronomickém průmyslu není už ničím neobvyklým. Restaurační podniky si začínají uvědomovat, že nemusí zaměstnávat zástup lidí, když mohou využít chytrých strojů, které rutinní procesy zajistí nejen svižněji, ale i přesněji. Hodit se to může právě v segmentu rychlého občerstvení, kde je důraz na co nejrychlejší obsloužení a kde se většina jídel neustále opakuje.

Zajímavým pokusem o kompletní robotizaci fast foodu je přístroj RoboBurger, který byl nainstalován v obchodním domě v Jersey City v americkém New Jersey. V červeném automatu o ploše dvanácti metrů čtverečních se totiž skrývá vše, co strávník, který potřebuje něco do ruky a nechce trávit desítky minut v restauraci, potřebuje. A může k němu přijít kdykoliv – během snídaně, obědu i večeře.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V první řadě dojde k dotykové obrazovce, kde si navolí to, co by rád. Protože jde o kuchyň, která připravuje pouze hamburgery, rozhodnutí je zřejmé. Stále má ale možnost si naťukat doplňkové ingredience – třeba kečup, hořčici nebo sýr. Jakmile pak objednávku zaplatí (samozřejmě i pomocí bezkontaktních služeb jako Apple Pay či Google Pay), začnou se dít věci.

Zákazník totiž není poslán k pokladně, kde mu jídlo předloží personál, ale naopak vyčká přímo u automatu. Během několika minut z něj vyjede hamburger v papírové krabičce, u kterého provozovatel slibuje, že bude maximálně čerstvý. A tím je hotovo.

„RoboBurger jsem založil před sedmnácti lety ve své garáži. Nemohla být lepší příležitost ho přivést k životu a umožnit všem, aby si ho vyzkoušeli, než teď,“ říká jeho tvůrce Audley Wilson. „RoboBurger nabízí všem čerstvě ugrilované a chutné hamburgery. Nikdy nejsou předpřipravené a pouze udržované v teple,“ doplňuje.

Technologie, kterou RoboBurger disponuje, má být navíc i natolik inteligentní, že nepotřebuje pravidelný zásah lidské ruky. Jak firma popisuje, automat se dokáže sám čistit a zvládne i koordinovat teplotu uchovávaných ingrediencí. Navíc se zapojuje do klasické zásuvky.

A byť tvůrci na stroji pracovali několik let, stále se nedá hovořit o rozšířeném řešení, které by se v následujících měsících mělo objevovat v řadě dalších obchodních domů nebo na ulicích či v kancelářích. Až podle tohoto pilotního provozu se ukáže, zda doopravdy skrývá potenciál opustit zajeté koleje fastfoodového stravování.

Každé dva týdny vám ukážeme tipy na zajímavé restaurace, bary i kavárny.

Newsletter Deli | Poslední vydání

Otočka o 180 stupňů, Musk do vedení Twitteru nenastoupí. Chce ho ovládnout celý?

K tomu, aby získal úplnou kontrolu, by nejbohatšímu muži světa stačilo použít desetinu svého podílu v Tesle jako zástavu proti půjčce.

Luboš KrečLuboš Kreč

musk-twitter-edit

Foto: Depositphotos/CzechCrunch

Elon Musk nechal na Twitteru hlasovat, zda uživatelé chtějí úpravu příspěvků

0Zobrazit komentáře

Začíná to připomínat nějakou telenovelu, kde se každý den odehraje nějaký dílčí posun, a tak to jde pořád dokola. Před týdnem vyšlo najevo, že Elon Musk se stal s více než devíti procenty největším akcionářem Twitteru, pak že dokonce vstoupí do jeho představenstva. Jenže to si zjevně rozmyslel. Otázkou je proč.

„Elon Musk se rozhodl nepřijmout místo ve vedení,“ napsal CEO sociální sítě Parag Agrawal zaměstnancům firmy. „Vždy si budeme vážit názorů našich akcionářů, ať mají místo v představenstvu, nebo ne. Elon je z nich největší, takže budeme otevření jeho postřehům,“ dodal. Také zmínil, že o tom, že Musk se k boardu nepřipojí, se dozvěděl v ten samý den, kdy se tak formálně mělo stát, tedy v sobotu 9. dubna.

Musk zatím na svém twitterovém účtu zveřejnil jen smajlíka. A přestože pro Agrawala to může být z krátkodobého hlediska výhra – mezi oběma muži údajně moc nefunguje vzájemná chemie –, v delším horizontu to pro něj může být špatná zpráva. Pokud by Musk nastoupil do představenstva, nesměl by vlastnit víc než 14,9 procenta akcií. Teď jich má 9,2 procenta a za poslední týden publikoval dlouhou řadu nápadů, co všechno by se v Twitteru dalo dělat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Například navrhl, že by se ústředí společnost v San Francisku mohlo přeměnit na denní stacionář pro bezdomovce, protože tam stejně žádní zaměstnanci nechodí. Na to mu Jeff Bezos v twitterové zprávě poradil, že by mohli udělat mix kanceláří a střediska pro bezdomovce, jimž by dobrovolně pomáhali přímo zaměstnanci. A že on něco takového v Amazonu nechal postavit. Dále se veřejně začalo řešit přidání možnosti upravovat příspěvky na Twitteru nebo parametry prémiových placených účtů.

bmw-m5-h

Přečtěte si takéJak vypadá bestie v rodinném balení? Legendární BMW jako kombiJak vypadá bestie v rodinném balení? Žádný horor na Netflixu, ale legendární BMW zabalené jako kombík

Takže se nabízí otázka, jestli to, že Musk zůstane stát mimo organizační strukturu firmy, není jen úhybný manévr. A jestli neplánuje skoupit dalších 42 procent akcií a stát se většinovým akcionářem, který by mohl snáze prosazovat svoji vůli, jež je v řadě ohledů odlišná (nebo aspoň razantnější) oproti dalším vrcholným představitelům Twitteru.

Tržní hodnota celého Twitteru je momentálně 37 miliard dolarů, majetek Muska se podle aktuálního žebříčku nejbohatších lidí magazínu Forbes pohybuje kolem 270 miliard dolarů. Takže k tomu, aby získal v Twitteru většinu, by mu stačilo jen zastavit méně než desetinu svého podílu v Tesle a za půjčené peníze koupit svou oblíbenou sociální síť.