Kryptoměnová směnárna po smrti svého šéfa dluží uživatelům 190 milionů dolarů. Spekuluje se o podvodu

Petr SanetrníkPetr Sanetrník

bitcoin-crypto
0Zobrazit komentáře

Kanadská kryptoměnová směnárna QuadrigaCX hlásí velký problém. Po náhlé smrti svého 30letého zakladatele a šéfa Geralda Cottena, který několik let bojoval s Crohnovou chorobou, oznámila, že se nemůže dostat k prostředkům v celkové hodnotě necelých 140 milionů amerických dolarů, tedy téměř 3,2 miliardy korun, které drží v kryptoměnách v zabezpečeném trezoru, k němuž nemá přístup. QuadrigaCX proto spustila proces pro ochranu věřitelů a přesně se neví, co bude dál.

Jak uvedla v čestném prohlášení vdova po Gerrym Cottenovi, Jennifer Robertsonová, její zesnulý muž byl jediný, kdo měl přístup do tzv. cold storage peněženky, kde byla uložena většina prostředků kryptoměnové směnárny a tedy i klientů. V takové peněžence je privátní klíč uložený offline a má k němu přístup pouze majitel. Jde například o hardwarové peněženky jako Ledger nebo český Trezor. Cold storage je v praxi rezervní účet každé směnárny, kde má většinu prostředků, což platilo i v případě QuadrigaCX.

Proti tomu v tzv. hot storage peněžence, kdy je privátní klíč k dispozici online a neustále v ní probíhají různé transakce, měla kanadská kryptosměnárna uložených jen minimum prostředků. A to zejména z toho důvodu, aby minimalizovala riziko útoků hackerů, protože kdo se k privátnímu klíči dostane, je schopen celou peněženku vybrat. A útoků na kryptoměnové směnárny proběhlo v posledních letech mnoho.

Gerald-Cotten

Gerald Cotten, zakladatel kryptoměnové směnárny QuadrigaCX

Zůstatky na účtech QuadrigaCX mělo mít zhruba 115 tisíc uživatelů z celkových 363 tisíc a kryptoměnová směnárna jim podle prohlášení Jennifer Robertsonové k 17. prosinci 2018 dlužila v přepočtu zhruba 190 milionů amerických dolarů (přes 4,3 miliardy korun), z čehož je 53 milionů dolarů ve fiat měně a zhruba 137 milionů kumulativně v různých kryptoměnách. K 18. lednu 2019 měla QuadrigaCX držet následující objem kryptoměn: kolem 26,5 tisíce bitcoinů, 11 tisíc bitcoinů cash, 11 tisíc bitcoinů cash SV, 35 tisíc bitcoinů gold, 200 tisíc litecoinů a 430 tisíc etherea. Podle CoinDesku byla celková hodnota těchto kryptoměn zhruba 147 milionů dolarů.

Komunita spekuluje, zda nejde o podvod

Vše přitom začalo relativně nenápadně, když uživatelé směnárny začali v průběhu ledna reportovat stále otevřené příkazy na výběry, které trvaly týdny i měsíce. QuadrigaCX následně potvrdila skon svého šéfa, ale až 31. ledna 2019 odeslala formulář pro ochranu před věřiteli, k němuž přiložila i oficiální doklad o úmrtí Geralda Cottena. O tom, že v Indii zemřel kanadský občan, mezitím informovala také kanadská televizní stanice CBC.

V krypto komunitě se nicméně ihned začalo spekulovat o tom, zda nejde o podvod. Podle vyjádření kanadské kryptoměnové burzy a Jennifer Robertsonové zemřel Gerald Cotten nečekaně 9. prosince 2018 v Indii na následky Crohnovy choroby, což je chronické zánětlivé onemocnění střev a Cotten jí měl už od svých 24 let. Na následky této choroby zemřel v pouhých 30 letech.

quadricacx-web

Zpráva na webu kryptoměnové směnáry QuadricaCX

Právě místo smrti však vyvolává řadu spekulací, protože Indie je známá pro snadné získání tzn. death certificate, což je úřední dokument od doktora, který potvrzuje vaši smrt. Jak ukazuje na YouTube video od Science Channel, tak pokud chcete být „papírově mrtví“, vyjde vás to asi na 450 dolarů (přes 10 tisíc korun). Právě falešné prohlášení o smrti se využívá nejčastěji k pojišťovacím podvodům nebo změnám identit.

Například případ z roku 2014 ukazuje, jak se Sanjay Kumar pokusil pomocí falešné smrti v Indii získat vyplacení pojištění pro svoji rodinu v Anglii v hodnotě 1 milionu liber. Sanjay si koupil v Indii falešné potvrzení o své smrti spolu s účtem vymyšleného krematoria ohledně zpopelnění jeho těla. Vše se ale ukázalo jako podvod poté, kdy Sanjayovi poslala jeho manželka peníze přes Western Union dva dny po jeho oficiální smrti.

QuadrigaCX zatím stále nezveřejnila cold storage adresy, kde mají být výše zmíněné kryptoměny uložené. Není tedy jasné, jestli na těchto adresách neprobíhají nějaké pohyby.

Nedostatečné zabezpečení a nezodpovědnost směnárny

Celá situace kolem QuadrigaCX vrhá špatné světlo na celé odvětví kryptoměn, protože ukazuje na velmi slabý zabezpečovací systém směnárny. Nechat veškerou správu cold storage, kde je uložena většina prostředků na jedné osobě, ukazuje jen velkou nezodpovědnost ze strany vedení kanadské firmy.

quadrigacx

Existují cesty jako například multisign, kdy je privátní klíč rozdělen na více částí mezi jednotlivé odpovědné osoby a pro potvrzení jakékoliv transakce s tím musí souhlasit všichni uživatelé, kteří mají část privátního klíče. Pokud by nastala situace, kdy jeden uživatel nemá svůj privátní klíč, tak skupina může vyvolat hlasování o jeho vyřazení a přidělení části privátního klíče na nového uživatele nebo zmenšení počtu odpovědných lidí, kteří mají část privátního klíče.

Každopádně pokud se QuadrigaCX nepodaří ke svým kryptoměnám na cold storage, k němuž měl mít přístup pouze Gerald Cotten, dostat, je to velmi ekonomicky pozitivní situace pro všechny držitele kryptoměn, protože v oběhu bude o něco méně daných coinů.

CzechCrunch Jobs