Česká metropole má svou Wall Street. Místo akcií je jejím ústředním tématem domácí street art
Výstava Wall Street ukazuje, že street art a graffiti nepatří jen na fasády domů. Svá díla na ní prezentuje devět výtvarníků.
V pražské Ville Pellé ve čtvrtek otevřela své dveře výstava Wall Street. Kolektivní projekt se soustředí na domácí komunitu tvůrců, jako jsou například Jan Kaláb, Jakub Matuška, Michal Škapa nebo Matěj Olmer – všichni mají kořeny v české street artové scéně. Expozice je zaměřená hlavně na malbu, její součástí jsou ale také objekty a instalace.
Název výstavy je kombinací dvou základních anglických termínů, které jsou pro oblast vizuální kultury charakteristické – wall (zeď) jako typický prostor pro tvoření pouličních autorů, street (ulice), která slouží jako jakási galerie pro tento druh umění. Pojmenování zároveň s nadsázkou odkazuje ke slavné manhattanské ulici, kde sídlí americká burza.
„Na jednu stranu název naznačuje, že ani graffiti během let neuniklo monetizaci a stalo se jednou z globálních investičních a sběratelských komodit, ve druhém plánu pak i fakt, že také většina autorů působí na dnešní scéně na profesionální bázi,“ uvádějí organizátoři výstavy.
Devět výrazných autorů vycházejících ze street artové scény vystupuje pod svými pouličními aliasy. Kalábova geometricky abstraktní díla, připomínající optické klamy, jsou tak vystavena pod jménem Point, Škapa prezentuje své zhuštěné motivy městských struktur jako Tron a Olmerovy abstraktní, gestické malby návštěvník najde pod jménem Bior.
„Projekt nestojí na předem vymezené tematice nebo formálním přístupu, ale chce obsáhnout zásadní výrazové proudy, ať jsou to abstrakce, exprese nebo realistické tendence a je zaměřen především na silný autorský projev,“ doplňují organizátoři.