Platforma Roier získala licenci pro investiční crowdfunding. Nedávno do ní investoval exmanažer PPF

Dosud startup nabízel investování formou participace na úvěrech, licence mu umožní přejít na crowdfundingový model.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jan-behounek-a-david-bystrzycki-min

Foto: Roier

Zakladatelé startupu Roier Jan Běhounek a David Bystrzycki

0Zobrazit komentáře

Nejpozději od 10. listopadu musí získat všechny platformy, které poskytují investiční crowdfunding, licenci od České národní banky. Splnění tohoto milníku nyní ohlásil český Roier, za nímž stojí bývalý ředitel Home Creditu David Bystrzycki. Na fungování podle licence bude Roier přecházet v následujících týdnech, investoři by díky tomu měli mít širší nabídku projektů.

„Získání licence je pro nás milníkem, který nás v byznysu skokově posune. Pracovali jsme na tom téměř rok, díky ní teď můžeme fungovat pod dohledem ČNB a s jasnými pravidly platnými v celé EU,“ komentuje ředitel a spoluzakladatel platformy Bystrzycki.

Roier jako crowdfundingová platforma aktuálně propojuje jednotky tisíc investorů, kteří mohou investovat od částky pět tisíc korun. Průměrná výše investice se má podle vyjádření firmy pohybovat kolem 125 tisíc korun. Na druhé straně jsou pak společnosti, které poptávají financování ve formě investic do firemních úvěrů zajištěných nemovitostmi. Zhodnocení, jež se prý pohybuje nad úrovní deseti procent ročně, vyplácí formou měsíční renty.

Dvaapadesátiletý Bystrzycki je zkušeným manažerem, během své kariéry působil na vysokých pozicích v PPF, kdy řídil český a slovenský Home Credit, stál také u zrodu projektu Zonky a jako investor podpořil například Mutumutu nebo Advanto. Roier spoluzakládal s Janem Běhounkem a Ondřejem Drábkem před dvěma lety, od té doby podle vyjádření profinancovali úvěry v objemu 300 milionů korun.

V květnu pak oznámil získání investice v desítkách milionů korun i od dlouholetého člena vrcholného managementu PPF Jana Blaška prostřednictvím jeho společnosti Aarnio Art. Ta je majitelem společnosti Tuffieh Funds, která vlastní například Canadian Medical stojící za největší sítí ambulantních klinik EUC či logistickou skupinu CS Cargo. K Blaškovi se přidal také Jiří Wallenfels se zkušenostmi v oblasti risk managementu a správy pohledávek.

Původně se Roier zaměřoval hlavně na financování bytových družstev, postupně záběr rozšířil i na jiné investiční příležitosti v oblasti nájemního bydlení, realit či startupů. Aktuálně hlásí nulový default investičních projektů s tím, že investice jsou zajištěny jak zástavním právem k nemovitosti a notářským zápisem, tak složenou kaucí tří splátek.

investown

Přečtěte si takéInvestown má zelenou od ČNB. Otevírá mu cestu do George České spořitelnyStartup Investown dostal zelenou od ČNB. Licence mu otevírá cestu do George České spořitelny

V návaznosti na získání licence plánuje platforma spuštění nového webu i aplikace, které budou reflektovat nový způsob investování, což ale současné procesy moc nezmění. V řádu několika měsíců chce spustit takzvané sekundární investování, tedy přímý prodej a nákup investic mezi investory.

Zisk nové evropské crowdfundingové licence oznámila jako první česká platforma Investown, kterou investičně podpořil i Seed Starter České spořitelny. Licence jí otevírá cestu do aplikace pro mobilní bankovnictví George. U dalších platforem se očekává, že obdržení licence oznámí v nejbližší době.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinafingood-retinaczechfund-retinajt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym