Live

zobrazit nejnovější

11. 9. 2023 12:11

Rychlá zpráva

lesyFoto: Depositphotos

Podíl umělého zalesnění v Česku ohrožuje zdraví lesů

Česko je jedním ze států Evropy s nejvyšší mírou umělého zalesnění. Podle Hnutí duha je přitom umělé vysazování jednou z příčin špatného zdraví českých lesů, společně s emisemi znečišťujících látek a nevhodné druhové skladbě. Podle dat Českého statistického úřadu se v loňském roce vysázelo přibližně 40 tisíc hektarů lesa, což byla druhá nejvyšší hodnota od roku 1964. Míra přirozeného zalesnění dosáhla loni 20 procent, a ačkoliv jde o nejvyšší míru přirozeného zalesnění v historii Česka, podíl uměle vysazených lesů je v Česku stále vysoký.

11. 9. 2023 11:43

Rychlá zpráva

Obyvatel Česka je nyní i díky migraci 10,87 milionu

Obyvatel České republiky v prvním pololetí přibylo o 46 tisíc na 10,87 milionu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. K růstu přispěla především zahraniční migrace, které byla nejsilnější z Ukrajiny. Zemřelo 56 666 obyvatel Česka, tedy o 3398 méně než za první pololetí loňského roku. Narodilo se 45 180 dětí, meziročně o 5731 méně.

11. 9. 2023 11:16

Rychlá zpráva

brckaFoto: Depositphotos

Papírová brčka obsahují zdraví škodlivé chemikálie

Z nové studie belgických výzkumníků vyplývá, že papírová a bambusová brčka často obsahují více pro zdraví člověka a životní prostředí škodlivých chemikálií než ta plastová. Většina brček z rozložitelných materiálů na evropském trhu obsahuje nezanedbatelné koncentrace chemikálií PFAS, které se vyznačují svou velkou odolností. V organismu i životním prostředí jsou tak běžnými cestami téměř neodbouratelné.

11. 9. 2023 10:46

Rychlá zpráva

Etiopie dokončila plnění kontroverzní přehrady na Modrém Nilu

Etiopie dokončila plnění kontroverzní přehrady na Modrém Nilu, která je součástí budované obří hydroelektrárny. Proti projektu, který Etiopie považuje za klíčový pro svůj hospodářský rozvoj, se dlouhodobě staví Egypt a Súdán. Modrý Nil je totiž spolu s Bílým Nilem zdrojem Nilu a obě řeky se stékají v Súdánu, odkud Nil teče dál do Egypta. Zhruba 85 procent vody proudící v řece je z Etiopie a Súdán s Egyptem se obávají, že přehrada sníží množství vody proudící do jejich zemí.

11. 9. 2023 10:05

11. 9. 2023 09:37

Rychlá zpráva

Meta vyvíjí výkonnější systém umělé inteligence

Společnost Meta Platforms pracuje na novém systému AI, který se má svou výkonností vyrovnat nejpokročilejšímu modelu od společnost OpenAI. Meta chce nový model AI dokončit příští rok a má být několikanásobně výkonnější než jeho komerční verze nazvaná Llama 2, která je akutálně dostupná pro veřejnost pod otevřenou licencí. Systém od Mety by měl pomoci společnostem vytvářet služby, které produkují texty, analýzy a další výstupy, stejně jako to nyní činí ChatGPT od OpenAI.

11. 9. 2023 09:13

11. 9. 2023 08:24

Rychlá zpráva

V Marrákeši se v noci opět třásla země, Maroko přijalo nabídku pomoci ze zahraničí

V neděli v noci zaznamenali v Marrakéši další, ovšem už menší, otřesy země. Maroko mezitím přijalo nabídky na vyslání záchranných a pátracích týmů pouze od Španělska, Británie, Kataru a Spojených arabských emirátů, vzdušný most s pomocí má chystat i Saúdská Arábie. Na sever Afriky je připraven vyrazit také tým českých hasičů, který je zaměřený na vyhledávání v sutinách. Mluvčí hasičů uvedla, že marocká strana projevila o český záchranný tým zájem. Dodala nicméně, že je nutné vyčkat, až ČR obdrží z Maroka oficiální nótu.

11. 9. 2023 07:41

11. 9. 2023 07:10

Rychlá zpráva

Škoda Auto ode dneška pozastaví nejméně na týden výrobu v závodě v Kvasinách

Pásy na Rychnovsku se dnes zastaví a automobilka nevyloučila ani částečné omezení výroby v Mladé Boleslavi. Důvodem je výpadek dodavatele ve Slovinsku, jehož výrobu zničily záplavy. Podle mluvčí Škody Auto Ivany Povolné slovinská firma dodává komponenty pro spalovací motory a výpadek postihl celý koncern Volkswagen. Jde o druhou letošní odstávku Škody Auto, výrobu omezila i koncem ledna kvůli nedostatku čipů. Výroba už téměř tři týdny stojí v kolínské automobilce Toyota, která postrádá díly od požárem zničené firmy Novares.

11. 9. 2023 06:38

Rychlá zpráva

Startuje podzimní Do práce na kole. Jak se dnes přepravíte vy?

Ode dneška se lidé mohou zapojit do zářijové části akce Do práce na kole a po dva týdny se dopravovat do zaměstnání na kole, koloběžce, pěšky, na bruslích nebo třeba mohou do práce běhat. Akci, která je součást Evropského týdne mobility, pořádá spolek AutoMat.

11. 9. 2023 05:51