Jak obchodovat, když se trhy prudce hýbou? Hlavní je sebedisciplína, radí finanční analytik
Když se trhy rozbouří, neměli byste se nechat strhnout. Což ale není jen tak.
Vladimír Holovka ze společnosti XTB
Obchodování s akciemi, kryptoměnami či jinými aktivy je v posledních letech stále přístupnější i široké veřejnosti. Jestli jste ale začali investovat na vlastní pěst kupříkladu minulý či předminulý rok, vývoj na trzích od začátku roku 2022 může být nemilým překvapením.
Aktuální prudké pohyby na trzích budou v sobotu 26. března hlavním tématem Online Trading Konference 2022, kterou pořádá společnost XTB – jeden z nejvýraznějších brokerů na evropském trhu. Zkušení obchodníci, jako například Roman Dvořák, Marek Vaňha nebo Patrik Klempár postupně rozeberou, jak v době zvýšené volatility s obchodováním začít, jak ji přežít a pokud možno na ní ještě vydělat. Registrace je zdarma.
Ochutnávku tématu ale už teď nabízíme v komentáři Vladimíra Holovky, vedoucího obchodního oddělení společnosti XTB pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Nabízí v něm soupis základních pravidel, které by v době zvýšené volatility měl používat každý obchodník a investor, aby neprodělal.
***
Vedle aktuálních událostí na Ukrajině zajisté mnoho z nás zaznamenalo zprávy o nervozitě na akciových a komoditních burzách a s tím často zmiňovaný termín volatilita, kterému širší veřejnost nemusí vždy správně rozumět. Volatilitou chápeme míru rozkolísanosti cen, respektive cenových pohybů jednotlivých trhů. Jinými slovy, nízká volatilita popisuje malé cenové pohyby a vysoká volatilita naopak velké cenové pohyby. A to jak směrem dolů, tak i směrem nahoru.
Volatilita = riziko ztráty? Jak pro koho
Tyto situace nastávají, pokud je zvýšené riziko různých scénářů, které mají potenciál významně ovlivnit faktory nabídky nebo poptávky u dané akcie, komodity nebo jakékoliv jiného aktiva. Obecně je vnímáno, že vysoká volatilita se rovná riziko a riziko se rovná nepříznivý vývoj pro investory. Částečně je to pravda, ale pouze pro některé investory, konkrétně ty střednědobé.
Dlouhodobé investory, hledící na horizont pěti a více let, by krátkodobé tržní výkyvy neměly znepokojit, ale v praxi je to obtížné. Na opačném spektru investorů stojí ti krátkodobí, které je možná lepší označit spíše za spekulanty a obchodníky.