Jeden z nejkrásnějších animáků loňska je tu. Kočičí odysea poeticky a beze slov vypráví o konci světa

Velké příběhy nepotřebují dialogy ani lidi. Nenápadná Kočičí odysea má šanci zabojovat o Oscara a teď konečně i o české diváky.

flow-uvod

Foto: Film Europe

Kočičí odysea je úchvatná svou animací i příběhem

0Zobrazit komentáře

Co se stane, když se dají dohromady kočka, pes, kapybara, lemur a hadilov písař? V našem světě by se nejspíš dohromady nedali a nestalo by se vůbec nic. V tom, který stvořil lotyšský filmař Gints Zilbalodis, ale tahle zvířecí banda utvoří neočekávanou posádku malé loďky, která po potopě biblických rozměrů proplouvá světem. Nádherně animovaný příběh, v němž nepadne jediné slovo, uchvátil svou nevtíravou poetikou už na festivalu v Cannes a po boku českých Vln se uchází o oscarovou nominaci. A minout byste ho neměli ani vy.

Je trochu škoda, že Kočičí odysea (v originále Flow) do našich kin nedorazila už před Vánoci. Do času, který vzývá k zastavení se a rozjímaní (aspoň tedy ty, kteří to slyší) by totiž zapadla úplně dokonale. Sama je totiž svého druhu meditací, jak ostatně naznačuje i její anglický název. I na začátku roku ale bude mít co říct, ostatně ve světových kinech se objevuje už zhruba půl roku.

A skoro všude sbírá stejně nadšené reakce (například na recenzním agregátoru Rotten Tomatoes má od kritiků 97 procent, od diváků pak 94 procent), které vyzdvihují její podmanivý a neokoukaný vizuál, stejně jako empatii příběhu, který toho hodně vypráví. A to i když je kompletně beze slov.

Sám o sobě je přitom neuvěřitelně jednoduchý – na začátku se setkáte s roztomilou černou kočkou, která se potuluje lesem, občas se schová před nevyzpytatelnou tlupou psů a spát chodí do domu, který obklopují dřevěné kočičí sochy. Lidé z něj, stejně jako odevšud odjinud, ovšem zmizeli.

Jednoho dne se ale rychle zvedne hladina vod a netrvá dlouho a všechno se ocitne pod ní. Kočka se na poslední chvíli zachrání na malé loďce, kterou už obývá přátelská a stoická kabybara. Časem se k nim přidají ještě zbývající zvířata – tedy labrador, hadilov a lemur – a společně proplouvají krajinou i zbytky bezejmenné lidské civilizace a učí se, jak zvládat situace, kterým musí čelit.

Režisér i autor scénáře Gints Zilbalodis se opakovaně nechal slyšet, že se mu lépe vyjadřuje bez dialogů a Kočičí odysee tahle forma velmi svědčí. Místo toho, abyste ji sledovali, jste totiž tak trochu její součástí. Tím, že je beze slov, nabízí zážitek, do něhož se můžete sami ponořit. A vnímat emoce jeho postav, které vám slouží jako jediné vodítko k jeho interpretaci. Ta je díky tomu výrazně osobnější a silnější.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ať už si ho ale vyložíte jakkoliv (příběh má prý více vrstev a opakovaným pozorným sledováním se dají podle Zilbalodise odhalit i indicie ukazující, co se stalo s lidmi), jedno bude vždycky jasné – a sice to, že se před vámi odehrává příběh o tom, jak se vzájemně učí kooperovat různé povahy a vytváří si mezi sebou pouto.

Hlavní postava kočky je samotářská individualistka, která se, tak jako všechny kočky, bojí vody a zrovna moc nedůvěřuje ostatním, nastalá situace je tak pro ni extrémní zkouškou. Dobrácký labrador je zase až příliš kamarádský a podléhá své tlupě, hadilov je majestátní a lehce povýšený a lemur utopený ve svých pokladech.

Díky pouti po světě, který vypadá reálně a pohádkově zároveň a sálá z něj patřičná mystika, se ale všichni mění, učí se spolupracovat a dolují ze sebe svá lepší já. Snad jen s výjimkou zemité kapyraby, která ztělesňuje zenovou spokojenost a od začátku vychází se všemi a zdá se, že ji jen tak něco nerozhodí.

To samozřejmě není nic originálního, balení, ve kterém tenhle příběh dostáváme, už ale ano. Zapomeňte rovnou na rozjuchané hollywoodské pohádky, které se snaží útočit na naše smysly a do postav jakéhokoliv druhu projektují lidské vlastnosti i chování. Zvířata Kočičí odysey jsou zvířata se vším všudy včetně těch nejotravnějších zlozvyků, které sami možná znáte, pokud máte doma, řekněme, labradora.

Kromě toho Zilbalodis také pečlivě buduje atmosféru, jednak nezvykle krásnou a realistickou animací, jednak všemi dalšími prvky, které mu po vynechání dialogů zbývají, tedy kamerou, zvukem a hudbou (ačkoliv sám není hudebním skladatelem, na komponování té filmové se podílel), světlem a prací se záběry vůbec.

Na svém niterném počinu pracoval i proto pět let a v žertu o něm mluví jako o nejexportovanějším lotyšským filmu vůbec (to proto, že je beze slov a nepotřebuje titulkovat). Ve speciální sekci Un Certain Regard ho uvedl loňský festival v Cannes, na tom v Annecy posbíral rovnou několik cen a Lotyšsko ho vyslalo i do boje o Oscary – dostal se do patnáctičlenného prenominačního shortlistu, kde jsou letos i české Vlny.

Zda postoupí ještě dál, se brzy dozvíme. Silná, ale nevtíravá meditace o životě, jeho krásách i úskalích, do které se můžete ponořit a jen tak se nechat unášet – i když vás někdy potopí –, si ale i bez toho jistě najde své místo.

Trable Jamese Bonda: Lidé, kteří ho mají na starost, si nerozumí s Amazonem. Je to banda idiotů, říkají

Amazon před třemi lety koupil studio MGM, které drží práva na Bonda. Dělí se o ně ale s Barbarou Broccoli, která Amazon nemá moc ráda.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

bond-amazon

Foto: Forum Film/Amazon/CC

James Bond nově operuje pod křídly Amazonu

0Zobrazit komentáře

James Bond patří mezi nejdéle běžící filmové série v historii. Když studio MGM, které k němu vlastní práva, koupil Amazon, zdálo se, že firma bude do jeho dalšího rozvoje s nadšením investovat – jde přece o velice hodnotnou značku. Narazila ale na problém. Barbara Broccoli, která se o agenta 007 stará, má velmi specifické požadavky a podle všeho se ve vyjednávání s Amazonem dostala do mrtvého bodu, z něhož nikdo nezná jasnou cestu.

Nápadů přitom bylo hodně ještě před dokončením nákupu studia za 8,5 miliardy dolarů v roce 2021. Samozřejmě se diskutovalo o seriálu přímo s Bondem, ale také o spin-offu s Moneypenny, osobní sekretářkou jeho šéfky, nebo spin-offu s ženskou agentkou 007. Jak ovšem zmiňuje nový článek deníku The Wall Street Journal, reakcí Barbary Broccoli na takové návrhy bylo prý jen: „Četli jste tu smlouvu?“

Amazon si totiž s Bondem nemůže dělat, co chce – bez schválení vlastně nemůže dělat vůbec nic. MGM vlastní hlavně distribuční práva na filmovou sérii a přidružená média, o veškerých kreativních aspektech rozhoduje samostatná produkční společnost Eon Productions, respektive Danjaq, od níž licencuje práva. Obě v 60. letech minulého století založil Albert R. Broccoli poté, co koupil práva na audiovizuální adaptace knižních bondovek Iana Fleminga. Dnes patří nevlastním sourozencům Michaelu G. Wilsonovi a Barbaře Broccoli.

Screenshot

Reprofoto: Oscars/YouTube

Barbara Broccoli a Michael Wilson při přebírání čestných Oscarů

Když Amazon koupil MGM, předpokládalo se, že domluva s nimi nebude tak náročná a firma od nich dokáže získat svolení na tvorbu obsahu i mimo hlavní filmovou sérii. Ale v tom se vedení retailového a technologického giganta podle všeho zmýlilo. Broccoli, která zvlášť v posledních letech převzala otěže po svém starším nevlastním bratrovi, už při zmínce slova „obsah“ reaguje odmítavě. Agent britského veličenstva je v jejích očích mnohem více.

Zatímco Amazon svůj přístup zakládá na moderních nástrojích streamovacích služeb s daty o diváckých preferencích a s doporučovacími algoritmy, v Eon Productions nad věcmi přemýšlejí mnohem více intuitivně a v duchu tradičnějšího Hollywoodu. „Tihle lidi jsou banda idiotů,“ řekla prý Broccoli svým přátelům o své komunikaci s firmou Jeffa Bezose.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jedna strana chce rozšiřovat franšízu a budovat ji na základě tržních analýz, druhá zase mluví například o tom, jak výběr herce pro Jamese Bonda je stejně důležitý jako volba životního partnera. Proto více než tři roky od premiéry posledního filmu s Danielem Craigem Není čas zemřít stále není rozhodnuto, kdo by se agentem 007 měl stát v budoucnu, natož aby existoval nový scénář nebo produkční plán.

Přestože značka Bonda je poměrně úzce spjata s určitým stylem a reklamou (v minulosti se prodávala třeba pěna na holení nebo zubní pasta, dnes je to spíš o luxusních hodinkách a autech Aston Martin), Broccoli za dobu svého působení už víckrát odmítla moderní franšízové prvky jako televizní seriály, videohry nebo dokonce kasino.

Spectre

Foto: Forum Film

Daniel Craig v roli Jamese Bonda ve filmu Spectre

Nad celou značkou, kterou považuje za rodinný poklad a vůči níž cítí silnou zodpovědnost, drží pevnou ruku a ve všech směrech zajišťuje, aby si udržela důstojnost, specifickou estetiku a status. Nikdy například nedovolí, aby Bonda ztvárnila žena – ne kvůli sexismu, naopak argumentuje, že filmový a televizní svět potřebuje více původních ženských postav, a ne jen vytvářet ženské verze tradičně maskulinních hrdinů. Prý je nicméně otevřená tomu, aby to nebyl vždy jen bílý heterosexuální a hypermaskulinní muž.

Pokud to dává kreativně smysl, je ochotná i riskovat – ostatně právě to se stalo při obsazení Daniela Craiga. Nejen, že tehdy šlo o poměrně neznámého herce (něco, co by Amazon spíš nechtěl), typově se od svých předchůdců výrazně lišil. Nikdy předtím agent 007 neměl blond vlasy a výrazné modré oči. Fanoušci série jeho výběr zpočátku kritizovali, zpětně ale Craig patří mezi nejoblíbenější Bondy.

V takovém kontextu je poměrně překvapivé, že Broccoli schválila vznik reality show 007: Cesta k miliónu. Aktuálně je to jediný bondovský projekt, na kterém s Amazonem aktivně pracuje. Není to ale nějaký první výsledek spolupráce, reality show byla schválena ještě před nákupem studia MGM.

Technicky zatím od premiéry Není čas zemřít neuběhlo tolik času, mezi ní a premiérou předchozího Spectre uběhlo celých šest let. Po třech letech už ale studio mělo scénář, režiséra i jasný plán natáčení, takže může trvat minimálně další tři roky, než se agent 007 opět objeví na velkém plátně. Pokud budeme optimističtí. O budoucnost značky a jedné z nejslavnějších filmových sérií se nicméně nejspíš obávat nemusíme, jen se zrovna dostala do složitější situace. Na ty je ale James Bond přece cvičený.