Live

zobrazit nejnovější

15. 5. 2023 17:31

Rychlá zpráva

terminal-4Foto: Open House Praha

Dnes začíná festival Open House Praha, který návštěvníkům otevírá zajímavé budovy

Ode dneška do 21. května probíhá v Praze festival, v rámci kterého je možné navštívit desítky běžně nepřístupných domů a prostorů. Letos láká nejen na osvědčené stálice, ale také na 27 novinek. Mezi nimi například Terminál 4 a jeho vládní a prezidentský salonek, areál Branického pivovaru, karlínskou tovární halu Breitfeld-Daněk, kde dnes sídlí vydavatelství Economia, sousední Machine House nebo keramický salonek Jana Kotěry v areálu Všeobecné fakultní nemocnice.

15. 5. 2023 16:56

15. 5. 2023 16:15

15. 5. 2023 15:53

Rychlá zpráva

Od 1. ledna se do cen potravin promítne snížení DPH

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy promítnou potravinové řetězce do cen snížení daně z přidané hodnoty na potraviny, o kterém v minulém týdne informovala vláda. Místo současných tří sazeb DPH by chtěla zavést pouze dvě: základní 21procentní a sníženou 12procentní. Potraviny by měly patřit právě do té snížené. Podle Prouzy by se tak od 1. ledna měla cena potravin snížit o 3 procenta.

15. 5. 2023 15:10

Rychlá zpráva

EmiseFoto: Chris Leboutillier

Emise v EU klesají, i když ekonomika roste

Údaje Eurostatu za čtvrté čtvrtletí loňského roku ukazují, že EU je na dobré cestě k dosažení svých cílů v oblasti klimatu. Emise skleníkových plynů totiž meziročně klesly o 4 procenta i napříč tomu, že HDP regionu vzrostlo o 1,5 procenta. Ke snížení došlo u 23 z 27 členských států, výjimkou je Irsko, kde se rychlý hospodářský růst projevil 12procentním nárůstem emisí skleníkových plynů. Největší snížení zaznamenalo Slovinsko.

15. 5. 2023 14:29

Rychlá zpráva

Hodinky Rolex Milgauss se vydražily za rekordních 54 milionů korun

Vzácné hodinky Rolex Milgauss z roku 1958 se v aukci vydražily za 2,5 milionu dolarů, v přepočtu za 54 milionů korun. Jde o kousek z kolekce, které byla navržena pro vědeckou komunitu pracující se silným magnetickým polem, nosí je tak například vědci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. V této kategorii jde tak o dosud nejdráže vydražené hodinky.

15. 5. 2023 13:51

Doporučujeme

„Jídlo nemusí být za každou cenu složité, aby to bylo dobré. I z málo věcí jde totiž udělat zábava, když si to člověk umí představit.“

- Bára Karpíšková o svém novém bistru Bjukitchen

Čtěte dále

15. 5. 2023 13:10

Rychlá zpráva

boltFoto: Bolt

Do vedení české pobočky Bolt nastupuje Peter Mesarč

Do vedení české pobočky Bolt nastupuje Peter Mesarč jako nový Country Manager pro její služby mikromobility. Bude tedy zodpovědný za provoz flotily sdílených koloběžek a kol Bolt v České republice i na Slovensku. Od roku 2018 ve společnosti působil na několika pozicích v Praze i Bratislavě, předtím pracoval pro Východoslovenskou energetiku.

15. 5. 2023 12:34

Rychlá zpráva

Odborové svazy vyhlásily stávkovou pohotovost

Odborové svazy vyhlásily s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost, zejména kvůli extrémně špatné komunikaci ze strany vlády. Po dnešním odborářském jednání to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. „ČMKOS s okamžitou platností vyhlašuje stávkovou pohotovost. Je to pro nás velmi vážná situace. Jsme přesvědčeni, že to, co se odehrálo ve čtvrtek, překročilo všechny meze, které jsme si uměli představit,“ řekl Středula. Kritizoval také, že vláda s odbory nevede seriózní dialog a její kroky jsou nekoncepční.

15. 5. 2023 12:23

15. 5. 2023 12:05

Rychlá zpráva

Mediální společnost VICE hlásí bankrot

Mediální společnost Vice Media Group, jejíž hodnota v době jejích nejúspěšnějších let dosahovala 5,7 miliard dolarů, podala po letech finančních problémů žádost o bankrot. Konsorcium věřitelů společnosti, které zahrnuje Fortress Investment, Soros Fund Management a Monroe Capital, ji chce odkoupit – za většinu aktiv jí poskytne 225 milionů dolarů ve formě úvěru. Zároveň jí poskytne 20 milionů dolarů hotovosti, aby mohla v průběhu procesu prodeje pokračovat ve svých aktivitách.

15. 5. 2023 11:52

Rychlá zpráva

exploze-vesmirFoto: Depositphotos

Astronomové zaznamenali největší explozi v historii zkoumání vesmíru

Nenápadný záblesk na noční obloze se ukázal být dosud největší zaznamenanou explozí ve vesmíru. Zachytil ji mezinárodní tým vědců, který v v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society vysvětlil, že ji pravděpodobně způsobil oblak plynu, který pohltila černá díra. Výbuch je od Země vzdálený asi osm miliard světelných let a září desetkrát jasněji než jakákoliv supernova. Došlo k němu před třemi roky, vědci si ho ale všimli až po roce, kdy začal nabývat na jasnosti.

15. 5. 2023 11:26

15. 5. 2023 11:07

15. 5. 2023 10:56

Rychlá zpráva

Češi venku nejčastěji odhazují nedopalky cigaret, plasty a sklo

Začalo období, kdy trávíme více času venku, s tím také roste problém s pohazováním odpadků v přírodě, ve městě nebo u silnic neboli littering. Z nové analýzy Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku, který je součástí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, vyplývá, že podle počtu kusů Češi nejčastěji odhazují nedopalky cigaret (72 %), následované plasty (14 %) a kovy (4 %), co do hmotnosti má ale největší zastoupení sklo (30 %). Na vině je pak především nedostupnost odpadkových košů, ale také lenost a pocit, že při litteringu člověk dělá to, co dělají i druzí, takže vlastně nejde o nic špatného.

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně

15. 5. 2023 10:23

Rychlá zpráva

mickeyFoto: Depositphotos

Kultovní postavička Mickey Mouse dnes slaví 95 let

Myšák se žlutými botami, bílými rukavicemi a červenými kraťasy slaví 15. května 95 let. Právě v tento den v roce 1928 se totiž poprvé objevil v krátkometrážním filmu Plane Crazy společně se svou myší parťačkou Minnie. Mickeyho vytvořil Walt Disney společně s animátorem Ubem Iwerksem. Studio však nenašlo pro snímek distributora, do kin se tak dostal až o rok později. Letos si zároveň studio Disney připomíná 100 let od svého vzniku.

15. 5. 2023 10:02

Rychlá zpráva

uks-first-autonomous-bus-serviceFoto: Stage Coach Group

Ve Skotsku ode dneška jezdí první samořiditelné autobusy

Ve Skotsku dnes nasadili do pravidelného provozu samořízené autobusy. Jsou to vůbec první v Británii a podle provozovatele, firmy Stagecouch, zřejmě i první na světě. Trasa jejich linky AB1 poblíž Edinburghu je dlouhá 22,5 kilometru a vede přes most nad zálivem Firth of Forth. Projekt se měl připravovat deset let, zvolený řídící systém absolvoval během testování 1,8 milionu zkušebních kilometrů.