Live

zobrazit nejnovější

5. 9. 2024 15:25

5. 9. 2024 14:59

Brand Stories vizuál

Partner podcastu: Serious Media

5. 9. 2024 14:57

Rychlá zpráva

toyota-bmw-vodikFoto: BMW

BMW spojuje síly s Toyotou, v roce 2028 uvedou na trh vodíkový vůz

Německý výrobce luxusních automobilů BMW hodlá v roce 2028 uvést na trh svůj první sériově vyráběný vůz s vodíkovým pohonem. Využije k tomu technologii palivových článků vyvinutou ve spolupráci s japonskou automobilkou Toyota Motor. Automobil s vodíkovým pohonem by podle BMW mohl být verzí některého z již existujících modelů.

„Je to mezník v automobilové historii. První sériově vyráběný vůz s palivovými články nabízený globálním výrobcem prémiových automobilů,“ uvedl šéf BMW Oliver Zipse. „Bude to ohlašovat éru významné poptávky po elektromobilech s palivovými články,“ dodal. Automobilky si od spolupráce v oblasti vodíkového pohonu slibují mimo jiné snížení nákladů. „Firmy nyní rozšiřují svou spolupráci, aby urychlily inovace v oblasti nové generace pohonných systémů s palivovými články,“ píše se v tiskové zprávě.

5. 9. 2024 14:19

Rychlá zpráva

Stát zintenzivní technické kontroly vozidel, vznikne silniční inspekce

Stát plánuje intenzivnější kontroly technického stavu vozidel v provozu ve spolupráci s policií a Centrem služeb pro silniční dopravu. Od 1. července příštího roku vznikne nová Inspekce silniční dopravy, která bude moci provádět technické kontroly vozidel a kontroly postupu stanic technické kontroly a stanic měření emisí. Bude moci zastavit vozidlo, ukládat pokuty na místě, nebo zabránit další jízdě.

Stát podle ministra dopravy Martina Kupky plánuje také zintenzivnit spolupráci s obcemi s rozšířenou působností a krajskými úřady, které mají kontrolu SME a STK na starost. Stát už krajským úřadům a obcím poskytl nové metodiky prověřování obou typů stanic. Kontroly STK a SME bude moci od příštího července provádět na základě výsledků kontrol v blízkosti kamenné STK i zmíněná inspekce.

5. 9. 2024 12:55

5. 9. 2024 11:39

Rychlá zpráva

Na koupi průměrně velkého bytu v Česku je třeba pět ročních mezd

Na koupi průměrně velkého bytu o 60 metrech čtverečních v Česku je potřeba v průměru pět ročních příjmů. Dostupnost bydlení se ale liší podle lokality, například v Praze si domácnost může pořídit průměrný byt za osm ročních mezd, v Brně za sedm ročních platů. Vyplývá to z dat ministerstva pro místní rozvoj z prvního čtvrtletí letošního roku, která dnes novinářům představili zástupci úřadu.

Průměrně v prvním čtvrtletí zaplatili nájemníci za bydlení čtvrtinu ze svých příjmů. Domácností nadměrně zatížených výdaji na bydlení, tedy těch, které na něj dají více než 40 procent svých příjmů, je zhruba 13 procent. To je o 2,6 procentního bodu více než před rokem a o 1,8 procentního bodu méně než před deseti lety.

5. 9. 2024 10:22

5. 9. 2024 09:15

5. 9. 2024 08:08

5. 9. 2024 07:03

Rychlá zpráva

depositphotos_45356681_lFoto: Depositphoto

Římská radnice zvažuje omezený a zpoplatněný přístup k fontáně di Trevi

Římská radnice zvažuje zavedení omezeného a zpoplatněného přístupu k fontáně di Trevi, která patří k nejznámějším památkám v italské metropoli. Podle starosty Roberta Gualtieriho představuje nadměrné množství turistů, kteří se u památky nyní shromažďují, problém.

Ve hře je prý možnost zavedení časově omezeného přístupu k památce. Vstup by byl pro obyvatele italské metropole zdarma, zatímco turisté by zaplatili „symbolické jedno euro“.

Barokní fontána di Trevi patří k vyhledávaným památkám ve středu Říma a k nejznámější kašnám v italské metropoli. Turisté do ní často házejí mince a věří, že se jim tak splní přání.