Live

zobrazit nejnovější

13. 3. 2024 16:00

13. 3. 2024 14:49

13. 3. 2024 14:06

Rychlá zpráva

temu-5Foto: CzechCrunch

Temu nehraje podle pravidel, české e-shopy jsou znevýhodněny, upozorňuje expert

Kontroverzní prodejce Temu, který nabízí nezvykle levné zboží převážně z Číny, podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) nedodržuje na svých webových stránkách řadu pravidel, které mu česká a evropská legislativa ukládají. Tím dochází k znevýhodnění místních obchodníků. Dle APEK Temu neplní nebo jen částečně pravidla o tom, jaké informace je třeba zákazníkovi předat před a v průběhu nákupu.

„Je důležité zmínit, že v případě, kdy nejsou informace poskytovány, dochází ke klamání spotřebitele,“ upozorňuje asociace. V rozporu s pravidly má být také to, jak Temu inzeruje slevy, nepřesné jsou také informace o odstoupení od kupní smlouvy, o záruce a postupu reklamace. Z uvedených důvodů se APEK podle vyjádření obrací na Českou obchodní inspekci s tím, že provozovatelem Temu je podle české verze webových stránek společnost Whaleco Technology Limited registrovaná v Irsku, proto by měla nést odpovědnost za plnění všech povinností stejně jako ostatní obchodníci působící v EU.

13. 3. 2024 12:55

13. 3. 2024 11:14

Rychlá zpráva

Putin prohlásil, že Rusko rozmístí u hranic s Finskem vojáky

Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance v rozhovoru s agenturou RIA Novosti a televizí Rossija-1 označil za „bezvýznamný krok“. Uvedla to agentura Reuters. Helsinky a Stockholm se pro vstup do NATO rozhodly kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Putin v rozhovoru dále uvedl, že Rusko je z vojensko-technologického hlediska připravené na jadernou válku.

13. 3. 2024 09:21

Rychlá zpráva

Boeing má další problémy, pilot stroje na cestě z Austrálie na Nový Zéland nad ním měl ztratil kontrolu

Jakoby toho letadla Boeingu za sebou neměla už dost, v pondělí si jeden ze strojů 787 Dreamliner připsal další průšvih. Během letu z Austrálie na Nový Zéland nad ním měl jeho pilot na chvíli ztratit kontrolu a letadlo se propadlo vzduchem, což přivodilo drobná zranění části cestujících. Pilot stroj nakonec zase ovládl a není jasné, co bylo příčinou poklesu výšky.

K už tak velkým problémům, které amerického výrobce letadel v posledních letech a měsících stíhají – začátkem roku například jednomu letounu upadly při vzletu dveře, což vedlo k uzemnění většiny modelů, k podobnému kroku došlo po dvou tragických nehodách v roce 2019 – to nepřidává nic dobrého a stále více lidí podle některých zpráv odmítá na lety uskutečňované boeingy nastoupit.

13. 3. 2024 08:52

13. 3. 2024 08:03

Rychlá zpráva

tim-cook-1Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Končí nadvláda App Storu, Apple umožní v EU do iPhonů stahovat aplikace i z webových stránek

Apple se podřizuje dalším požadavkům EU a oznámil, že v souladu s novými pravidly na otevření trhu s aplikacemi povolí uživatelům iPhonů v Evropské unii stahovat aplikace přímo z internetových stránek vývojářů. Možné by to mělo být po jarní softwarové aktualizaci. Už v lednu pak Apple oznámil, že dovolí, aby na jeho telefonech v EU fungovaly také jiné obchody s aplikacemi než jen jeho dlouho střežená App Store.

13. 3. 2024 07:10

12. 3. 2024 21:19

Rychlá zpráva

noma-reneFoto: Noma

Nejlepší restaurace světa Noma se na deset týdnů přestěhuje do Kjóta

Kodaňnská restaurace Noma šéfkuchaře Reného Redzepiho je považována za etalon fine diningu. Získala tři michelinské hvězdy a několikrát také titul nejlepší restaurace světa. Loni Redzepi oznámil, že restaurace v roce 2024 zavře – vysoké požadavky na kulinařinu se totiž nepotkávaly s férovým a udržitelným přístupem k zaměstnancům. Nejde ale o úplný konec Nomy. Redzepi spíše přehodnotil její fungování, jehož novou součástí jsou pop-upy v zahraničí.

Letos se jeden takový odehraje v Kjótu v hotelu Ace Hotel. Začne 8. října a bude trvat deset týdnů. Tým Nomy tak naváže na pop up, který se v někdejším hlavním městu Japonska odehrál již loni na jaře, tentokrát se ale ponese v duchu zimních, hutnějších chutí. Redzepi láká na „zázraky rostoucí v lese, nádherné mořské plody a rozmanitou zvěřinu“. Rezervace se spustí 14. května, nejprve se ale musíte přihlásit ke speciálnímu newsletteru. Celé degustační menu vyjde zhruba na 23 tisíc korun za osobu.

12. 3. 2024 20:24

12. 3. 2024 19:39