Do hry o Vyšehradský most vstupuje další miliardář. Lukačovič chce poslat na rekonstrukci 100 milionů

Podle studie lze železniční most opravit za 2,5 miliardy korun. Na opravu chce přispět i miliardář a majitel Seznamu Ivo Lukačovič.

Železniční most pod Vyšehradem má řadu stoupenců, nejnověji i české miliardáře

0Zobrazit komentáře

O budoucnosti vyšehradského železničního mostu se mluví už celé roky, v těch posledních, kdy se objevily konkrétní plány na to, jak jej nahradit, se ale debata vyhrotila. Památkově chráněná konstrukce z roku 1901 je dlouhodobě ve špatném stavu, podle Správy železnic dokonce za hranicí své životnosti. Stát tak chce starou stavbu buď zbourat, nebo přesunout do Modřan – a na místě postavit zcela nový most, který by již vyhovoval dnešní vlakové dopravě. Proti tomu se ale vymezila řada lidí a v posledních dnech se zapojili i někteří čeští miliardáři, k nimž se nyní připojil i zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič.

Proti tomu, aby most z centra Prahy zmizel, se postavila iniciativa Nebourat, kterou již podpořilo přes 18 tisíc lidí včetně některých známých umělců, ale i silný hráč v podobě Nadačního fondu pro záchranu Vyšehradského železničního mostu. Za ním stojí miliardář a filantrop Martin Vohánka, který je hlavním akcionářem ve společnosti Eurowag, nebo Tomáš Bystřický, jenž zakládal nápojářskou firmu Toma. A fond podporuje i investor Jan Barta ze skupiny Pale Fire Capital. Ti svůj plán na záchranu mostu představili před pár dny.

Trojici podnikatelů, kteří financují studii, jak zachránit železniční most, teď podpořil také miliardář a zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič. „Super! Jestli to půjde a fakt se bude rekonstruovat, přidám na to svých obvyklých 100 milionů korun,“ napsal na platformě X. Stejnou částku poslal v roce 2022 na pomoc Ukrajině.

Podle studie, kterou nechal fond vypracovat, je možné most opravit tak, že práce i s přípravou potrvají čtyři roky a přinesou minimální omezení provozu. Třetí kolej, kterou požaduje Správa železnic i hlavní město, lze prý navíc doplnit přístavbou úzké platformy ke straně mostu. A rekonstrukce počítá i s rozšířením lávky pro pěší a cyklisty. „Nechceme diktovat, co se má a nemá dělat, my prostě nabízíme možnost,“ říká Bystřický.

Autoři studie, kterými jsou britský mostní inženýr Ian Firth, švýcarský odborník Andreas Galmarini a čeští architekti Petr Tej a Marek Kopeč, tvrdí, že výměnu potřebuje jen 15 procent oceli mostu – a i s přístavbou třetí koleje, úpravami okolí a novou zastávkou na Vyšehradě by práce stály asi 2,5 miliardy korun. Pro srovnání: nová konstrukce by podle Správy železnic vyšla na přibližně 3,4 miliardy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ředitel Správy železnic Jiří Svoboda již uvedl, že se jeho organizace bude představenými návrhy zabývat – zejména informací o pouze 15procentní degradaci mostu. Také ministr dopravy Martina Kupka (ODS), který se doposud klonil spíš k variantě úplně nové stavby, uvedl, že vezme při dalším rozhodování v potaz i tuto novou studii.

Výstavbu nového mostu propaguje například spolek Výtoň 21, jehož výzvu zatím podpořilo necelých 1 300 lidí. Sdružení železničních nákladních dopravců Žesnad pak odmítá další průtahy. „Aktuální návrh nového mostu respektuje historické panorama města a tvarově i barevností bude z pohledu z dálky od původní konstrukce prakticky k nerozeznání. Proto jsou za úvahy o možné rekonstrukci nejen liché, ale naprosto zbytečné,“ tvrdí ředitel sdružení Oldřich Sládek.

S přispěním ČTK

Fasáda z parket, trávníku, zrcadel a kříže. Architekt pojal vlastní dům jako luxusní experiment

Architekt Martin Sladký se nerad drží při zemi, což platí i pro realizaci jeho rodinného domu s fasádou z umělého trávníku a dalšími zajímavostmi.

snimek-obrazovky-2024-11-01-v-14-11-51

Foto: Václav Novák

Rodinný dům architekta Martina Sladkého

0Zobrazit komentáře

Architekt Martin Sladký se rozhodl v domě navrženém pro sebe a svou rodinu spojit tradiční tvary se zcela originálním řešením detailů. Nechybí fasády z umělého trávníku, štít jako tmavé zrcadlo se svítícím křížem či fasáda z keramických parket. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Martin Sladký patří mezi osobnosti, které posouvají českou architekturu na zcela novou úroveň. To se svým studiem de.fakto předvedl například na projektu vily pojmenované Galerie lidské tvořivosti, která se stala showhousem a místem, v němž studio ukazuje svůj um a tak trochu i blízkou budoucnost bydlení.

Nyní Sladký přichází s dalším jedinečným projektem, tentokrát sídlem pro sebe a svou rodinu, které spojuje dvě zdánlivě neslučitelné věci. Na jedné straně je inspirace starými statky. Ty do značné míry utváří charakter celé obce Trněný Újezd na Berounsku, kde nový dům vznikl. Na straně druhé stojí moderní a luxusní materiály. Výsledkem je neotřelý soubor objektů, které působí povědomě, a přitom jsou vzdálené všem konvencím.

Rodinné sídlo se skládá ze tří budov, které dostaly tradiční tvarosloví. Typický je sklon střech, absence střešních oken a celkový venkovský charakter. Nicméně domy mají celou řadu prvků, které se vymykají všem zvyklostem.

Fasády a střechy tvoří několik nestandardních materiálů. Hlavní budova je pokryta keramickým obkladem, který nese dřevěný dekor. Celek tak působí, jako by byl obložený parketami, které jsou přítomny nejen na fasádě a štítových stěnách, ale také na střeše.

Objekty, ve kterých je umístěna garáž a apartmán pro hosty, zase dostaly huňatý kožich z umělého trávníku. Ten opět pokrývá nejen fasádu, ale také střechy domů. Doplňuje jej hliníková konstrukce v bílé barvě a nerezová lanka, která slouží popínavým rostlinám.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Garáž dostala jednu štítovou stěnu s černým zrcadlovým povrchem, na kterém září kříž. Vzor vytváří podsvícení vrat objektu, ve kterém se kromě prostoru pro automobily našlo i místo pro pracovnu.

Jednotlivé stavby vzájemně propojují skleněné krčky. Ten mezi hlavní budovou s garáží funguje jako vstupní vestibul do domu, druhý krček propojuje obytnou část s apartmánem pro hosty. Zčásti se subtilně vznáší nad svahem, zatímco pod sebou ukrývá veškerou potřebnou venkovní techniku.

Kromě klasických obytných částí a ložnic nabízí interiér i řadu atypických prostor, jako je dětský ateliér s průhledem ve tvaru stromu či dětskou koupelnu, která byla pojata jako dřevěný domeček.

Mezi další netradičně řešené prvky patří například úložné kuchyňské prostory s nádobím. Ty byly řešeny jako velké kruhové zrcadlo sahající od podlahy po strop, které se otevírá odsunutím do strany. Zajímavé je i schodiště, které vystupuje z keramického obkladu stěny v betonovém dekoru.

Neméně neobvyklá je i okolní zahrada, která nabízí například knihovnu z cortenové oceli či ohniště zapuštěné do trávníku. Nechybí ani zahradní altán se zavěšeným posezením či domek ve stejném designu jako hlavní budovy.