Funguje jako Google Mapy pro buňky a urychluje vývoj léků v onkologii. Startup získal investici i od Čechů

Za nizozemským startupem s polskými kořeny stojí mladá vědkyně, která sama bojovala s rakovinou. Desítky milionů korun jí posílají i české fondy.

Peter BrejčákPeter Brejčák

kinga-matula-quriegen

Foto: QurieGen

Zakladatelka startupu QurieGen Kinga Matula

0Zobrazit komentáře

Cesta mladé vědkyně Kingy Matuly k vlastnímu podnikání vedla z akademické půdy. Výrazně ovlivněná byla ale také osobním bojem s rakovinou. Ve startupu QurieGen totiž vyvinula technologii, která umožňuje hlubší pochopení mechanismů onemocnění a fungování konkrétních léků proti rakovině na úrovni jedné jediné buňky. To pomáhá farmaceutickým společnostem urychlit a snížit náklady na vývoj nových a účinnějších léčebných postupů.

Matula technologii popisuje jako průkopníka v budování „Google Maps pro buňky“ s potenciálem zachránit miliony životů. To zaujalo také investory – do nizozemského startupu s polskými kořeny v rámci úvodního – tzv. pre-seed – kola vložili dohromady 2,2 milionu eur (55 milionů korun). Konkrétně jde o české fondy Tensor Ventures, Lighthouse Ventures, Moondust Ventures, 22 Hor Invest a také zahraniční BSV Ventures.

„Mnohem lépe jsme pochopili, proč některé léky na určité druhy rakoviny fungují, zatímco jiné ne. Toto zjištění bylo přelomové,“ popisuje Matula. „Kinga je jedinečnou kombinací špičkové vědkyně a podnikatelky a my doufáme, že její příklad přiláká k deep techu další nadšené a schopné ženy, jako je ona,“ říká Roman Smola z deep tech fondu Tensor Ventures, jenž celou investici vedl. Kromě toho byl QurieGen vybrán jako jeden ze 2 600 uchazečů mezi 74 nejlepších startupů pro účast v programu NATO Diana.