Jeden ze symbolů československého socialismu je zpět. České síťovky se prodalo už přes milion kusů
Pestré barvy a různé tvary dávají síťovce zcela novou tvář
Jeden ze symbolů socialismu v Československu vstává z popela. Legendární síťovka jde opět do módy a je nabízena jako alternativa ke klasickým igelitkám i jako módní doplněk. Tuzemská firma Česká síťovka jich za dobu své existence prodala už přes milion a potvrzuje, že síťovka ještě neřekla své poslední slovo.
Několik lahví s pivem, máslo, chléb, pribináčky, kus salámu a horalka navrch, to vše „schované“ v klasické síťované tašce zvané síťovka. Naše babičky odnosily podobných nákupů z Jednoty tuny a většinou právě v této ikonické tašce. Ze síťovky se stal jeden ze symbolů socialismu, který byl po revoluci nahrazen igelitkami, které nově příchozí řetězce rozdávaly po kilech.
Síťovka se s rozšiřováním igelitek a dalších alternativ začala z českých domácností vytrácet, ovšem ne na dlouho. Dnes, kdy lidé konečně začínají otevírat oči před problémy způsobené znečištěním životního prostředí a opět objevují kouzlo znovupoužitelnosti, je síťovka znovuobjeveným pokladem.
Lví podíl na tom mají jednotlivci i společnosti, kteří síťovky na český trh nejen vracejí, ale modernizují je tak, aby vyhovovaly potřebám současných uživatelů.
Jednou z takových společností je Česká síťovka založená Karolínou Pechovou, která inspiraci našla, u koho jiného, než u své babičky. Ta ji pravidelně vysílala na nákupy s tou samou igelitkou, ovšem Karolíně nepřipadalo příliš přitažlivé nosit igelitku, a proto se jednou babičky zeptala, zda náhodou nemá jinou tašku a babička přikývla.
„Vytáhla asi 20centimetrovou síťovku, která se už za ta léta srazila. Takto jsem doma nashromáždila asi pět úlovků. Jak jsem si je prohlížela, začal mě motiv sítě velmi fascinovat a hned jsem začala přemýšlet, kam by se tato úžasná a praktická věc mohla posunout,“ popisuje pro CzechCrunch své začátky se síťovkou Karolína Pechová.