Live

zobrazit nejnovější

7. 2. 2024 17:28

Rychlá zpráva

Stejnopohlavní svazek by mohl být partnerstvím, navrhli poslanci

Návrh na uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro lidi stejného pohlaví je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci ve středečním druhém čtení navrhli několik úprav, podle nichž by se svazek takové dvojice nazýval partnerstvím, nikoli manželstvím. Pozměňovací návrhy se liší šíří práv, které by tyto páry měly. Jde zejména o práva k dětem. Hlasování o poslanecké novele občanského zákoníku se ve třetím čtení uskuteční nejdříve koncem února. Přejmenování svazku dvou osob stejného pohlaví z manželství na partnerství, ovšem s právy a povinnostmi, jako mají manželé, předpokládá pozměňovací návrh Josefa Cogana (STAN), Ondřeje Koláře (TOP 09), Jakuba Michálka (Piráti), Taťány Malé a Heleny Válkové (obě ANO). „Na přijetí takzvaného manželství pro všechny není patrně dosaženo dostatečného konsenzu,“ uvedl Cogan.

7. 2. 2024 16:26

7. 2. 2024 15:41

7. 2. 2024 14:34

Rychlá zpráva

bmwFoto: BMW

Nové kombi BMW 5 se začne prodávat od 1,6 milionu korun

BMW řady 5 je nejen klíčový model pro mnichovskou automobilku, ale spolu s Mercedesem E a Audi A6 také etalonem manažerských vozů. Pětkový bavorák v nové podobě přišel na trh už loni, nyní ale společnost vypustila i podobu oblíbené verze kombi označované jako Touring. Jeho česká cena začíná na bezmála 1,6 milionu korun se vznětovým čtyřválcem, elektrická varianta startuje na 1,8 milionu.

7. 2. 2024 13:25

7. 2. 2024 12:17

Rychlá zpráva

Sněmovna schválila změnu vymezení znásilnění, řídí se principem „ne znamená ne“

Vymezení znásilnění v trestním zákoníku se možná změní, a to ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Předpokládá to vládní novela, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha upravuje také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let věku. Soudy by je měly vždy pokládat za znásilnění nebo sexuální útok, nikoliv za mírněji trestné pohlavní zneužití. Novelu teď čeká posouzení v ústavně-právním výboru. Znásilnění vymezuje novela pojetím, že „ne znamená ne“. Nesouhlas by oběť nemusela projevit pouze slovem, postačilo by gesto, pláč nebo zaujetí obranné pozice. Návrh počítá také s bezbranností oběti, kdy není schopná projevit nebo utvářet svou vůli z určitého objektivního důvodu, třeba kvůli nemoci, spánku, duševní poruše, silné opilosti, spoutání či zdravotnímu postižení.

7. 2. 2024 11:23

7. 2. 2024 10:36

Rychlá zpráva

trime-michal-koci1Foto: Trime

Český startup Trime zaměřený na doplňky stravy loni zdvojnásobil obrat

Český výrobce doplňku stravy Trime z obratu v roce 2022, který činil 8,1 milionů korun, loni vyrostl na 16,8 milionů. Rovněž se mu podařilo navýšit prodej z měsíčního předplatného o 412 procent. V loňském roce uvedl Trime na český trh šest nových produktů, mezi nimi i dětskou řadu suplementů. Právě doplňky stravy pro děti se umístily mezi nejpopulárnějšími produkty loňského roku. V letošní sezoně hodlá startup rozšířit své portfolio mimo jiné o multivitamín pro těhotné ženy.

7. 2. 2024 09:47

7. 2. 2024 09:03

Rychlá zpráva

hp-3Foto: Nadace Dům Ronalda McDonalda

Dům Ronalda McDonalda v areálu motolské nemocnice už pomohl 243 rodinám

Před koncem roku 2022 se v areálu fakultní nemocnice Motol otevřel unikátní – v českém kontextu – hotel pro rodiny těžce nemocných dětských pacientů. Jeho stavba vyšla na více než 100 milionů korun a uhradil jej nadační fond Dům Ronalda McDonalda, která je propojená s největším fastfoodovým řetězcem světa McDonald’s. Motolská ubytovna, která disponuje 21 byty, za první rok svého fungování pomohla 243 rodinám, které v jejích moderních prostorách mohly mimo jiné strávit čas zdarma po čas hospitalizace dětí. „Kromě materiální pomoci se snažíme i o tu psychickou, takže pravidelně pořádáme nejrůznější akce typu vaření, kreativních dílen, beauty dnů pro maminky, jógy či promítání filmů,“ uvedla marketingová manažerka Miloslava Turková.

7. 2. 2024 08:14

7. 2. 2024 07:39

Rychlá zpráva

octavia-refreshFoto: Škoda Auto

Škoda ukázala první skici modernizované Octavie

Škoda Auto zveřejnila skici, která ukazuje chystaný facelift čtvrté generace modelu Octavia. Přijde po čtyřech letech od zahájení výroby a přináší vylepšený exteriér s novými světlomety, přepracovanými nárazníky a modernizovanou maskou chladiče. Premiéra proběhne 14. února.

7. 2. 2024 07:11

Rychlá zpráva

Ministr Dvořák nebude mít zmocněnce pro přijetí eura

Nebývalá bouře ve vládnoucí koalici vedla k tomu, že ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák nebude mít zmocněnce pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí eura. Po úterním večerním jednání koaličních špiček to oznámil premiér Petr Fiala. Ekonom Petr Zahradník, kterého Dvořák do funkce zmocněnce jmenoval v pondělí, bude nadále působit jako jeho poradce. Dvořáka prý potěšilo, že jeho krok přiměl členy koalice během dvou dnů posunout jednání o 20 let zanedbávaném závazku přijetí eura.