Live

zobrazit nejnovější

7. 11. 2023 08:11

Rychlá zpráva

Polský prezident pověří sestavením vládu dosavadního premiéra Morawieckého z PiS

Polský prezident Andrzej Duda v pondělní večer oznámil, že první pokus k sestavení nové vlády dostane současný premiér Mateusz Morawiecki ze strany Právo a spravedlnost (PiS). Ta sice zvítězila v říjnových parlamentních volbách, ale ztratila většinu potřebnou pro potvrzení kabinetu a vládnutí. Všeobecně se očekává, že příští vládu bude schopna sestavit koalice proevropských stran pod vedením někdejšího polského premiéra a šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

7. 11. 2023 07:36

7. 11. 2023 07:06

Rychlá zpráva

sam altmanFoto: Steve Jennings/Getty Images for TechCrunch / Flickr

OpenAI představila novinky, nový ChatGPT má být levnější a chytřejší

Sam Altman, šéf firmy OpenAI, která stojí za nejoblíbenější umělou inteligencí současnosti ChatGPT, za sebou má svou první velkou tiskovou konferenci, na níž prezentoval po vzoru technologických titánů novinky své společnosti. A podle všeho je na co se těšit – nový model GPT-4 Turbo je levnější, jeho paměť obsahuje víc informací a vlastního chatbota si bude moci vytvořit prakticky kdokoliv.

7. 11. 2023 06:39

Rychlá zpráva

Kontroly na hranicích mezi Českem a Německem zůstávají

ěmecko zachová kontroly na hranicích s Českem a dalšími státy, které obnovilo v polovině října. V noci se na tom shodli kancléř Olaf Scholz a premiéři spolkových zemí, délku trvání opatření zatím neoznámili.

6. 11. 2023 21:19

Rychlá zpráva

the-bear-fxReprofoto: Rotten Tomatoes TV/YouTube

Oznámena třetí řada oceňovaného seriálu Medvěd

Seriál Medvěd (The Bear) bude mít třetí řadu. Stanice FX oznámila, že prodlužuje tento oceňovaný mix komedie a dramatu od tvůrce Christophera Storera. Nové epizody budou k vidění někdy v průběhu příštího roku. V hlavní roli se opět vrátí „šéfkuchař“ Jeremy Allen White.

6. 11. 2023 20:27

6. 11. 2023 19:20

Rychlá zpráva

Prodavačům se za tři roky zvýšila mzda o víc než tři tisíce, kurýrům o víc než čtyři

Letošní průměrná mzda prodavaček a prodavačů dosahuje 26,3 tisíce a oproti roku 2020 je tak o 3 300 korun vyšší, pokladní si vydělá v průměru 28,1 tisíce korun (nárůst o 3,5 tisíce) a například kurýři mají v průměru necelých 33 tisíc korun (nárůst o 4,3 tisíce). Mzdy včetně 13. platů a odměn uveřejnila služba Platy.cz, která připravila analýzu v profesích spojených s obchodem a logistikou. Podle ní si doplňovači zboží či merchandiseři přijdou na 32,5 tisíce (nárůst o 8,3 tisíce) a skladníci 31,4 tisíce korun (nárůst o 4,6 tisíce). Zvýšení mezd je však třeba porovnávat s vysokou mírou inflace, ne nutně jsou na tom tak zaměstnanci v profesích lépe, upozorňují Platy.cz

6. 11. 2023 18:31

Rychlá zpráva

Aerolinky Virgin Atlantic dostaly k povolení k transatlantickému letu s udržitelným palivem

Virgin Atlantic můžou uskutečnit první let přes Atlantik výhradně s udržitelným palivem. Povolil jim to britský úřad pro civilní letectví. Aerolinky pro výrobu využívají odpad, jako třeba kuchyňský olej, a palivo zvané SAF má snižovat emise ve srovnání s těmi fosilními až o 70 procent. Let se má uskutečnit 28. listopadu a být pokusem o dekarbonizaci cestování letadlem do doby, než budou moct být využity pohony jako elektřina či vodík. Zatím se takové palivo sice k pohonu motorů letadel používá, ale jen jako součást směsi s tradičním kerosinem.

6. 11. 2023 17:22

6. 11. 2023 16:39

Rychlá zpráva

Tesla má v Německu rozjet výrobu auta za 600 tisíc korun

Americká automobilka Tesla má v německém závodě vyrábět vůz za 25 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 610 tisíc korun. Informaci přineslo Reuters. Přitom doteď nejlevnější model na české verzi svého webu firma nabízela za skoro 1,1 milionu. Má jít o krok k masovému rozšíření elektromobilů Tesly. Průměrná cena elektrických vozů v Evropě dosahovala 1,6 milionu korun.

6. 11. 2023 15:43

Rychlá zpráva

Alfons Mucha táhne investory. Za týden do jeho děl poslali 86 milionů

Díla Alfonse Muchy „skupuje“ veřejnost. Investiční platforma Portu Gallery, která vlastní sbírku 422 děl, nabídla široké veřejnosti možnost koupit si investiční certifikáty a úpis děl Alfonse Muchy a otevřela ji předd týdnem. Za sedm dní přitáhla zájem víc než 1300 investorů, kteří prostřednictvím úpisu na online investiční platformě Portu Gallery poslali přes 86 milionů korun. Tedy skoro třetinu z celkového úpisu v hodnotě 270 milionů.

6. 11. 2023 14:48

Rychlá zpráva

Sting přijede do Plzně, v Česku vystoupí potřetí pod širým nebem

Britský zpěvák a skladatel Sting oznámil nový koncert v Česku – v červnu přijede do Plzně. Dvaasedmdesátiletý někdejší frontman kapely The Police, který prodal přes 100 milionů desek a obdržel 17 cen Grammy, je prý ve vrcholné formě. Zaznít mají největší hity ze své sólové dráhy i ty vzniklé během jeho působení v kapele The Police.

6. 11. 2023 13:33

Rychlá zpráva

National Geographic představil „Cool List“ destinací pro rok 2024, polovina z nich je v Evropě

National Geographic sestavil seznam 30 nejzajímavějších míst k návštěvě pro rok 2024. Zhruba polovina míst je v Evropě, včetně například Albánie, kterou magazín označuje za „stoupající evropskou hvězdu“. Blíž Česku doporučuje například italské Pompeje, druhé největší město Estonska Tartu nebo německá města Berlín, Mnichov či Hamburk, a to díky konání fotbalového mistrovství světa UEFA.

6. 11. 2023 12:20

Rychlá zpráva

Podnikatelé zkoušejí jako motivaci zaměstnanců dvojnásobnou mzdu

Vysoká mzda prý může být „finanční droga“ a motivovat zaměstnance líp než různé formy odměn, které získají až se splněním konkrétních cílů. Říkají to šéfové některých firem, kteří se pustili do experimentu, ve kterém skokově navýšili mzdu šéfům ve svých společnostech. Podle jejich zkušeností to funguje, někteří odborníci před tím ale varují.