Sázka J&T a Michala Šnobra na britskou chemičku se dále komplikuje, Venator vyhlásil v USA bankrot

J&T spolu s Michalem Šnobrem investovali do Venatoru od loňského roku, firmu ostře kritizovali. Další osud společnosti je nejistý.

Luboš KrečLuboš Kreč

michal-snobr-boxed2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Investor Michal Šnobr

0Zobrazit komentáře

Britská chemička Venator Materials vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Informovala o tom s odvoláním na soudní dokumenty agentura Reuters. Investiční příběh má silnou česko-slovenskou stopu, protože do firmy od loňského roku investovala finanční skupina J&T a známý pondikatel Michal Šnobr. K nim se následně přidaly stovky drobných investorů z České republiky a ze Slovenska.

Venator odhaduje objem svých aktiv i závazků v rozmezí jedna až deset miliard dolarů (až 217 miliard Kč), uvádí se v žádosti o soudní ochranu před věřiteli. Firma uvedla, že má přes 5 000 věřitelů a odhaduje, že bude mít prostředky k vyplacení nezajištěných věřitelů.

S akciemi Venatoru se obchoduje na burze v New Yorku. Firma se loni obrátila na poradenské společnosti, aby jí pomohly zlepšit stav likvidity a snížit náklady.

Skupina J&T a investor Šnobr loni v květnu oznámili, že ve firmě získali 9,42 procenta akcií. Stali se tak druhým největším akcionářem. Investici provedl nový fond J&T MS 1 SICAV, který J&T a Šnobr společně založili. Fond postupně podíl zvyšoval.

V otevřeném dopise ze začátku letošního roku fond J&T kritizoval vedení chemičky a její finanční výsledky. Uvádí v něm také, že ve firmě drží 14,3 procenta akcií. V reakci na dopis britská společnost mimo jiné uvedla, že přijala program snižování nákladů a že plánuje odprodej aktivit v segmentu s oxidy železa.

Společnost by měla brzy zveřejnit restrukturalizační plán, co v něm bude, ale ani J&T nebo Šnobr, tedy přední akcionáři firmy, nevědí. „Za poslední měsíce z Venatoru nepřišla jediná informace. Dlouhodobě jsme se snažili s vedením společnosti diskutovat, sdílet náš pohled na řešení potíží,“ řekl Šnobr Hospodářským novinám. Dodal, že pořád věří, že vše není ztraceno a že Venator půjde postavit na nohy.

Šéf společnosti Simon Turner v únoru v komentáři k výsledkům hospodaření zdůraznil, že makroekonomické podmínky „byly i nadále náročné“. Uvedl také, že firma snížila výdaje a plánuje omezit zásoby tak, aby odpovídaly poptávce.

S využitím ČTK

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi