Live

zobrazit nejnovější

26. 3. 2024 07:58

Rychlá zpráva

bitcoinFoto: Midjourney / CzechCrunch

Bitcoin opět posiluje, včera se vrátil nad hranici 70 tisíc dolarů a má růst dál

Cena bitcoinu se opět zvyšuje, během pondělního večerního obchodování se vrátila nad hranici 70 tisíc dolarů, tedy přes 1,6 milionu korun. Spolu s bitcoinem posilují i další velké kryptoměny – ta druhá největší, ether, vykazovala růst o více než sedm procent a nacházela se blízko hodnoty 3 630 dolarů.

Podle serveru CoinDesk, který očekává další posilování, za to z velké části mohou očekávání, že centrální banky velkých západních zemí začnou brzy snižovat úrokové sazby.

26. 3. 2024 07:07

Rychlá zpráva

Čeští vědci vyvinuli molekulu, která v sobě dokáže uchovávat více informací

Čeští vědci vyvinuli molekulu, která pomocí světelného impulzu mění svoji strukturu a nově nepřechází mezi dvěma stavy, ale třemi, což umožňuje do její molekulární struktury uložit více informací než doposud. O další formě neboli stavu molekul se vědělo, avšak byly nestabilní, a proto se jim vědci povětšinou vyhýbali.

Vyřešit tuto problematiku nyní dokázal tým vědců z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a dva jeho členové, Tomáš Slanina a Jakub Copko, o objevu napsali článek pro časopis Chemical Communications. „Teď můžeme molekulu precizně a selektivně přepínat mezi třemi stavy podle podmínek, které si sami zvolíme,“ uvedl Copko.

 

25. 3. 2024 21:09

Doporučujeme

„Když si řeknete, že vás ve dvaačtyřiceti potká něco, co si jinak spojujete se stářím, je to šok.“

- Jan Sadil, ředitel JRD Group

Čtěte dále

25. 3. 2024 19:44

Rychlá zpráva

Místo půl miliardy musí Trump složit 175 milionů dolarů. Odvolací soud mu na to dal deset dní

Newyorský odvolací soud souhlasil s odložením ručení za pokutu ve výši 454 milionů dolarů (10,6 miliardy korun) za podvody, kterou má zaplatit bývalý americký prezident Donald Trump. Místo toho musí politik do deseti dnů složit 175 milionů dolarů (4 miliardy korun).

Pokud se mu to povede, nejpravděpodobnější prezidentský kandidát Republikánské strany se vyhne případnému zabavování majetku. Soud tak rozhodnul těsně před tím, než měla newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová začít s vymáháním rozsudku v původní výši zabavováním Trumpových nemovitostí.

25. 3. 2024 18:06

ctverec-event-web

29. 4. 2024

Crunch Live s Čestmírem Strakatým

CAMP

Chci vědět více
Přidat do kalendáře2024-04-29 18:00:00Europe/PragueCrunch Live s Čestmírem StrakatýmCAMP

25. 3. 2024 16:40

Rychlá zpráva

Fond J&T má ve správě přes 55 miliard korun, je největší v Česku a na Slovensku

Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments uzavřel rok 2023 s objemem aktiv ve výši 55,08 miliard korun, tedy 2,23 miliard eur. To z něj činí největší fond svého druhu v Česku a na Slovensku. Investorům za loňský rok připsal výnos ve výši 19 procent v případě růstové korunové třídy, respektive 14,98 procenta u třídy eurové. Minimální vklad do fondu je milion korun, resp. 125 tisíc eur.

25. 3. 2024 16:00

Rychlá zpráva

cyberhammerFoto: Tesla/CzechCrunch

Tesla přichází s další zbytečností, kterou musíte mít. Kladivem inspirovaným Cybertruckem

Když Tesla v roce 2019 vůbec poprvé ukázala nový model Cybertruck, rozhodla, že se přítomným ukáže odolnost vozu. Hlavní designér automobilky Franz von Holzhausen si vzal tehdy na pomoc kladivo, kterým několikrát udeřil do karoserie vozu. Tesla nyní jako připomínku tohoto momentu začala nabízet tzv. CyberHammer, tedy matně lakované kladivo s podpisem Holzhausena.

Tesla kladivo nenabízí za dolary, ale za kredity. Ty mohou zákazníci automobilky získat v momentě, kdy svůj nový vůz u Tesly zakoupí i jejich přátelé, které předtím doporučili. Získané kredity je možné proměnit za energii zdarma u nabíječek Tesly, nebo právě za dárkové předměty. Celkem by mělo být vyrobeno 800 kusů tohoto předmětu.

25. 3. 2024 15:31

Rychlá zpráva

sheen

Sold out! Viktor Sheen oznámil, že vyprodal O2 arenu

Populární český rapper a jeden z nejposlouchanějších interpretů v zemi dokázal něco, co by ještě před pár lety nebylo možné. Viktor Sheen na svém Instagramu oznámil, že vyprodal O2 arenu, kde svůj zatím největší sólový – a letos jediný – koncert uspořádá 7. prosince. Pokřtí na něm nejen poslední studiové album Planeta opic, ale také zahraje největší hity z trilogie alb Černobílej svět, Barvy, Příběhy a sny.

V pražské O2 areně už dříve byl, konkrétně loni 12. října, kdy před davem fanoušků prezentoval desku Roadtrip, na které pracoval s neméně známým umělcem Calinem.

25. 3. 2024 15:09

Doporučujeme

„Když jsem odcházel od speciálních sil, tak jsem si říkal, že to bude super, že si odpočinu. Ale místo toho jsem furt hotovej!“

- Ondřej „Spicy“ Spisar, armádní veterán

Čtěte dále

25. 3. 2024 13:43

Rychlá zpráva

boeingFoto: Boeing

Šéf Boeingu Dave Calhoun skončí, firma se ne a ne vymanit z problémů

Stávající ředitel amerického výrobce letadel Dave Calhoun odejde z funkce ke konci roku, má jít o součást rozsáhlejší přeměny společnosti. Ta se potácí už několik let v problémech spojených s výrobou klíčových letounů 737. Naposledy letos, kdy jednomu z nich upadly při letu dveře. Calhoun je ve funkci od roku 2020, akcie za tu dobu klesly na polovinu.

25. 3. 2024 12:44

Rychlá zpráva

european-union-flagFoto: Pexels/Dušan Cvetanović

Evropská unie začala kvůli regulaci internetu vyšetřovat Apple, Google a Metu

Evropská komise, která v EU plní i roli antimonopolního úřadu, vyšetřuje americké technologické obry Apple, Google a Meta Platforms kvůli možnému porušování aktu o digitálních trzích (DMA), který začal v plném rozsahu platit tento měsíc. Cílem DMA je, aby internetoví giganti nezneužívali dominantní pozice na trhu a neupřednostňovali vlastní produkty na úkor jiných. V případě nedodržení nových pravidel firmám hrozí pokuta do výše deseti procent globálního obratu dané společnosti.

Google například v souvislosti s pravidly DMA nedávno ze svého internetového vyhledávání odstranil přímý odkaz do svých map. U velkých technologických firem lze v minulosti najít menší či větší porušení nových předpisů, ať už jde o App Store od Applu, nekalé praktiky na eliminaci konkurence u Amazonu, předinstalovaný software u Microsoftu nebo nakládání s uživatelskými daty u Mety či ByteDance.

25. 3. 2024 12:11

Rychlá zpráva

Bankám a spořitelnám v Česku minulý rok stoupl čistý zisk o 2,2 miliardy, uvedla Česká národní banka

Jejich čistý zisk v roce 2023 činil 104,4 miliardy korun. Bilanční suma bank ke konci loňského roku činila 9,889 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 983 miliard korun. Zisk z finanční a provozní činnosti bankám loni meziročně vzrostl o pět miliard na 239 miliard korun. Úrokové výnosy se jim zvýšily o 133,4 miliardy na 564,4 miliardy korun, výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 3,6 miliardy na 56,3 miliardy korun.

25. 3. 2024 10:38