Čeští školáci zkoušejí vypouštět do stratosféry vlastní sondy, vyfotí Zemi a změří cenné údaje

Druhý ročník akce Dotkni se vesmíru probíhá právě v těchto dnech. Zapojily se do něj žáci z dvacítky školy, kteří si sondy připevněné na balonech i naprogramovali.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

dotknisevesmiru1

Foto: Dotkni se vesmíru

Jedna z fotografií, které pořídila sonda českých školáků

0Zobrazit komentáře

Zážitek, který spojuje fyzikální a meteorologické jevy, technologie či fascinující měření i fotografie si právě v těchto dnech užívají žáci z dvaceti škol po celém Česku. V rámci projektu Dotkni se vesmíru totiž letos mají už podruhé možnost k hranicím kosmu vyslat vlastní meteorologické balóny se sondami, které měří nejen cenné údaje, ale pořizují i fotografie z výšky přesahující 30 kilometrů.

Sondy si žáci sami sestavili a naprogramovali, na lety se připravovali od jara. Během celé doby si vedli kupříkladu projektový deník nebo vymýšleli vlastní technické úpravy balónů. Všechno jejich úsilí nakonec vede až ke startu sondy. S vypouštěním se začalo v pondělí 3. října a skončí se v pátek 14. října. Startují v libušské observatoři Českého hydrometeorologického ústavu po dvou za den, první balón ráno a druhý po poledni.

„Je krásné sledovat mladé vědkyně a vědce, jak několik měsíců pracují na sondách a učí se novým věcem. A ještě větší radost mi dělá, když pak vidím úspěšný start balónu. V rámci Steam Academy se snažíme propagovat spojení humanitních a přírodních věd a Dotkni se vesmíru je vhodným příkladem, jak toho docílit,” říká Rostislav Konopa, autor projektu a zakladatel Steam Academy, vzdělávací instituce, která za Dotkni se vesmíru stojí.

Jedná se už o druhý ročník této vzdělávací akce. Na místě vypouštění je vždy tým expertů, kteří provedou finální úpravy a zkontrolují postavené sondy. Ty se zváží, namontují se do nich baterie, připevní padák a nakonec nafoukne heliový balón, který vystoupá do výšky 30 až 35 kilometrů. Sonda během letu změří tlak, teplotu, výšku i vlhkost a pořídí fotografie Země ze stratosféry.

dotknisevesmiru5-min

Foto: Dotkni se vesmíru

Žáci s nalezenou sondou a zbytkem prasklého balónu

Žáci sondu za letu sledují a poslouchají její radiový signál, a to díky automatizovaným přijímacím stanicím na Milešovce a Ďáblické hvězdárně v Praze. Po dosažení potřebné výšky heliový balón praskne a sonda se vrátí zpět na Zem. Žáci ji pak musejí najít. Už předem ale mohou díky vlastní aplikaci Dotkni se vesmíru odhadnout, kam zhruba dopadne.

Úspěšným nalezením, ať už ve vodě, na poli nebo v lese, ale snahy nekončí. Samotnou sondu je možné použít opakovaně nebo ji lze přeprogramovat na meteorologickou stanici. Za technickou stránkou projektu, která zahrnuje přijímací radiové stanice, stratosférické sondy i projektovou aplikaci, odpovídá skautský radiokroužek OK1RAJ. Pod vedením Michala Rybky navrhli a nakreslili veškeré technické výkresy, zajistili elektronické součástky a vyrobili meteorologické sondy.

Celý projekt pak vychází z principů takzvaného STEAM vzdělávání, které propojuje technické obory s humanitními (z anglických názvů Science, Technology, Engineering, Art, Math). Organizátor Dotkni se vesmíru, organizace Steam Academy tak vyučuje třeba programování, robotiku a 3D tisk a nabízí volnočasové aktivity jako je lukostřelba, chov včel nebo speciální kurzy přežití ve volné přírodě.

Stejně jako po celém světě, tak i v Česku vypouští meteorologové podobné balóny pravidelně, aby naměřili důležitá data o tlaku, teplotě, vlhkosti a rychlosti i směru větru ve volné atmosféře. Zpravidla dvakrát za den vylétávají z Prahy a Prostějova. Než spadnou zpět na Zem, od svého místa vzletu se běžně odchýlí o desítky kilometrů. Jejich trasy lze sledovat na webu radiosondy.info.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym