Česko-irský pár si otevřel veganskou čokoládovnu v Německu. S její podobou mu pomohly pražské designérky
Zakladatelé značky Kilian & Close to s řemeslností myslí vážně. Kakao si tak sami zpracovávají od syrového bobu až po tabulku čokolády nebo pralinku.
V roce 2014 založili Iveta Kilianová s Ciaránem Seánem Closem vlastní čokoládovou značku Kilian & Close. A jelikož společně sdíleli přesvědčení, že se chtějí stravovat ryze rostlině, bylo zřejmé, že stejně tak i čokolády, které vzniknou pod jejich rukama, budou veganské. Otevřeli si vlastní manufakturu v německém lázeňském městě Waren, kde probíhá celý výrobní proces: od zpracování kakaových bobů až po hotové tabulky čokolády a pralinky. Nedávno k výrobně přibyla i kavárna, o jejíž podobu se postaraly české designérky.
Iveta Kiliánová a Ciarán Seán Close si zamilovali čokoládu, ale na takovou, jakou známe z konvenčních obchodů, tedy plnou cukru a kravského mléka, ale čokoládu v její nejpůvodnější podobě. Když se tak rozhodli, že budou dělat kakaové tabulky vlastní výroby, bylo jim zřejmé, že nebudou objednávat hotovou kakaovou hmotu, ale že se zaměří na takzvaný bean to bar přístup – což znamená, že objednají neupražená kakaová zrna, která následně sami zpracují.
„Nakupujeme pouze suroviny, tedy kakaové boby, cukr, kakaové máslo, a z nich pak sami vyrábíme čokoládu. Přístup nového trendu bean to bar spočívá v navrácení k původnímu, tedy takzvanému Heirloom kakau, které potřebuje odborné pěstování a zpracování v zemi původu a následně u nás. Surovina samotná je zásadní pro chuť výsledného produktu – čokolády,“ vysvětluje Iveta Kilianová.
V Kilian & Close tak celý sortiment vyrábí z vlastní čokolády. Navíc nepoužívají živočišné suroviny, což vyplývá z jejich mnohaletého osobního přesvědčení. Iveta zdůrazňuje, že tím neuspokojují žádné trendy, ale jde jen o přirozené pokračování jejich životního stylu. A většina zákazníků prý ani netuší, že je jejich čokoláda veganská. Ostatně – u tmavých čokolád to ani nehraje roli, jelikož každá kvalitní tmavá čokoláda je zcela rostlinná automaticky.
„U světlých čokolád to ale byla výzva, jelikož jsme museli najít náhradní surovinu místo práškového mléka. Vzali jsme v potaz vlastnosti, jako je pocit v puse, bod tání a podobně, a po dlouhém experimentování nakonec vsadili na kokosové mléko. Zjistili jsme totiž, že je při přiměřeném použití mnohem harmoničtější s kakaem než kravské mléko,“ dodává Iveta.