Do čeho nejvíc investují Češi? Akciím vévodí ČEZ, Apple a Tesla, mezi indexy vede S&P 500, říká XTB

Mezi žádanými tituly je díky umělé inteligenci i Nvidia. Investiční platforma XTB láká také na letní akci, kde odměňuje frakčními akciemi.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

xtb-app

Foto: XTB / CzechCrunch

Mobilní aplikace investiční platformy XTB

Investování na finančních trzích se v posledních letech významně otevřelo i pro běžné smrtelníky, kteří si dříve mohli o tom, jak se vydělávají peníze třeba na akciích, především jen číst. Dnes si lze koupit akcii své oblíbené společnosti na pár kliknutí přímo v mobilu a v rámci dlouhodobého investování jsou stále populárnější také různé indexy, ve kterých se ukrývají klidně desítky různých akciových titulů. Masové rozšíření nízkonákladového pasivního investování potvrzuje také investiční platforma XTB, kterou po celém světě včetně Česka využívá více než milion klientů. A další má přilákat akční letní nabídka.

Také na XTB je možné investovat do konkrétních akciových titulů, ETF (burzovně obchodovaný fond, který sleduje výkon vybraných akcií, pozn. red.) nebo finančních derivátů spojených s komoditami nebo měnami. Dlouhodobě nejoblíbenějším akciovým titulem je mezi českými investory společnost ČEZ a zástupci XTB potvrzují, že to stále platí. Na druhém místě mezi nejpopulárnějšími akciemi, do nichž Češi vkládají své peníze, je Apple a třetí je Tesla, což jsou aktuálně první, respektive dvanáctá nejhodnotnější společnost na světě.

Také do investičních plánů Čechů se promítá aktuální trend v podobě umělé inteligence, kolem které je velký boom. Jeho symbolem je společnost Nvidia, která dodává výkonné čipy pro vývoj a trénování umělé inteligence všem největším hráčům. Na XTB je aktuálně tento akciový titul čtvrtým nejoblíbenějším. Překvapením může být pro mnohé akcie na pátém místě, protože na rozdíl od všech předchozích – nebo Alphabetu na šestém místě – nepatří fond Reality Income mezi ty nejznámější.

xtb-app2

Foto: XTB

Mobilní aplikace investiční platformy XTB

„Do investičního chování se obvykle promítají aktuální trendy a vidíme to také v Česku. Bezpochyby tím největším stávajícím trendem je umělá inteligence, kde je hlavním představitelem společnost Nvidia. Dalším zajímavým trendovým titulem je reprezentant realitního byznysu v podobě Realty Income,“ říká Vladimír Holovka, obchodní ředitel XTB pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Realty Income je americký realitní investiční fond, který investuje do nemovitostí v USA, Velké Británii a dalších evropských zemí. Je součástí indexu S&P 500, vyplácí měsíčně dividendu a jeho tržní kapitalizace přesahuje 50 miliard dolarů.

Právě indexy v podobě S&P 500 a další jsou taktéž oblíbeným instrumentem českých investorů. „Největším trendem posledních let je masové rozšíření nízkonákladového pasivního investování pomocí indexových ETF fondů. Je pravdou, že tyto nízkonákladové ETF fondy porážejí ve výnosnosti většinu aktivně řízených fondů. V XTB jsme se tomuto trendu přizpůsobili a zavedli produkt Investiční plány, které dokáží pravidelně automaticky investovat do předem vybraných indexových ETF bez transakčních poplatků,“ doplňuje Vladimír Holovka s tím, že již nyní eviduje platforma desítky tisíc uživatelů, kteří investiční plány pro dlouhodobé investování využívají.

xtb-app

Přečtěte si takéXTB v Česku spustilo automatické dlouhodobé investiceSnazší zhodnocování peněz nejen na stáří. XTB v Česku spustilo automatické dlouhodobé investice

Nejčastější volbou investorů jsou populární ETF na index S&P 500 (iShares Core S&P 500 v eurech či dolarech), následované ETF na technologický index NASDAQ (iShares NASDAQ 100), třetí volbou jsou pak ETF pokrývající globální akciové trhy (Vanguard FTSE All-World, iShares Core MSCI World). „V nejbližší budoucnosti plánujeme do naší nabídky zahrnout státní i kvalitní korporátní dluhopisy. To samozřejmě bude znamenat, že do dluhopisů půjde investovat i v rámci Investičních plánů, aby bylo možné konstruovat lépe diverzifikovaná portfolia,“ dodává obchodní ředitel XTB Vladimír Holovka.

Vzhledem k tomu, že je XTB veřejně obchodovaná společnost, konkrétní počty uživatelů v jednotlivých zemích nesděluje. Nové chce každopádně v Česku lákat nejen přes další rozšiřování své nabídky produktů a služeb, ale aktuálně také díky limitované akci v podobě referral programu pro stávající klienty. Pokud se přes jejich odkaz zaregistruje na XTB nový uživatel, po splnění podmínek oba dva získají odměnu ve výši 15 eur (380 korun) ve formě frakční akcie jednoho z nejpopulárnějších akciových titulů. Odkaz lze získat přímo v aplikaci XTB, poslat ho lze na maximálně deset přátel a celkově získat až 150 eur (3 800 korun).

CC Native

Partnerem článku je XTB

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Hlavně nepanikařte a klidně dál pravidelně investujte! Propad akcií je běžný, a dokonce i zdravý

Zkušený portfolio manažer společnosti Amundi Petr Zajíc vysvětluje, co se děje na finančních trzích a proč se vlastně pro investory zas tolik nemění.

zen-stock

Foto: Vygenerováno Midjourney / CzechCrunch

Co dělat, když trhy padají? Hlavně nepanikařit!

0Zobrazit komentáře

Krvavé moře. Akciové trhy v USA krvácejí. Trhy si uvědomily realitu a vracejí se k normálu. Nový týden v chaosu. To jsou některé z pondělních titulků v českých i světových médiích. Jak je z nich zjevné, akciové trhy zažívají v posledních dnech poměrně silnou vlnu výprodejů a řada zejména drobných investorů, kteří nemají dlouhodobější zkušenosti s akciovým trhem, propadla značné panice. Podle mého názoru je klíčové si odpovědět na tři otázky. Je současný vývoj tak nečekaný? Co bude v dalších dnech a týdnech? A mění se něco na dlouhodobém vývoji? Pojďme tedy postupně.

Řada investorů, především těch institucionálních, kteří preferují reálnou fundamentální analýzu vnitřní hodnoty firem, již několik měsíců, možná i čtvrtletí upozorňuje na neobvykle vysokou prémii v ocenění některých sektorů a zejména pak často zmiňované sedmičky největších akciových titulů v USA. (Těmi jsou aktuálně podle tržní kapitalizace Apple, Microsoft, Nvidia, Alphabet, Amazon, Meta, přičemž Tesla, která do této skupiny také patřila, je nyní až dvanáctá. Na sedmém místě je aktuálně Berkshire Hathaway Warrena Buffetta – pozn. red.)

Trhy od října roku 2023 pracovaly se stále optimističtějšími předpoklady ohledně americké ekonomiky, inflace, úrokových sazeb, využití umělé inteligence i ziskovosti největších společností, až se ocenění trhu dostalo do stavu, který někteří nazývají „priced for perfection“. Tedy úrovně, v níž všechny faktory očekávají ten nejoptimističtější vývoj.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Když se pak objeví na sluncem zalité obloze jen pár obláčků ve formě horších makrodat z americké ekonomiky, vyšších úrokových sazeb po delší dobu či výsledků firem, které jsou jen o pár procent lepší než očekávání, a některé firmy dokonce očekávání nenaplní nebo jen varují před možnými riziky, je to pro některé investory okamžitým signálem pro hledání ochrany před bouřkou nebo alespoň realizaci zisků.

Může to být celkem logické, nikdo totiž netuší, jak vypadá předpověď počasí pro příští dny. Může se stát téměř cokoli. Predikce na příštích pár dnů a týdnů je to nejsložitější. Jedna věc je totiž skutečný ekonomický vývoj, druhá odhady analytiků a třetí, mnohdy naprosto odlišná od předchozích dvou, je pak očekávání investorů, především retailových, jejichž vliv na trhy se díky ETF a také různým obchodním platformám a aplikacím nebývale zvýšil.

Ano, díky velmi optimistickým očekáváním a vysokému ocenění největších firem je riziko zklamání poměrně vysoké. Na druhou stranu se zatím ani v klíčových ekonomikách ani na finančních trzích neformuje nějaké kritické riziko ve formě prudkého poklesu HDP, propadu ziskovosti firem či výpadku likvidity tak, jak jsme viděli například v případě finanční krize v roce 2008 nebo během covidové pandemie v roce 2020.

sp5001

Foto: Finviz / CzechCrunch

Graf od Finviz ukazuje výkonnost akcií v indexu S&P 500 za poslední den

Ano, nikdy nemůžeme vyloučit nějakou neočekávanou událost, takzvaná černá labuť může mít například podobu eskalace konfliktu na Blízkém východě ze strany Íránu, ale to je trochu jiný příběh. Já osobně bych se spíše přikláněl k alespoň částečnému uklidnění situace. Hlavním argumentem jsou pro mě totiž americké prezidentské volby. V případě prudkého poklesu akciových trhů by se pravděpodobnost Trumpova vítězství výrazně zvýšila a to podle mého názoru není scénář, který by většina klíčových hráčů na finančních trzích preferovala.

A teď k poslední a vlastně klíčové otázce. Mění se něco pro akciového investora? Tady bych s dovolením upozornil na slovo „investora“ – tedy osobu hledající dlouhodobé investiční příležitosti, nikoli spekulace, krátkodobé zhodnocení a riziko na úrovni sázek. Pak je totiž odpověď poměrně snadná a rychlá. Ne, nemění!

Podobný vývoj je na akciových trzích zcela běžný a dalo by se říci, že i zdravý a přinášející příležitosti. Neznamená to samozřejmě, že bychom měli okamžitě všechny rezervy přesunout do akcií, vývoj v příštích měsících může být ještě hodně volatilní, ale zároveň to neznamená, že bychom měli okamžitě všechny akciové investice vybrat.

V těchto dnech je důležité zachovat klid, možná i na pár dní přestat sledovat své portfolio a ideálně dál pravidelně investovat. Obvykle to totiž v dlouhodobém horizontu bývají nejvýhodnější nákupy. Ovšem toto vše si může dovolit jen investor. Spekulant už obvykle sčítá ztráty a panicky mění svůj před pár dny ještě superoptimistický výhled.

P.S. Japonský index Nikkei si po pondělním poklesu o 12,4 % v úterý připsal rekordní zisk 10,2 %. Tak si vyberte…

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb