Kebab, želví polévka či svíčková. Mezi 150 legendárními restauracemi z celého světa jsou i dvě české
Osm podniků v USA, po pěti v Itálii a ve Španělsku a dokonce dva v Česku. Zdá se, že mezi gastronomickými nadšenci má česká kuchyně dobrý ohlas.
Každá země má hrstku či celou řadu vyhlášených podniků, kam v některých případech mohou hosté vyrazit na něco dobrého k snědku už více než sto let. Mnohdy zde právě i takovou dobu pilují jeden chod k naprosté dokonalosti. Ať už jde o rakouský řízek schnitzel, italskou pizzu, turecký kebab a mexické enchiladas. Nebo třeba českou svíčkovou. I ta se zařadila na seznam 150 nejlegendárnějších podniků s jejich ikonickými pokrmy. Na jeho osmou příčku se totiž dostala pražská hospoda U Fleků, která má českou klasiku ve své nabídce.
Seznam restaurací a hospod, které by neměl po svých toulkách po světě minout žádný milovník autentické gastronomie, zveřejnil webový server TasteAtlas. Jeho autoři se zaměřili nejen na jídla jako taková, ale i na samotná místa, v nichž vznikají. Na jejich kulturní přesah, díky němuž jsou srovnatelná s místními galeriemi, památkami a muzei.
Ochutnat řízek ve vídeňské restauraci Figlmüller, kde ho připravují podle stejné receptury již od roku 1905, může být totiž pro mnohé stejně přínosný kulturní zážitek jako návštěva vídeňského zámku Schönbrunn. Nejeden pokrm má totiž zajímavou návaznost na historický vývoj dané země.
Například polévka gumbo, která je známá především v New Orleans ve Spojených státech, má africké kořeny, v průběhu let do ní ale přispěly i američtí domorodí obyvatelé, Francouzi, Španělé a lidé z oblasti Karibiku. Jídlo by pravděpodobně nikdy nevzniklo, nebýt krutého obchodu s otroky, který vedl k mísení kultur a spojení evropských a afrických kulinářských dovedností.
Škála podniků, které se na gastronomický seznam dostaly, je velmi pestrá. Jde jak o nenápadná rodinná bistra, stánky i prvotřídní michelinské restaurace. Stejně tak jsou rozmanité i jednotlivé pokrmy: v New Orleans autoři seznamu doporučují želví polévku, v tureckém Gaziantepu kebab a v Montrealu poutine. Všechny ale spojuje důraz na osvědčené recepty, které se v kuchyních vybraných podniků předávají z generace na generaci, a také fakt, že odolávají aktuálním trendům a stále si razí stejný přístup.
V první desítce, konkrétně na osmém místě, se umístila známá hospoda z pražského Nového Města U Fleků. Její historie sahá až do roku 1499, jde tak o nejstarší minipivovar v Česku. Nejoblíbenější mok v podobě tmavého třináctistupňového ležáku se zde začal vařit v roce 1843. Server TasteAtlas spojil hospodu U Fleků se svíčkovou a vyzdvihuje zejména její rustikální půvab a příjemnou zahrádku. A i když našinec ví, že kvalita zdejší kuchyně pokulhává, je pravda, že atmosféra hospody je v Česku jediná svého druhu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Vyhledávání