Live

zobrazit nejnovější

1. 11. 2023 15:37

1. 11. 2023 14:51

Rychlá zpráva

kretinsky-parizFoto: Depositphotos / EPH / CzechCrunch

Křetínský s Tkáčem koupili za miliardu podíl ve francouzské softwarové firmě

Investiční společnost Vesa Equity Investment, která patří miliardářům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi, získala za miliardu korun zhruba šestiprocentní podíl ve francouzské softwarové společnosti Quadient. Ta tvoří IT infrastrukturu například pro pošty a digitalizuje komunikaci firem se zákazníky. Ve Francii má Křetínský zájem také o část technologické skupiny Atos, kde však zatím bojuje s nevolí některých akcionářů.

1. 11. 2023 13:16

Rychlá zpráva

avrilFoto: Depositphotos

Do Česka přijedou Avril Lavigne i Pendulum. Vystoupí na Rock for People

Jeden z největších českých festivalů Rock for People odhalil další interprety, kteří příští rok přijedou do Hradce Králové, kde se od 12. do 15. června koná již 28. ročník. Fanoušci se mohou těšit na rockerku Avril Lavigne, frontmana kapely Slipknot Coreyho Taylora v sólovém projektu, metalisty Parkway Drive nebo návrat legendárních Pendulum. Mezi dalšími nově oznámenými jmény se objevili například Missio, Neck Deep, La Dispute a z československé scény J.A.R. nebo Aneta Langerová.

1. 11. 2023 12:17

Rychlá zpráva

respektFoto: Respekt

Economia prodala týdeník Respekt redaktorům a skupině investorů

Časopis Respekt oficiálně odchází z vydavatelství Economia. Získala ho společnost Respekt Media, kterou rovnými díly vlastní firmy Denník N, Independent Press, Aegis Holding a redaktoři. Detaily transakce nejsou známy. Týdeník zároveň od čtenářů žádá pět milionů korun v rámci crowdfundingové kampaně. „Majitel vydavatelství Zdeněk Bakala souhlasil s prodejem ve chvíli, kdy vyslechl náš projekt, který je novinářský. Jinými slovy nešlo o prodej Respektu jinému bohatému majiteli,“ napsal šéfredaktor Erik Tabery.

1. 11. 2023 11:15

Rychlá zpráva

Na univerzitách v Brně vzniknou nové obory týkající se kyberbezpečnosti nebo udržitelnosti

Na Masarykově univerzitě a Vysokém učení technickém v Brně (VUT) vzniknou nové obory týkající se kyberbezpečnosti nebo udržitelnosti. Školy tak reagují na očekávaný příchod populačně silných ročníků i na veřejnou potřebu. Na VUT i na Mendelově univerzitě berou příchod silných ročníků, který bude kulminovat v roce 2027, jako příležitost ke zvýšení kvality studia a studijní úspěšnosti. Masarykova univerzita plánuje také rozšíření kapacity kolejí.

1. 11. 2023 10:11

Rychlá zpráva

Wienerberger odstaví až na tři měsíce všechny výrobní závody a propouští

Firma Wienerberger, největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v Česku, odstaví v zimě na dva až tři měsíce všechny své výrobní závody. Příčinou je nižší poptávka. V Hranicích na Moravě, kde vyrábí střešní krytinu, propustila 24 lidí, počet směn tam snížila ze čtyř na tři. Firma také omezí investice a čeká menší tržby než loni. ČTK to řekl generální ředitel firmy Kamil Jeřábek. Již v říjnu firma oznámila, že odstavila závod v Týně nad Vltavou, odkud propustila 35 z 54 zaměstnanců. Loni měla firma tržby 4,8 miliardy korun.

1. 11. 2023 09:17

1. 11. 2023 08:52

Rychlá zpráva

Toyotě se daří, více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk a zvedla celoroční výhled

Největší japonská automobilka oznámila, že ve druhém finančním čtvrtletí jí meziročně vzrostl čtvrtletní zisk o 155,6 procenta na 1,44 bilionu jenů, což je zhruba 220 miliard korun. A rovnou navýšila odhad svého celoročního výhledu o 50 procent na 4,5 bilionu jenů z dříve udávaných tří bilionů. Analytici sice předpokládají trochu méně, akcie Toyoty ale v reakci na tyto zprávy prudce posílily.

1. 11. 2023 08:10

Rychlá zpráva

planetaFoto: Pixabay

Životní prostředí je podle studie kvůli činnosti lidí slanější

Země se vlivem lidské činnosti stává stále slanější, uvádějí v nově zveřejněné studii vědci z Marylandské univerzity a dalších vysokých škol. Sůl, konkrétně stejná jako ta, co je v oceánech či v našich kuchyním, se vyskytuje i v pracích prášcích a dalších výrobcích pro domácnost, další druhy včetně chloridu vápenatého či hořečnatého se používají v široké škále dalších produktů. Tyto soli se nyní podle vědců objevují na místech, kde se běžně nevyskytují. Slanější je podle nich zejména sladká voda, ale i půda a ovzduší, a pokud bude tento trend pokračovat, může představovat pro lidstvo existenční hrozbu – kvůli snižujícím se zásobám sladkém vody.

1. 11. 2023 07:44

1. 11. 2023 07:04

1. 11. 2023 06:51

1. 11. 2023 06:43

Rychlá zpráva

Jedna z nejaktivnějších sopek světa opět chrlí mohutné kouřové sloupy

Sopka Ključevskaja na ruském poloostrově Kamčatka znovu ožila a od úterý vychrlila do vzduchu podle agentury Interxaf několik sloupů popela do výše až deseti kilometrů nad hladinou moře. Pro leteckou dopravu v místě platí nejnaléhavější výstraha nabádající vyhnout se nebezpečí v podobě oblaku sopečného popela. Úřady také varovaly obyvatele a turisty, aby se k sopce kvůli erupcím nepřibližovali. Kamčatka leží v severozápadním cípu Tichého oceánu a patří k nejaktivnějším seizmickým oblastem světa. Na poloostrově je kolem 200 sopek, z nichž je jich 29 činných. Ključevskaja je s 4 750 metry nejvyšší z nich a také jednou z nejaktivnějších sopek světa.