Český animák pro mladé puberťáky, ze kterého neumřete trapností! Život k sežrání vás bude fakt bavit

Mladé i dospělé diváky rozesměje loutková novinka hlavně svou přirozeností – a baví i bez prdění, mlácení a mimoňovské trapnosti.

Michal MančařMichal Mančař

zivot-k-sezrani-boxed

Foto: Aerofilms

Klárka + Ben = VSL. Anebo ne? To se dozvíte ve filmu Život k sežrání

0Zobrazit komentáře

Jak asi může dopadnout český loutkový film zaměřený na mladé diváky, který vypráví příběh klučiny s obezitou? Naprosto fantasticky! Život k sežrání je zábava i pro dospěláky. Nevyvolává pocity trapnosti, nebudete si ťukat na čelo, nebudete zívat nudou – a i opravdická témata ze základních škol film Kristiny Dufkové rozebírá vtipně a bez okaté šroubovanosti. Šup do kina, ať vyběháte všechny ty kremrole a klobásy.

Benovi je dvanáct. Jeho rodiče jsou rozvedení. Sám trpí nadváhou, má rád nejen sladké. Taky rád vaří. S kámošem chce mít kapelu. Starším spoluškolákům je někdy pro smích. A po návratu z prázdnin si začne všímat u svých spolužaček změn, které vedou k prvnímu zamilování do krásné Kláry.

Každá z předchozích vět hrozí katastrofou – kyselejší kritik by dodal, že u českého filmu dvojnásob. Buď v podobě neskutečné nevtipnosti, nebo ve strašlivě umělém, neautentickém a učebnicovém uchopení témat, jako je šikana. Případně v naprostém minutí se s hlavní cílovkou ve zhruba Benově věku.

Jenže nový český film Život k sežrání režisérky Kristiny Dufkové si s tím vším poradí na výbornou. Snímek podle stejnojmenné knihy francouzského autora Mikaëla Olliviera dával naději už před nějakou dobou, vždyť na prestižním festivalu animovaného filmu v Annécy získal cenu poroty. A o tom, že zcela zaslouženě, se teď můžou přesvědčit i čeští diváci.

Život k sežrání ukazuje vtipné i vážnější okamžiky pubertálního života přesně takové, jaké si je sami pamatujete. Ben je víceméně normální kluk, co řeší normální věci. Umí házet vtipy na spolužáky i učitele. Jasně, protože je tlouštík, trio borců z vyššího ročníku mu to občas dá sežrat. Ale nehraje se tu na příběh nějakého outsidera, který by měl srdceryvně předat Důležité Poselství Mladým Generacím™.

Což vede k tomu, že o to víc pak filmu věříte, když ta vážnější a opravdovější témata skutečně nakousne! I když třeba ne do velké hloubky. Tloustnutí a hubnutí, rodiče a rozvod, šikana, zamilování a odmítnutí, autorita dospělých a dospívání dětí… Něco dostane prostoru víc – však už název filmu to napovídá – a něco méně, ale prakticky všude převládá přirozenost.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Život k sežrání se prostě povedl nejen audiovizuálně – loutkové a svérázně stylizované, lehce burtonovsky pokřivené zpracování mu opravdu sluší, nesmírně nápaditá je i hudba – ale především scenáristicky. Ben, kámoši i rodiče se chovají a hovoří tak, jako byste byli zpátky v sedmé třídě. Prohlídka u doktorky, hodina tělocviku nebo nákup XXL kalhot jsou přesně tak trapné či vtipné, jak mají být.

Osmdesát minut uteče jako voda, možná vám potom bude i trochu líto, že některé postavy a osudy nedostaly ještě pár minut navíc. Ale co snímek chce říct, to zřetelně a hlavně vtipně řekne. A stejně jako nesklouzává k přílišnému poučování, daří se mu nespadnout ani na druhou stranu. Tedy k pitvoření se nebo k rádobyvtipným, na sílu tlačeným humorům.

Což je věc, která se animákům obecně ne vždy daří. Budete se smát často, ale žádnému mlácení, prdění nebo Mimoňům. Ale tomu, že když vám bylo dvanáct, byli jste právě takoví.

Nejdražší film Netflixu se ukazuje v prvním traileru. Láká na obří roboty a retrofuturismus 90. let

Ve filmu Pasáž uvidíme Millie Bobby Brown coby dospívající dívku, která se vydává napříč zničenou Amerikou hledat ztraceného bratra. Provází ji robot.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

The Electric State

Foto: Netflix

Millie Bobby Brown, Chris Pratt a Ke Huy Quan ve filmu Pasáž

0Zobrazit komentáře

Netflix má nový nejdražší film, o který se opět postarali režiséři snímků Avengers a The Gray Man. To a mnoho dalšího přináší aktuální vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Akční The Gray Man předloni nejspíš nebyl takovým hitem, jak Netflix doufal, letošní Rebel Moon kriticky zcela propadl, ale streamovací služba to s nákladnými velkofilmy nevzdává. Naopak, novinka The Electric State (česky Pasáž) má být nejdražším projektem, co kdy vyprodukovala, s rozpočtem odhadovaným na 320 milionů dolarů. A o režii se postarali bratři Anthony a Joe Russoovi, stojící třeba za Avengers: Endgame.

Adaptace stejnojmenného grafického románu z roku 2018 se odehrává v alternativní retrofuturistické verzi 90. let, kde proběhla válka mezi lidmi a roboty. Skončila v zásadě remízou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ roboti, co nebyli zničeni, byli vyhoštěni do speciální izolované zóny a lidé se mezitím snaží znovu vybudovat civilizaci bez pomoci autonomních strojů. Nebo se noří do virtuální reality ve snaze uniknout ošklivé skutečnosti.

Hlavní hrdinku, osiřelou dospívající dívku Michelle (Millie Bobby Brown ze Stranger Things), jednoho večera navštíví záhadný robot Cosmo. Zdá se, že ho na dálku ovládá její bratr, považovaný za mrtvého. Michelle se s Cosmem vydává napříč jihozápadem USA hledat odpovědi a cestou se k ní připojí pašerák Keats (Chris Pratt) a vtipkující robot Herman. Jak už to tak bývá, v izolované zóně objeví něco, co nečekali.

Soudě podle první upoutávky se The Electric State nezařadí do zlatého fondu sci-fi ani postapokalyptického žánru a mnohem spíše půjde o vcelku standardní moderní blockbuster, který po délku svojí stopáže zabaví, ale nenabídne větší přesah. I přes tvrzení tvůrců, že řeší velká témata jako polidšťování technologií a naopak odcizování lidí sobě samým. Snímek nicméně už na prvních záběrech nabízí originální estetiku, kvalitní vizuální efekty i hláškující postavy, které by alespoň na těch pár hodin mohly dobře fungovat.


Co ukazují trailery

Zatímco galaktické velké rody mezi sebou soupeří o moc, v pozadí vzniká ženský náboženský řád Bene Gesserit, jehož cílem má být vést lidstvo po tisíce let vstříc pozitivnímu pokroku. Neobejde se to bez mrtvol. Minisérie odehrávající se celá milénia před filmovou Dunou slibuje velkolepou podívanou.


Co hýbe světem filmu a televize

Druhému Jokerovi se opravdu nedaří

Jelikož Joker: Folie à Deux navazoval na druhý nejúspěšnější film s omezenou přístupností, co kdy vyšel, očekávaly se od něj velké věci. Pak ale přišly negativní recenze a první frustrovaní diváci a pokračování s rozpočtem odhadovaným na 190 milionů dolarů má po dvou týdnech v kinech na kontě jen mrzutých 167 milionů. Když se k tomu připočtou náklady na marketing, rozdělení příjmů mezi studio a kina a další faktory, odhaduje se, že studio na filmu ztratí mezi 150 a 200 miliony dolarů. Budoucí prodeje online a do televize nebo uvedení na streamovacích službách může situaci zlepšit, vypadá to ale na jeden z největších propadáků Hollywoodu.


Co si pustit

Rivalové

Disney+  |  Drama  |  2024  |  8 epizod  |  ČSFD

Rivals

Foto: Hulu

Seriál Rivalové

Slavný jezdec Rupert v 80. letech v Británii končí se sportem a pouští se do politiky a byznysu. Spolu se svým novým sousedem Declanem se snaží svrhnout televizního magnáta, když se uchází o licenci jeho stanice. Věci se ale začnou nepříjemně komplikovat, když se Rupert, známý sukničkář, zakouká do Declanovy dcery. Rivalové jsou plní skandálů a dramatických momentů a hlavně se neberou příliš vážně, takže „problémy“ bohatých nám nebudou připadat tak slizké (nebo ano, ale tím správným způsobem). Podle prvních ohlasů kvalitní zábava.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.