Když netřeba pracovnu, odsuňme ji do kouta. V Mnichově vzniká bytový dům s modulárními interiéry
Panelový dům znamená velký, nudný, jednotvárný kvádr, jehož smyslem existence je snadná, rychlá a levná konstrukce. Co ho ale pojmout trochu kreativněji a vytěžit z jeho konceptu maximum, a to jak funkčně, tak esteticky? Právě o to se pokusili architekti v projektu obytného domu v německém Mnichově. Výsledkem je unikátní budova s byty, jejichž interiér lze kdykoliv přeskládat.
Tvoří ho totiž konstelace nábytkových modulů, které zároveň fungují jako přepážky mezi jednotlivými prostory. Architekti z nizozemského studia UNStudio, jež za konceptem stojí, se jím pokusili co nejlépe využít i relativně malý byt a poskytnout mu vysokou míru adaptability na nároky lidí. Z obýváku se tak může rychle stát pracovna, z ní zase ložnice, a modul, který právě neslouží svému účelu, se prostě odklidí bokem.
Na výběr má být z celkem devíti modulů, neboli plug-inů, jak jim říkají autoři. Jeden bude například obsahovat úložné prostory, jiný zázemí pro pracovnu, odpočívací salonek nebo se do něj schová postel. Počet plug-inů v bytech se bude odvíjet podle dostupné obytné plochy. Ta je vždy rozplánovaná do mřížky, v níž se mohou nábytkové přepážky přesouvat.
„V projektu jsme se snažili reinterpretovat myšlenky z digitálního světa a s jejich pomocí vylepšit analogové fyzické prostory, které obýváme,“ vysvětluje zakladatel UNStudia Ben van Berkel. Pojetí interiéru bytů si proto vysloužilo označení „analogově chytré“, odkazujíc ke konceptu chytré domácnosti doplněné všelijakými digitálními zařízeními. V Mnichově se místo role domácích doplňků přetváří rovnou fungování celého bytu.
„Každý modul může fungovat v různých konfiguracích a rezidenti si mohou zvolit individuální konfigurace,“ popisuje studio z Amsterdamu. Flexibilita spočívá v tom, že není nutné si předem vybrat statické rozložení interiéru, ale jde ho průběžně modifikovat bez nákladných rekonstrukcí. V mnoha případech může odpadnout i potřeba se stěhovat.