J&T rozjela fond s investorskými nadějemi, má v něm už přes 200 milionů. Dokázali porazit S&P 500?

Fond NextGen je společný projekt skupiny J&T a spolku Econet. Ve správě už má přes 200 milionů korun a dosahuje dvouciferné výkonnosti.

Michal SemotanMichal Semotan

michalKomentář

Foto: CzechCrunch

Investor Michal Semotan

1Zobrazit komentáře

Je to přesně rok, co finanční skupina J&T spojila síly s mladými, ambiciózními členy ekonomického spolku Econet – a vytvořili společný fond symbolicky pojmenovaný NextGen. Jeho portfolio manažerem se stal zkušený a na sociálních sítích i v odborných kruzích velmi dobře známý investor Michal Semotan, který jej řídí s pomocí právě skupinky nadějných investorů. V textu pro CzechCrunch Semotan hodnotí jak uplynulý rok, tak výhled do toho příštího.

Econet se zformoval na základech Ekonomické olympiády a jejích absolventů, kteří na sebe upozornili úspěšnými účastmi na mezinárodních investičních soutěžích. Loni v prosinci pak mimo jiné uspořádali později velmi diskutovanou školní debatu s Danielem Křetínským. Spojení s investičním fondem se proto nabízelo. Základní ohlédnutí za NextGen, kde už je ve správě přes 200 milionů korun, nabízí jeho manažer Michal Semotan, který patří k nejviditelnějším propagátorům investování.

***

J&T NextGen vznikl před rokem, v prosinci 2023, a to jako fond smíšený, s výraznou převahou akciové složky (až 85 procent fondu může být alokováno v akciích). Fond začínal se vstupním kapitálem 50 milionů korun, a na začátku letošního roku byl zainvestován z cca 30 procent, plné zainvestovanosti pak dosáhl na konci prvního pololetí 2024. Fond řídí portfolio manažer, který alokuje prostředky na základě myšlenek investičního výboru. Ten tvoří mladí studenti a zároveň členové ekonomického spolku Econet pod vedením Mojmíra Zálešáka.

Soustředili jsme se od začátku na kombinaci společností ze sektoru technologií (např. Amazon), ale i klasické ekonomiky (těžař ropy Chevron nebo společnost provozující ropovody Kinder Morgan). Naším dalším segmentem, který jsme chtěli mít v portfoliu výrazněji zastoupený, byl a stále je healthcare.

Do portfolia jsme nakoupili např. společnost Novo Nordisk nebo firmu Lantheus. Doplnili jsme také portfolio o americkou investiční banku JPMorganChase a do dluhopisové složky jsme přidali americké státní dvouleté dluhopisy, dále lodního přepravce Euronav či českého silného hráče z realitního trhu CPI.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V průběhu léta jsme dospěli k názoru, že pokud chceme doručit klientům atraktivní výnos, musíme naše portfolio upravit na více dynamické. S touto přeměnou nám pomohli i další členové Econetu, kteří se zapojili rovnou do investičního výboru, nebo mu pomáhali.

Portfolio tak dostalo vyšší dynamiku, rozšířili jsme výrazně technologické tituly se zaměřením na AI a datacentra, doplnili jsme portfolio fondu o tituly z kybernetické bezpečnosti, přidali další zajímavé akcie z farma sektoru a rozšířili fond o akcie firem provozující rychlé občerstvení a kavárny – například Dutch Bros.

Důraz na technologické americké tituly a méně známé, ale atraktivní společnosti se nám vyplatil, J&T NextGen i po velkém výprodeji v posledních dnech zhodnocuje prostředky klientů letos o +13.63 procenta, od doby plné zainvestovanosti (konec června) navíc překonává americký index S&P 500.

Aktivně s portfoliem pracujeme, uzavřeli jsme mnoho velmi ziskových obchodů (např. na pozicích Lantheus, SoFi, Paycom, Drax, Dutch Bros a další), ale samozřejmě bojujeme i s pozicemi, které jsme museli raději uzavřít z důvodu možné rostoucí ztráty (např. Boeing či Baidu). K hlavním pozicím nadále patří „tech-stocky“, jako je Amazon či Google, doplněné o Marvell Technology, AMD, dále Itron, Aris, Esperion, Sentinel, Sterling infrastructure či Bluebird.

Fond bude vstupovat do roku 2025 s několika změnami v investičním výboru, když jsme počet jeho členů snížili a zároveň ho částečně obměnili. Zvažujeme úpravu investiční strategie směrem k možnému navýšení akciové složky, ale zároveň ponecháme i volbu dluhopisů v případě, že bychom se obávali výraznějšího poklesu na akciovém trhu.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Klíčové investiční predikce se nevyplnily. Co si z roku 2024 vzít, aby vám poděkovala peněženka?

Vedoucí investiční divize Air Bank Petr Žabža shrnuje rok 2024 na burzách – a zjišťuje, že dopadl úplně jinak, než se původně předpokládalo.

Petr ŽabžaPetr Žabža

zabzaKomentář

Foto: CzechCrunch

Petr Žabža o investičních predikcích

0Zobrazit komentáře

Glosa Petra Žabži. Novoroční předpovědi toho, co se bude nadcházející rok dít na kapitálových trzích, patří ke stálicím ekonomických periodik. Věnuje se jim poměrně dost tiskového prostoru, naopak mnohem méně pozornosti míří k vyhodnocení toho, jak moc nebo naopak málo se ekonomičtí věštci ve svých odhadech trefili. Tak pojďme udělat výjimku a do toho zpětného zrcátka se podívat.

1) Recese v USA se nekonala. Mnoho ekonomů očekávalo, že rok 2024 bude pro americkou ekonomiku rokem recese – zejména díky invertované výnosové křivce a relativně restriktivní měnové politice. Nic takového se však nestalo.

2) Výkon akciového trhu překonal očekávání. Původní odhady indikovaly, že index S&P 500 se na konci letošního roku dostane na 4 200 bodů (JP Morgan) nebo 5 000 bodů (Oppenheimer), ale nyní jsme na téměř 6 000 bodech a roční výnos indexu je více než 20 procent. Jistě, do konce roku zbývá ještě několik obchodních dní a stát se může leccos, ale podle všeho je letošek pro akciové investory opět nadprůměrným rokem.

3) Americká centrální banka udělala mnohem méně, než se od ní čekalo. Na počátku roku mnoho ekonomů predikovalo, že Fed sníží úrokové sazby minimálně pětkrát, konsenzus byl však na šestinásobném snížení. Nakonec to byla sotva polovina.

4) Geopolitika měla mnohem menší dopad. Ačkoliv pokračovaly konflikty na Ukrajině a v oblasti Blízkého východu, jejich dopad na výkon kapitálových trhů byl mnohem menší, než se odhadovalo. Obavy z prezidentských voleb v USA byly pak zcela „mimo mísu“.

Co si z toho vzít? Snažit se časovat trh na základě makroekonomických předpovědí je velmi riskantní strategie, protože mnoho dlouhodobých odhadů nedokáže podchytit klíčové body obratu v rámci daného roku. Diverzifikace je klíčová – komplexita současného světa roste a nikdy nevíte, která část vašeho portfolia bude vítězem.

A v neposlední řadě by se investoři měli zaměřit na dlouhodobé trendy (AI, energetická transformace, pokroky v lékařské vědě…) a výrazně méně naslouchat šumu – například – sociálních sítí. Jejich peněženka jim nakonec poděkuje.

Jedná se o osobní názory Petra Žabži, které neodráží postoj Air Bank a.s. Nejedná se o investiční radu ani o jiné doporučení konkrétní investice.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb