Live

zobrazit nejnovější

8. 2. 2024 06:35

Rychlá zpráva

bibiFoto: Depositphotos

Netanjahu odmítl plán Hamásu na příměří, konflikt může podle něj skončit jen vítězstvím Izraele

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu večer v projevu odmítl požadavky palestinského radikálního hnutí Hamás ohledně příměří v Pásmu Gazy a uvedl, že za jediné řešení pokládá izraelské vítězství. To by podle něj mohlo přijít v řádu měsíců.

7. 2. 2024 21:27

7. 2. 2024 20:43

Rychlá zpráva

bell-helicopter2Foto: U.S. Pacific Fleet/Flickr

Evropské komisi se nelíbí, jak Česko nakoupilo americké vrtulníky

Evropská komise se rozhodla zahájit řízení s Českou republikou, která podle ní při nákupu vojenských vrtulníků porušila směrnici o veřejných zakázkách v oblasti obrany. Komise o tom informovala v prohlášení s tím, že Česku byla zaslána formální výzva kvůli porušení povinnosti vyplývající ze směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany a ze Smlouvy o fungování Evropské unie. Praha má nyní dva měsíce na odpověď a vyřešení nedostatků, na které komise poukázala. Podle českého ministerstva obrany se unijní exekutiva případem zabývá již od roku 2020 a zatím jej neukončila. Týká se to nákupu amerických vojenských vrtulníků Venom a Viper za asi 17 miliard korun.

7. 2. 2024 19:38

7. 2. 2024 18:32

7. 2. 2024 17:28

Rychlá zpráva

Stejnopohlavní svazek by mohl být partnerstvím, navrhli poslanci

Návrh na uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro lidi stejného pohlaví je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci ve středečním druhém čtení navrhli několik úprav, podle nichž by se svazek takové dvojice nazýval partnerstvím, nikoli manželstvím. Pozměňovací návrhy se liší šíří práv, které by tyto páry měly. Jde zejména o práva k dětem. Hlasování o poslanecké novele občanského zákoníku se ve třetím čtení uskuteční nejdříve koncem února. Přejmenování svazku dvou osob stejného pohlaví z manželství na partnerství, ovšem s právy a povinnostmi, jako mají manželé, předpokládá pozměňovací návrh Josefa Cogana (STAN), Ondřeje Koláře (TOP 09), Jakuba Michálka (Piráti), Taťány Malé a Heleny Válkové (obě ANO). „Na přijetí takzvaného manželství pro všechny není patrně dosaženo dostatečného konsenzu,“ uvedl Cogan.

7. 2. 2024 16:26

7. 2. 2024 15:41

7. 2. 2024 14:34

Rychlá zpráva

bmwFoto: BMW

Nové kombi BMW 5 se začne prodávat od 1,6 milionu korun

BMW řady 5 je nejen klíčový model pro mnichovskou automobilku, ale spolu s Mercedesem E a Audi A6 také etalonem manažerských vozů. Pětkový bavorák v nové podobě přišel na trh už loni, nyní ale společnost vypustila i podobu oblíbené verze kombi označované jako Touring. Jeho česká cena začíná na bezmála 1,6 milionu korun se vznětovým čtyřválcem, elektrická varianta startuje na 1,8 milionu.

7. 2. 2024 13:25

7. 2. 2024 12:17

Rychlá zpráva

Sněmovna schválila změnu vymezení znásilnění, řídí se principem „ne znamená ne“

Vymezení znásilnění v trestním zákoníku se možná změní, a to ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Předpokládá to vládní novela, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha upravuje také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let věku. Soudy by je měly vždy pokládat za znásilnění nebo sexuální útok, nikoliv za mírněji trestné pohlavní zneužití. Novelu teď čeká posouzení v ústavně-právním výboru. Znásilnění vymezuje novela pojetím, že „ne znamená ne“. Nesouhlas by oběť nemusela projevit pouze slovem, postačilo by gesto, pláč nebo zaujetí obranné pozice. Návrh počítá také s bezbranností oběti, kdy není schopná projevit nebo utvářet svou vůli z určitého objektivního důvodu, třeba kvůli nemoci, spánku, duševní poruše, silné opilosti, spoutání či zdravotnímu postižení.

7. 2. 2024 11:23

7. 2. 2024 10:36

Rychlá zpráva

trime-michal-koci1Foto: Trime

Český startup Trime zaměřený na doplňky stravy loni zdvojnásobil obrat

Český výrobce doplňku stravy Trime z obratu v roce 2022, který činil 8,1 milionů korun, loni vyrostl na 16,8 milionů. Rovněž se mu podařilo navýšit prodej z měsíčního předplatného o 412 procent. V loňském roce uvedl Trime na český trh šest nových produktů, mezi nimi i dětskou řadu suplementů. Právě doplňky stravy pro děti se umístily mezi nejpopulárnějšími produkty loňského roku. V letošní sezoně hodlá startup rozšířit své portfolio mimo jiné o multivitamín pro těhotné ženy.