Divadlo naživo pandemii navzdory. Britové navrhli mobilní odkrytý sál s vertikálním posezením
Divadla jsou zavřená na petlici, herci se nemohou věnovat svému povolání a diváci mají kulturní půst. Jak dlouho tato situace ještě potrvá, je těžké odhadovat, ovšem z Velké Británie přichází možná naděje. Tamní architekti navrhli divadlo, ve kterém by mohla probíhat živá vystoupení i za účasti diváků a dodržování dostatečných odstupů.
První zvonění, druhé zvonění, třetí zvonění a herci jdou na scénu. Jejich výkonům přihlíží narvané hlediště a i přes vydýchaný vzduch se diváci nesmírně baví. Když vystoupení skončí, polovina z nich odchází spokojeně domů, ta druhá zůstává v salonku, kde nad sklenkou vína rozebírá právě zhlédnutý kus. Až donedávna zcela běžný scénář divadelních večerů, který pandemie úplně obrátila.
Architekti studia Stufish ovšem přichází s návrhem divadla, které se má stát představitelem zcela nové éry konzumování živých uměleckých vystoupení. Celý koncept divadla, jenž striktně dbá na dodržování bezpečných rozestupů, pracuje se systémem mobilní konstrukce, kterou je možné postavit na libovolných místech, podobně jako u cirkusového šapitó.
Takzvaný The Vertical Theatre byl původně jen konceptem, jak by se mohli umělci v těchto těžkých časech opět vrátit na scénu a kočovným způsobem zásobovat města alespoň trochou kultury. Celý návrh se ovšem ujal natolik, že se firma The Vertical Theatre Group, pro kterou bylo divadlo navrženo, rozhodla jeho komerční podobu realizovat.
„Jakmile se design začal formovat, rozhodli jsme se rozšířit náš přístup a vytvořit komerčně životaschopný prostor pro živá vystoupení ve světě sociální distance. Současně jde o inovativní místo, které by do budoucnosti poskytlo prostor pro všechny úrovně živé zábavy,“ řekla pro magazín Dezeen Holly Gilliam, ředitelka The Vertical Theatre Group.