Live

zobrazit nejnovější

16. 10. 2023 11:46

Rychlá zpráva

ikea2Foto: IKEA

IKEA chystá v Česku velké zlevnění

V září snížil prodejce nábytku IKEA ceny u tří tisíc produktů, tento týden oznámí nové nižší ceny. Pro Seznam Zprávy to řekl šéf české IKEA David McCabe. Podle něj ale tato strategie nesouvisí s přeshraničními nákupy, k nimž se Češi v poslední době kvůli vysokým cenám uchýlili. Rozdíly v cenách na různých trzích pak vysvětluje odlišnými podmínkami. „Všechno od velikosti trhu, ceny zboží, dopravy, daně. Každý produkt naceňujeme v každé zemi zvlášť.“

16. 10. 2023 11:16

Rychlá zpráva

Podle mluvčího izraelské armády je v Pásmu Gazy 199 rukojmích

Izrael upřesnil počet svých rukojmích v Gaze na 199. Podle serveru The Times of Israel o tom informoval mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Dosud přitom izraelská média hovořila o 150 rukojmích. Mezi rukojmími, které teroristé Hamásu odvezli do Gazy po útoku z minulého týdne, je mnoho starých lidí, dětí a žen. Podle Hagariho má armáda určité informace o tom, kde se rukojmí nacházejí. „Neprovedeme útok, který by ohrozil naše lidi,“ řekl Hagari na tiskové konferenci.

16. 10. 2023 10:47

Rychlá zpráva

mlada-boleslav-busFoto: mb-net.cz

Dvě třetiny autobusů v Mladé Boleslavi jezdí na bioplyn z odpadů

Mladá Boleslav oficiálně otevřela stavbu bioplynové stanice, díky které může město naskočit na ekologičtější pohon městské hromadné dopravy. Již dvě třetiny autobusů ve městě jezdí na bioplyn z této stanice. Ředitel mladoboleslavského dopravního podniku Marek Džuvarovský uvedl, že do budoucna budou tento pohon využívat všechny zdejší autobusy.

16. 10. 2023 10:21

Rychlá zpráva

Zemřel držitel Nobelovy ceny za mír Martti Ahtisaari

Ve věku 86 let zemřel bývalý finský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Martti Ahtisaari. Zasloužil se o vyjednání míru v Kosovu či Indonésii.

16. 10. 2023 09:48

16. 10. 2023 09:23

Rychlá zpráva

Polská národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost má zatím 40 procent hlasů

V polských volbách zatím vede vládnoucí strana PiS. Po sečtení desetiny hlasů odevzdaných v nedělních volbách do polského Sejmu, dolní komory parlamentu, získala 40,49 procenta hlasů. Opoziční Občanská koalice má 26 procent. Sčítání hlasů postupuje pomalu, volit totiž přišel rekordní počet lidí, souběžně s nimi se navíc konaly i volby do Senátu i referendum.

16. 10. 2023 09:01

16. 10. 2023 08:33

16. 10. 2023 07:56

16. 10. 2023 07:28

Rychlá zpráva

Izrael pokračoval v ostřelování Pásma Gazy, Macron mluvil s prezidentem Íránu

  • Izrael v noci na dnešek pokračoval v útocích na Pásmo Gazy a jih Libanonu. Podle informací The New York Times chce do pásma vyslat desetitisíce vojáků s cílem dobýt město Gaza, pozemní ofenzivu však zatím nezahájil, patrně kvůli nepříznivému počasí. Namísto toho otevřel nové časové okno pro Palestince z severu enklávy, které vyzývá k tomu, aby se přesunuli na jih. Cílem chystané operace mají být hlavní představitelé Hamásu a strůjci útoku z minulé soboty.
  • V mnoha zemích po světě se o víkendu konaly demonstrace na podporu Palestinců, jedna proběhla i v Praze.
  • Americký prezident Joe Biden včera telefonicky mluvil s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem o humanitární pomoci Pásmu Gazy a přislíbil zajištění toho, aby se dostala k civilistům, kteří ji potřebují. Izrael pásmo blokuje, o víkendu ale obnovil dodávky vody. Nemocnici ve městě Gaza podle pozorovatelů brzy dojdou zásoby paliva.
  • Francouzský prezident Emmanuel Macron naopak ve včerejším telefonátu varoval íránského prezidenta Ebráhíma Raísího, aby se Írán neangažoval v konfliktu mezi Izraelem Hamásem.
  • Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že Blízký východ je na hraně propasti.

16. 10. 2023 06:50

Rychlá zpráva

Policie v neděli večer vyklidila Staromětstké náměstí

Policie v neděli pozdě večer kvůli podezřelému předmětu na zhruba hodinu a půl vyklidila pražské Staroměstské náměstí. Pyrotechnik prověřoval, zda se nejedná o výbušninu, což se nakonec nepotvrdilo. Podobný případ se odpoledne odehrál také u nedaleké Španělské synagogy, i tam ale šlo o planý poplach. V úterý se kvůli opuštěnému zavazadlu zastavily tramvaje na Václavském náměstí.

15. 10. 2023 23:44

15. 10. 2023 21:37

Rychlá zpráva

tusk-winFoto: CzechCrunch

Opozice má šanci převzít moc v Polsku

Jsou to zatím jen odhady provedené na základě takzvaných exit pollů, naznačují nicméně, že by se vítězem voleb v Polsku měla stát proevropská opozice. Dosavadní hegemon tamní politiky Jaroslaw Kaczyński tak zřejmě třetí funkční období už nepřidá. Jeho Právo a spravedlnost sice získalo nejvíc hlasů, soupeři ale budou disponovat výraznou většinu v Sejmu. Slaví tak zejména druhý na volební pásce, šéf Občanské koalice a polský premiér z let 2007 až 2014 Donald Tusk. Definitivní součet všech hlasů ze všech okrsků bude ale možná znám až v úterý.