Live

zobrazit nejnovější

3. 10. 2023 11:26

Rychlá zpráva

Natland vstupuje do víc než miliardového sporu o příliš drahé kamiony

Skupina Natland, respektive její Fond finančního trhu a pohledávek (FTTP), vstupuje do německé společnosti, která zastupuje na 160 tisíc majitelů kamionů z celé Evropy. Ti mezi lety 1997 a 2016 nakupovali nákladní vozy od předních evropských výrobců jako Daimler, MAN, Volvo/Renault, DAF, Iveco či Scania, kteří ovšem v daných letech uzavírali kartelové dohody o plošném navyšování cen pro Evropu. O tom, že tomu tak bylo, rozhodla i Evropská komise. Poškození své nároky ve výši celkem 1,4 miliardy eur (přes 34 miliard korun) uplatňují u zahraničních soudů. FTTP nyní vstupuje do firmy Financialright Claims GmBH, která se dosud případem zabývala, a říká, že spojení má pomoct získat náhradu škody. Očekává, že případ by se mohl ukončit v horizontu mezi dvěma až pěti lety a poškození by mohli získat až 70 procent vložených prostředků.

3. 10. 2023 10:49

Rychlá zpráva

Trump strávil hodiny u soudu

Bývalý americký prezident Donald Trump stanul u soudu, kde strávil několik hodin. Začal tím občanskoprávní spor, ve kterém je obviněn z toho, že manipuloval s odhadovanou hodnotou majetku jeho rodinné firmy. Soudce už minulý týden rozhodl, že svůj majetek zveličoval a zajistil si tak nižší úroky a pojistky, Trump obvinění odmítá. Žaloba žádá pokutu v přepočtu 5,7 miliardy korun a zákaz podnikání v New Yorku pro něj a syny.

3. 10. 2023 09:58

3. 10. 2023 08:58

Rychlá zpráva

druziceFoto: Depositphotos

Americká FCC udělila první pokutu související s vesmírným odpadem

Americká Federální komise pro spoje známá jako FCC má široké pole působnosti, které zahrnuje i dohled nad telekomunikačními systémy umístěnými mimo povrch Země. A právě do dění v kosmu teď poprvé zasáhla – oznámila totiž, že udělila první pokutu spojenou s vesmírným odpadem. Dostal ji poskytovatel satelitní televize a internetu Dish, který nesprávně vyřadil z provozu svou družici EchoStar-7. Zaplatit má 150 tisíc dolarů, tedy téměř 3,5 milionu korun. A ve vesmíru je mimochodem nyní i nový satelit BlueWalker 3, který je podle astronomů tak jasný, že způsobuje světelné znečištění.

3. 10. 2023 08:04

3. 10. 2023 07:06

Rychlá zpráva

satya-nadella-microsoftFoto: Microsoft

Šéf Microsoftu vypovídal v procesu s Googlem, ve vyhledávání je prý všudypřítomný

Google má ve světě vyhledávání dominantní postavení, a to tak velké, že vydavatelé i zadavatelé reklamy se musí uzpůsobovat jeho požadavkům, aby o nich bylo vědět, je zkrátka všudypřítomný. Což stěžuje fungování konkurenčních vyhledávačů, jako je třeba ten od Microsoftu. Jeho šéf Satya Nadella v tomto duchu mluvil včera jako svědek u antimonopolního soudního sporu, který proti Googlu vede americké ministerstvo spravedlnosti.

3. 10. 2023 07:01

3. 10. 2023 06:38

Rychlá zpráva

Po byznysu vyzývají vládu k uzákonění manželství pro všechny i divadelníci

Představitelé českých divadel vyzvali premiéra Petra Fialu a vládu k podpoře manželství pro všechny, včetně stejnopohlavních párů. Otevřený dopis podepsalo 25 uměleckých šéfů a šéfek souborů v Praze, Brně i dalších městech, výzvu iniciovalo Divadlo Husa na provázku. V září vláda obdržela jinou podobnou výzvu od 66 velkých firem či bank. Páry gayů a leseb mohou v Česku uzavírat registrované partnerství, nikoliv manželství. Premiér podle mluvčího Václava Smolky nechce bránit debatě o zlepšení práv těch, kteří žijí ve stejnopohlavních párech, současně ale považuje za správné, aby poslanci v morálních a etických otázkách rozhodovali volně.

2. 10. 2023 21:33

Rychlá zpráva

Konec aerolinek Air Malta

Maltská vláda příští rok v březnu ukončí činnost ztrátových aerolinek Air Malta. Okamžitě je však nahradí jiným vlajkovým dopravcem, který si ponechá název i letadla stávajících aerolinek. Důvodem je, že Evropská unie odmítla poskytnout letecké společnosti novou státní pomoc. Přechod na nové aerolinky by měl být bezproblémový a služby by neměl ovlivnit. Cestujícím, kteří si už rezervovali letenky, bude nabídnuto vrácení peněz nebo změna rezervace.

2. 10. 2023 20:45

2. 10. 2023 18:45

Rychlá zpráva

hartigova-uliceFoto: Praha 3

Žižkovská „Koněvka“ je minulostí. Nejdelší ulice Prahy 3 je teď Hartigova

V pondělí byla na žižkovském Tachovském náměstí slavnostně odhalena první uliční tabule s novým názvem ulice Hartigova podle prvního žižkovského starosty Karla Hartiga. Doteď nesla jméno Koněvova. Vedle nové uliční tabule zde zástupci Prahy 3 odhalili také modrou doplňkovou tabuli se stručnou informací o Karlu Hartigovi, jenž se v minulosti podstatně zasloužil o vznik a rozvoj Žižkova.

2. 10. 2023 17:55

2. 10. 2023 17:45

Rychlá zpráva

caputovaFoto: Facebook/Zuzana Čaputová

Fico dostal od prezidentky Čaputové čtrnáct dní na sestavení vlády

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pověřila Roberta Fica, předsedu vítězné strany parlamentních voleb Směr, sestavením vlády. „Stejně jako bylo zvykem u všech dosavadních pověřování, je i toto pověření časově omezeno,“ uvedla na svém Facebooku. Média informují o lhůtě čtrnáct dnů.