Live

zobrazit nejnovější

24. 4. 2024 07:56

Rychlá zpráva

ursulaFoto: Depositphotos

Šéfka Evropské komise dorazí do Prahy, návštěva připadá na úplný konec dubna

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestuje v rámci předvolební kampaně Evropské lidové strany v úterý 30. dubna do Prahy. Setká se se zástupci českých stran, zejména s politiky z TOP 09 a KDU-ČSL. Detailní program se nyní upřesňuje.

24. 4. 2024 07:02

Rychlá zpráva

Balíček pomoci Ukrajině, Izraeli nebo Tchaj-wanu prošel americkým Senátem

Horní komora amerického Kongresu v noci na dnešek schválila balík s pomocí pro Ukrajinu a další spojence v hodnotě 95 miliard dolarů. Aby zákony, o kterých se do jejich přijetí ve Sněmovně reprezentantů dlouze diskutovalo, začaly platit, musí je ještě podepsat prezident Joe Biden. Ten už ale avizoval, že by tak měl učinit během dneška. Součástí balíku jsou čtyři normy, jež se týkají pomoci Ukrajině, Izraeli, americkým spojencům v Asii a také nové regulace sociální sítě TikTok.

23. 4. 2024 21:23

Rychlá zpráva

Český exministr Dusík získal jeden z nejvyšších postů v Bruselu

Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.

23. 4. 2024 20:14

23. 4. 2024 18:54

Rychlá zpráva

Ministryně obrany představila poslancům adepta na post šéfa vojenské tajné služby

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství by mohl být Petr Bartovský. Kandidáta na sněmovním výboru pro obranu představila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Nahradit by měl Jana Berouna, který tajnou službu řídí od roku 2014. Šéfa vojenského zpravodajství jmenuje ministryně obrany se souhlasem vlády.

23. 4. 2024 16:52

Rychlá zpráva

afo-59Foto: AFO

V Olomouci začíná festival populárně-vědeckých filmů AFO

V Olomouci v úterý začal festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Patří mezi největší akce svého typu v Evropě a setkávají se zde vědci, filmaři, popularizátoři vědy a tisíce zvídavých diváků. Hlavním tématem letošního ročníku je paměť a uváděné filmy se vydají daleko do minulosti, kdy planetě dominovali dinosauři, přes historii lidské civilizace až do blízké budoucnosti provázené umělou inteligencí.

Jednou z programových sekcí je například O houbách a lidech, jejíž filmy zkoumají propojení přírody, technologií a kultury prostřednictvím hub, část Resilience se zase vydá do labyrintu současných krizí. Snímky z dalších sekcí budou objevovat vztahy a hranice mezi lidskou existencí a přírodou nebo komplexně zanalyzují význam chůze. Nechybí ani bohatý doprovodný program, od workshopů a přednášek až po rozsáhlou hudební sekci Music is Science.

Kromě toho festival zahrnuje také trojici soutěžních sekcí pro mezinárodní, české a krátkometrážní dokumenty. Academia Film Olomouc probíhá od 23. do 28 dubna. Základní akreditace je dostupná zdarma, zájemci si mohou připlatit za možnost rezervace míst na projekcích nebo přístup na koncerty.

23. 4. 2024 16:21

Rychlá zpráva

letlooseFoto: Apple

Apple bude v květnu představovat nové iPady

Apple dnes rozeslal pozvánky na svou nadcházející událost. V úterý 7. května bude v rámci online přenosu ze svého sídla představovat nové produkty. Ty Apple dopředu nikdy neprozrazuje, ale z pozvánky, na které je vedle barevně ztvárněného nakousnutého jablka také stylus, lze vyvodit, že hlavním tématem by měly být iPady. Očekává se, že dorazí s nejnovějšími čipy M3. Pravděpodobně dojde i k dalším vylepšením produktové nabídky.

23. 4. 2024 15:38

23. 4. 2024 14:32

Rychlá zpráva

Zásilkový výdej léků na předpis by uvítala drtivá většina Čechů

Podle reprezentativního průzkumu na vzroku tisíc lidí Národní asociace pacientských organizací vyplynulo, že 84 procent lidí by tento způsob vyzvedávání receptů ulehčil život. „Obecně lidé nerozumí proč to nejde již dávno. Neustále se setkáváme s údivem proč nemůžeme poslat léky na předpis,“ komentuje Martin Kasa z Pilulka.cz. Pacienti zastoupení NAPO vidí v zásilkovém výdeji léků na předpis dvě klíčové výhody: možnost vyzvednout si lék z lékárny s nejnižším doplatkem a v případě výpadků se dostat k lékům, které má na skladě lékárna na druhé straně republiky.

Z průzkumu vyplynulo, že 86 % české veřejnosti se domnívá, že možnost zásilkového výdeje léků na předpis je krok správným směrem. Nejvíce jsou o tom přesvědčeni lidé, kteří mají kamennou lékárnu hůře dostupnou, pečující osoby a osoby se zdravotním postižením. Pokud bude zavedena možnost objednat si léky na předpis online a nechat si je doručit domů kurýrem, bude ji využívat 72 procent respondentů (36 % určitě, 36 % spíše ano); 10 procent není rozhodnuto a 18 procent neprojevilo zájem. Vyšší míru zájmu deklarují ženy, mladší ročníky (do 49 let), pečující osoby a lidé, kteří vyzvedávají léky pro někoho jiného.

23. 4. 2024 12:44

23. 4. 2024 11:32