Když jde školka fantazii naproti. Návrh architektů je koncipován tak, aby nic nebránilo dětskému rozvoji
Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.
Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.
Zatímco realita vždy přináší určitá omezení, vize a fantazie žádné hranice neznají. Pojďte se s námi podívat za těmi nejodvážnějšími a nejzajímavějšími návrhy, které teprve čekají na svou realizaci. Nahlédneme společně do nekonečné fantazie tvůrců ze studií celého světa, kteří posouvají architekturu blíže k jejím zítřkům. Tentokrát budeme obdivovat čínskou školku či hotel ctící prastarý baobab.
***
Nulové muzeum
Nové muzeum umění v Čchungčchongu v Jižní Koreji již zná svůj vítězný návrh. Jeho autory jsou studia UNStudio a DA Group, která navrhla budovu s nulovými emisemi, přičemž její design se snaží propojovat oblast umění s moderními technologiemi.
Budova se skládá ze čtyř vzájemně propojených částí a centrálního nádvoří. Tato koncepce podle autorů přinese nové možnosti pojetí výstav a zároveň propojuje jednotlivé návštěvníky muzea.
Hravá školka
Studio Muda Architects navrhlo pro čínskou čtvrť Tinafu novou podobu mateřské školky, která jde naproti komplexnímu rozvoji dítěte. Návrh pracuje s barvami a přírodními prvky, které mají nahrávat smyslovému vývoji malých návštěvníků, jejich schopnosti učení a kognitivnímu rozvoji.
Projekt nazvaný Forest Canyon zabírá 4 880 metrů čtverečních a děti v něm naleznou kreativní, relaxační i herní zóny, to vše v obklopení nápadité a hravé architektury, díky které nebude školka strašákem.
Druhá nejvyšší budova Afriky
Na Zanzibaru by díky návrhu studia xCassia mohla vyrůst druhá nejvyšší budova celého afrického kontinentu. Objekt, jenž by měl být luxusním resortem a komerčním centrem v jednom, vznikne na umělém ostrově a doslova se tak bude vznášet na hladině.
Návrh počítá s 560 apartmány, lázněmi, kaplí i golfovým hřištěm. To vše je situované do jednotlivých segmentů připomínajících dílky domina, které se obtáčejí kolem centrální zátoky a vystřelují směrem k oblakům.
Baobab a hotel
Pro senegalský Dakar navrhla architektonická společnost Saota hotelový resort nazvaný La Reserve. Jeho vizí je co možná největší splynutí s okolním prostředím, kterému vládnou majestátní baobaby. A právě jeden z nich se stal ústředním bodem celého resortu.
Centrální baobab obklopují jednotlivé akomodace, které se otevírají do blízké vodní plochy. Další objekty, jakými jsou i tradiční chatrče, jsou roztroušeny mezi dalšími stromy v okolí. Všechny stavby byly navrženy tak, aby je šlo postavit tradičními technikami a na jejich stavbě mohli participovat i místní řemeslníci.
Solární market
Dvaatřicet umělých stromů schopných získávat energii ze slunečních paprsků by se mělo stát novou dominantou šanghajské čtvrti Min-chang. Pod jejich „korunami“ vyroste tržiště a komunitní prostor, který chce navázat na čínskou tradici setkávání se na ulici.
Při návrhu se Koichi Takada Architects inspirovali šanghajskými lesy, ze kterých také budou pocházet rostliny, kterými nechají své betonové stromy porůst. Návrh je koncipován tak, aby vše vytvářelo dole u stánků stín a zároveň propouštělo dostatečné množství světla.
***
Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.