Live

zobrazit nejnovější

23. 2. 2024 16:07

Rychlá zpráva

nemecko-povolilo-uzivani-konopiFoto: Depositphotos

Německo povolilo konopí. Možné je vlastnit až 25 gramů i kouřit na veřejnosti

Německý parlament povolil rekreační užívání konopí. Osoby starší osmnácti let tak budou moct v Německu vlastnit značné množství konopí, a to až 25 gramů, což jsou podle serveru BBC asi desítky silných jointů. Na veřejných místech bude také od prvního dubna povoleno konopí kouřit. Pravidla by ale měla ztížit nákup marihuany. Nový zákon má pomoci oslabit černý trh a také ochránit kuřáky před kontaminováním drogy. I nadále bude kouření konopí zakázáno na některých místech, v blízkosti škol a sportovišť. Neprošly pak plány, že by se marihuana mohla prodávat v licencovaných obchodech a lékárnách. EU měla totiž obavy, že by to vedlo k prudkému nárůstu užívání lehké drogy.

23. 2. 2024 14:05

Rychlá zpráva

david_bystrzycki2Foto: Roier

Startup Roier hlásí první akvizici. Kupuje platformu Nafirmy.cz, kterou podpořila J&T Banka

Crowdfundingový startup Roier, jenž loni nabral investici v desítkách milionů a zaměřuje se na investice do nemovitostí, hlásí svou první akvizici. Kupuje platformu Nafirmy.cz, která nabízí takzvané peer-to-peer investice a zprostředkování úvěrů pro malé a střední podniky. „Díváme se po trhu a hledáme možnosti, jak oslovit nové zájemce o investování do zajištěných projektů,“ komentuje spoluzakladatel a ředitel Roieru David Bystrzycki, který předtím šéfoval Home Creditu či rozbíhal Zonky. Do Nafirmy.cz ještě v roce 2021 investovala šest milionů korun J&T Banka při tehdejší valuaci 60 milionů korun, za kolik se nyní platforma prodala, odmítly strany komentovat.

23. 2. 2024 11:55

Rychlá zpráva

kidoFoto: Matěj Dereck Hard

Pohádka Kidó proti šikaně bude po dnešní premiéře k vidění online

Cinemagrafová pohádka Kidó z dílny Matěje Derecka Harda, fotografa a držitele prestižních mezinárodních ocenění či domácího Czech Press Photo, má dnes premiéru, která proběhne ve velkém sále ústřední knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Pohádka je určena dětem ve věku 6–12 let a kombinuje statickou fotografii s video prvky a hudbou od skladatele Karla Havlíčka. Na premiéře bude k vidění pohádka v kompletní podobě, následně bude také na platformách jako YouTube či Stream.cz. V plánu je také online edukativní beseda včetně promítání Kidó na prvním stupni základních škol po celém Česku.

23. 2. 2024 10:17

Rychlá zpráva

Němečtí poslanci budou dnes hlasovat o legalizaci konopí

Poslanci německého parlamentu budou dnes odpoledne hlasovat o dlouho očekávané legalizaci konopí, která by umožnila dospělým lidem omezené pěstování a také vlastnění až 50 gramů této drogy pro rekreační účely. Návrh zákona rovněž otevírá cestu k zakládání pěstitelských klubů. V Německu je nyní stejně jako v Česku legální užívání konopí pro léčebné účely. Předepisovat ho mohou lékaři například pacientům s chronickými bolestmi, roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS.

23. 2. 2024 08:56

Rychlá zpráva

kurz-thielFoto: Sebastian Kurz/Twitter

Ve Vídni by měl dnes padnout rozsudek nad bývalým kancléřem Kurzem

V procesu s bývalým rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, kdysi považovaným za zázračné dítě evropské politiky, by dnes měly padnout rozsudky. Kurz je obžalovaný spolu se šéfem svého kabinetu Bernhardem Bonellim z křivých výpovědí v parlamentním vyšetřovacím výboru ke korupční aféře. Oběma hrozí až tři roky vězení.

23. 2. 2024 08:07

Rychlá zpráva

Zalando přestane na svém webu používat zavádějící etikety o udržitelnosti

Jeden z největších evropských módních e-shopů, německé Zalando, se zavázal, že ze svého webu odstraní zavádějící etikety a symboly udržitelnosti, jako jsou obrázky listů nebo stromů. Dohodl se na tom s Evropskou komisí, která se na Zalando zaměřila v roce 2022, aby zajistila, že bude v souladu s evropskými předpisy poskytovat spotřebitelům pravdivé informace a nebude je uvádět v omyl. Dotčené symboly by z jeho webu měly zmizet v polovině dubna.

23. 2. 2024 06:54

Rychlá zpráva

td3Foto: HBO

Temný případ bude mít i pátou řadu, natočí ji opět autorka Noční krajiny

Právě skončená čtvrtá řada kriminálního seriálu Temný případ s podtitulem Noční krajina se stala vůbec nejsledovanější částí cyklu, který odstartoval před deseti lety strhující sérií s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem. Otec celé myšlenky, který se na aktuální řadě už coby tvůrce nepodílel, ji sice označil na hloupou, diváci ji ale doslova hltali a na platformách si ji pustilo téměř 13 milionů lidí. Autorka Noční krajiny Issa López tak nyní dostala v rámci své nové smlouvy s HBO, jež za Temným případem od počátku stojí, za úkol natočit i pátou řadu. Předpokládá se, že i v ní půjde o zcela nový případ s novými hrdiny z nového místa, jak je u tohoto seriálu zvykem.

22. 2. 2024 20:53

Rychlá zpráva

Ruské úřady matku zemřelého opozičníka Navalného po oddalování pustily k synově tělu

Podle britské BBC úřady Ljudmilu Navalnou tlačí k tomu, aby tělo pohřbila potají. Alexej Navalnyj, dlouhodobý kritik Vladimíra Putina, zemřel minulý pátek ve vězení.

22. 2. 2024 18:56

Rychlá zpráva

starbucks

Starbucks v Číně uvádí kávu s příchutí vepřového. Je zdobená i kusem masa

Jak Starbucks slaví čínský nový rok? Čím jiným než… kávovým nápojem s příchutí vepřového. Slavný kavárenský řetězec představil v Číně novinku, která se skládá z espressa, našlehaného mléka a speciální vepřové omáčky. A je podávána s kouskem masa ponořeného ve vrchní pěně. „Jíst maso znamená prosperitu v nadcházejícím roce,“ napsal Starbucks na sociální síti Weibo k uvedení nového drinku.

22. 2. 2024 18:39