Hřebíky prošpikovaný Pinhead je zpět. Děsivý trailer ukazuje remake kultovního hororu Hellraiser
Původní film z 80. let se stal kultem a má devět pokračování, žádné ale kriticky neuspělo. Na remaku se podílel i jeden z tvůrců Nolanových Batmanů.
Hellraiser patří mezi možná méně známé, ale ikonické hororové série. Po dobře přijatém filmu z roku 1987 ovšem následovala asi desítka pokračování, která z většiny trpěla nedostatečným rozpočtem, slabým scénářem nebo neschopnou režií. To by se teď mohlo změnit, překvapivě díky společnosti Disney. U ní teď vznikl remake původního snímku, jenž slibuje zdaleka nejambicióznější zpracování děsivé látky.
Původně britský horor podle knižní předlohy Clivea Barkera má mnoho typických prvků žánru. Lze v něm najít rodinu stěhující se do podivného starého domu, sériového vraha, bytosti z pekla, hádanku a extrémní násilí. Všechny ale zkombinoval do originálního celku, který představuje bohatou a děsivou mytologii, unikátní estetiku i zajímavá témata.
V centru přitom stojí obyčejná, ovšem zcela pohlcující lidská touha. Věci do pohybu v prvním filmu uvede vášnivý krátký vztah ženy s mužem, který se v hledání nových úrovní sexuálního uspokojení nechá roztrhat na kusy pekelnými bytostmi, takzvanými Cenobity. Žena se pak stane sériovou vražedkyní, když zjistí, že lidské oběti mohou jejího milence přivést zpět.
Mezi vůbec nejzajímavější aspekty Hellraisera pak patří jeho kontext spojený s homosexuální kulturou. Jednak je zde Clive Barker, autor knihy i režisér prvního filmu, který je už od mládí otevřeně gay. Barker se pro svůj horor inspiroval v návštěvách gay klubů v New Yorku 80. let, kde viděl různé sadomasochistické praktiky spojující slast s bolestí. Při pohledu na design Cenobitů je okamžitě jasné, odkud vychází. Sám režisér řekl, že Hellraiser pro něj představoval určitou formu validace alternativních životních stylů.
Další příběh jeho díla je naneštěstí naprosto typický pro nízkorozpočtové hororové série. První film vznikl s hlavně uměleckou motivací, dalších devět ale motivovaly spíše vidiny zisku, některé z nich byly s původními tématy spojené spíš okrajově – a jejich kvalita klesala ke dnu. Doporučit tak většinu z nich nelze téměř nikomu, byť velcí hororoví fanoušci mohou ocenit alespoň krvavé scény, které sérii nikdy nechyběly.
Teď má ale Hellraiser více než třicet let po svém vzniku šanci více prorazit do mainstreamu v odpovídajícím zpracování. Nový film – stejně jako ten z roku 1987 – adaptuje Barkerovu novelu The Hellbound Heart a dějově tak ignoruje vše, co mu předcházelo. Autor se na něm podílel v roli jednoho z producentů, na příběhu pracoval například David S. Goyer, který dělal i na batmanovské trilogii Christophera Nolana. Režii dostal na starost nadějný David Bruckner, jehož The Ritual či Temný dům mají mezi hororovými diváky dobré jméno.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs