Je libo vejmrda či smrkové želé? Parta z Moravy tvoří delikatesy podle staročeských receptů
Co udělat se smrkovými výhonky, nezralými mandlemi či ovocem, které nikdo nezná? Pro inspiraci stačí nahlédnout do knihoven našich babiček.
Staré české kuchařky ukrývají spoustu delikates, které mohou některé zaskočit svým názvem, vznikají ale díky postupům, u nichž by byla škoda, kdyby tokem času zcela zanikly. Například taková vejmrda, smrkové želé nebo svatojánské ořechy. Oživit staročeské gurmánské tradice se snaží parta přátel stojící za malou firmou Chuť Moravy. Co začalo jako prodej moravských vín se totiž rychle překlopilo v prodej specialit, které staví na moravských surovinách a původních recepturách.
K výrobě tradičních moravských specialit si postupně došla dvojice přátel Vlastimil Sapák a Martin Jokver. Sapák se původně věnoval programátorské kariéře, Jokver působil jako počítačový grafik. Oba spojovala záliba ve víně, k němuž začal Jokver inklinovat i po pracovní stránce. Založil si totiž webový projekt na prodej dárkových vín. A nabízelo se, aby kvašený hroznový mok rozšířily i nějaké pochutiny.
„Na začátku jsme se zaměřovali na prodej výhradně moravských vín, když jsme tak cítili potřebu rozšíření nabídky o něco k zakousnutí, bylo pro nás logické hledat opět na Moravě,“ přibližuje Jokver.
Začali s delikatesami, které si nechali vyrábět a plnit do vlastních obalů u drobných lokálních producentů. Postupem času je ale více zaujal sběr surovin i samotná výroba. A rozhodli se, že cesta, na kterou by se chtěli vydat, bude spočívat v neobvyklých nebo zcela zapomenutých recepturách a chuťových kombinacích.
Postupně tak vznikla plejáda skutečně neotřelých výrobků. Svatojánské ořechy, jejichž receptura je stará asi sto let, jsou z nich asi ty známější. Dělají se z ještě zelených, tedy nezralých ořechů, které se podle tradice sklízejí kolem svátku svatého Jana, který připadá na 24. června. Nejprve se tři týdny proplachují vodou, aby se zbavily hořkosti, poté se celé naloží do sirupu z cukru a směsi koření. Svatojánské ořechy jsou podle Jokvera nejprodávanějším produktem, v závěsu je pak slaninový džem s názvem Slanináda.
O poznání méně známější je smrkové želé, které zakladatelé Chuti Moravy nazývají také vánočním stromečkem ve skleničce. Mladé smrkové výhonky se zasypou cukrem a nechají se takto několik měsíců stát. Posléze lze vyrobit sirup a přidáním želírovací látky zeleně zbarvené želé. Skvěle si s ním rozumí třeba zvěřina, ale zapálení gastronomičtí experimentátoři ho mohou zařadit i do svých pokusů s koktejly.
Z mladých výhonků vyrábějí kamarádi také Chmelíček, jehož základ, jak název napovídá, tvoří chmel. Celý tým každoročně vyráží na chmelovou brigádu do zemědělského družstva Kokory u Přerova, kde je čeká těžká dřina v podobě mnohahodinového sběru – naplnit kýbl jedním kilem takových výhonků není jen tak. Výsledek ale stojí za to, protože mladý chmel chutí připomíná chřest.