Brněnští Purple Ventures spouští druhý fond, do startupů chtějí proinvestovat přes miliardu korun

Fond se zaměří na startupy z regionu střední a východní Evropy. Ten má podle něj srovnatelný ekonomický výkon jako Benelux nebo třeba Skandinávie.

Peter BrejčákPeter Brejčák

purple-ventures-partneri

Foto: Purple Ventures

Partneři Purple Ventures Jan Davídek, Jan Staněk a Lukáš Grodl

0Zobrazit komentáře

Zatímco objem investic do startupů českých zakladatelů se loni meziročně propadl o 76 procent, někteří investoři mají pořád apetit a aktuální ekonomický cyklus vnímají jako velkou příležitost. Mezi ně se řadí i brněnský startupový fond Purple Ventures, který během šesti let podpořil přes třicet firem. Teď otevírá svůj druhý fond, v němž cílí na miliardu korun.

Ve finančních technologiích začala trojice David Kašper, Jakub Nytra a Filip Řehoř podnikat v roce 2007, od té doby jejich skupina Purple z nuly postavila několik regulovaných brokerů pro obchodování na finančních trzích a platební instituci a od roku 2018 rozběhli také vlastní venture kapitálový fond Purple Ventures o velikosti 15 milionů eur (380 milionů korun). V něm podpořili startupy jako Hedepy, Tatum, Campiri, VOS.health, Choice nebo Kardi AI, prostředky prý zatím zhodnotili o sedmdesát procent.

Teď Purple své ambice výrazně navyšuje. V rámci druhého fondu, který je na rozdíl od toho prvního otevřen i externím investorům, si klade za cíl proinvestovat čtyřicet milionů eur, v přepočtu lehce přes jednu miliardu korun. Čtrnáct milionů eur (354 milionů korun) vkládá samotná skupina Purple, zbytek chce nabrat během následujících čtyřiadvaceti měsíců a zároveň zahájit první investice. První exity pak plánuje po roce 2028.

„V uplynulých šesti letech jsme dokázali identifikovat řadu zajímavých firem. Dobře ale vidíme, že potenciál trhu je násobně větší a že s pomocí externích financí můžeme dosáhnout na mnohem více zajímavých příležitostí,“ popisuje spoluzakladatel a vedoucí partner Purple Ventures Jan Staněk.

Fond se zaměří na startupy z regionu střední a východní Evropy, celkem chce částkami mezi přibližně šesti až devatenácti miliony korun podpořit zhruba šedesát firem v rané fázi vývoje, takzvané pre-seed a seed. Jednat se má primárně o projekty s vlastním softwarovým řešením a globálními ambicemi. Hlavními okruhy zájmu Purple Ventures jsou segmenty digitálního zdraví, moderní energetiky, tzv. creator economy, informační bezpečnosti, vzdělávání a e-commerce.

Důležitým parametrem výběru startupu je pak také to, zda razí takzvaný „purpose-driven“ přístup, tedy jak jsou jeho zakladatelé odhodláni svým konáním přispívat k rozvoji společnosti jako celku.

„Střední a východní Evropa jsou regionem se srovnatelným ekonomickým výkonem jako například Benelux, Skandinávie, Jižní Korea nebo Kanada. V růstu navíc již překonává západní Evropu a další výhodou je široká základna technických, inženýrských talentů. Vezmeme-li v potaz také aktuální ekonomický cyklus, kdy se významně propadla likvidita na trhu rizikových růstových investic, vidíme nyní obrovskou příležitost, kterou si nechceme nechat ujít,“ dodává partner fondu Jan Davídek.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym