Live

zobrazit nejnovější

17. 8. 2023 16:12

Rychlá zpráva

Kongresové centrum zahájilo provoz fotovoltaické elektrárny velké jako fotbalové hřiště

Fotovoltaická elektrárna, která byla instalovaná na Kongresové centrum v Praze, zahájila svůj provoz. Jedná se přitom o největší takové zařízení v centru Prahy. Velká je jako fotbalové hřiště a čítá 2080 panelů. Samotnému Kongresovému domu má ušetřit asi deset procent roční spotřeby elektřiny, což je okolo 5,5 milionu korun ročně. Investici zaplatil ČEZ ESCO, který ji bude třináct let provozovat a centrum mu bude platit cenu odebírané elektřiny. Po ukončení smlouvy ji příspěvková organizace hlavního města odkoupí za jednu korunu.

17. 8. 2023 14:47

Rychlá zpráva

Zájem o tepelná čerpadla v Česku stoupá

Zájem o tepelná čerpadla v Česku stoupá. Za první pololetí si Češi pořídili čtyřicet tisíc čerpadel, což je meziročně o šedesát procent víc. Jak uvádí ČTK, poptávka po čerpadlech stoupá každý rok, loňský byl však rekordní. V roce 2022 se nainstaovalo šedesát tisíc zařízení, což bylo dvakrát víc než rok předtím. Nejvíc čerpadel se prodá na bázi vzduch-voda.

17. 8. 2023 13:16

Rychlá zpráva

Chomutovská nemocnice bude měřit stres matek po porodu

Říká se mu poprodní blues. Jde o emoční výkyvy spojené s porodem. Není to nic neobvyklého, něco podobného zažije víc než polovina žen. Odborně se to mu říká psychosociální stres a právě ten začala u matek po porodu měřit chomutovská porodnice. Screening začala provádět v druhém srpnovém týdnu. Stres může způsobit nedostatek podpory ze strany okolí, náročný porod, sociální izolace, důvodem ale mohou být také biologické předpoklady. Screening bude probíhat přibližně druhý až třetí den po porodu.

17. 8. 2023 12:55

17. 8. 2023 11:33

17. 8. 2023 10:54

Rychlá zpráva

Česko obdrželo od USA další dva vrtulníky

Do základny vrtulníkového letectva u Náměšti nad Oslavou dorazily dva vrtulníky, které Česko dostalo od Spojených států amerických. Jde o první víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom za třicet milionů dolarů. Druhý vrtulník je bitevní a pro tuzemsko už je třetí. Dva už totiž základna obdržela na konci července. Dohromady by Česko mělo koupit osm víceúčelových a čtyři bitevní vrtulníky. Chce jimi postupně nahrazovat ruskou techniku. Celková zakázka má hodnotu 14,6 miliardy korun.

17. 8. 2023 09:44

17. 8. 2023 09:04

Rychlá zpráva

sinkanzen

Co s vyřazenými vlaky šinkanzen? Z některých vznikne limitovaná série dětských baseballových pálek

Japonská železnice našla nové využití pro materiál z vyřazených rychlovlaků šinkanzen – vyrábí z nich omezené množství dětských baseballových pálek. Ty budou k dostání ve třech barevných designech, které mají odkazovat na známé vlakové soupravy a do prodeje půjdou 14. října, na den železniční dopravy. Cena jedné pálky bude v přepočtu necelých sto dolarů. Materiál z vyřazených šinkanzenů se ale recykluje už delší dobu, ze získaného hliníku se dosud vytvářely dekorace do budov.

17. 8. 2023 07:48

17. 8. 2023 07:08

Rychlá zpráva

Zemřel uznávaný hudební producent Jerry Moss, zakladel firmy A&M Records

Jerry Moss zemřel ve středu, přirozenou smrtí ve své rezidenci v Kalifornii a bylo mu 88 let. Spolu s Herbem Alpertem, s nímž legendární studio rozjeli, vydali za více než dvacet pět let existence A&M Records alba stovek interpretů včetně kapel Police nebo Carpenters či zpěvačky Sheryl Crow. V roce 2006 byli Moss s Alpertem uvedeni do rokenrolové síně slávy.

17. 8. 2023 06:43

Rychlá zpráva

Českem se prohnal silný déšť, v Praze způsobil největší škody ve Státní opeře a na hlavním nádraží

Voda valící se po ulicích, popadané stromy a zatopené sklepy – tak vypadal včerejší večer nejen v Praze. Jen v hlavním městě ale měli hasiči kolem 80 zásahů. Největší škody voda zřejmě způsobila ve Státní opeře a na hlavním vlakovém nádraží. V zaplaveném suterénu Státní opery se nachází i jevištní točna zmodernizovaná při rekonstrukci v roce 2019. Zasaženy byly zkušebny, sklady dekorací a chodby. Ještě v noci byla v budově vypnutá elektřina a stále tam zasahovali hasiči. Vedení Národního divadla, pod něž spadá Státní opera, dnes zveřejní rozsah poškození.