Mladí lidé utrácejí nejvíc za jídlo. Ve finanční gramotnosti zaostávají a informace čerpají ze sítí

Generace Z čelí nízké finanční gramotnosti, i kvůli nedostatečné výuce. Spoléhá se proto hlavně na rady ze sítí – to může být ale značně problémové.

utraceni

Foto: CzechCrunch

Mladí lidé utrácejí nejvíc za jídlo

0Zobrazit komentáře

Že jsou mladí líní a nechtějí pracovat? Takový názor je ve veřejné debatě pořád ještě docela častý, ačkoliv ho nejrůznější průzkumy pravidelně vyvrací. Podle jednoho z těch novějších, konkrétně od Cook Communications, nemá žádný vlastní příjem jen 10 procent Čechů a Češek ve věku 16–25 let, valná většina naopak usiluje o finanční nezávislost a peníze si vydělává brigádami nebo prací na kratší typ úvazku. A za co pak peníze nejvíc utrácí? Věřte nebo ne, ale údajně za jídlo.

Ačkoliv se Česko může pyšnit vysokou zaměstnaností, příjmy mladých lidí se tady nachází nejčastěji pod platovým průměrem. „Je přirozené, že absolventi škol, univerzit a mladší lidé vydělávají méně než jejich zkušenější, a tím pádem i dovednější kolegové, kteří mají pro zaměstnavatele vyšší hodnotu,“ vysvětluje pro CzechCrunch zakladatel zmíněné agentury a bývalý reportér Financial Times Joe Cook.

To, co si mladí vydělají, pak nejčastěji utrácí za jídlo – vyhrazují si na něj podle průzkumu dokonce 24 procent svých příjmů. Finální částka je ale nakonec stejná i pro průměrného zdravého člověka, a to bez ohledu na věk. „Roli by mohlo hrát i to, že někteří respondenti mají malé děti – například ti na konci dvacítky nebo na začátku třicítky – a jejich výdaje na jídlo jsou proto vyšší,“ míní Cook.

Hned po jídle následují v seznamu výdaje na bydlení, přičemž nejčastěji se jedná o podnájem, na který padne průměrně 14 procent příjmů. Stejnou částku pak mladí věnují i na spoření, ačkoliv si nejsou v této oblasti zcela jistí. Asi třetina dotazovaných má k dispozici úspory pokrývající jen jeden měsíc výdajů, právě kvůli mnohdy nedostatečnému finančnímu ohodnocení.

zabza-5

Přečtěte si takéGlosa: Mladí při investování sází na mágy ze sociálních sítíMladí při investování sází na mágy ze sociálních sítí, poradci u nich propadli. Na co si dát pozor?

Problémem ale zůstává nízká finanční gramotnost, se kterou se mladí lidé potýkají. Ta je způsobena mimo jiné i neadekvátním vzděláním na místních školách, během kterého se s oblastí osobních financí mělo setkat jen 14 procent mladých Čechů a Češek. Výukové rámce aspekt financí většinou zcela postrádají a mladí lidé pak musí informace hledat jinde.

„Vzdělání je nenahraditelné, a proto v našem průzkumu docházíme k závěru, že by se mělo více zaměřit na finanční a ekonomickou gramotnost ve školách a také v rámci finančního sektoru. Mladí lidé tráví hodně času online, takže by dávalo smysl, kdyby finanční sektor přistupoval ke komunikaci s mladými lidmi – kteří jsou samozřejmě potenciálními zákazníky – inovativněji a poutavěji,“ říká Cook, který dříve působil i jako zahraniční zpravodaj pro týdeník The Economist.

I kvůli nedostatkům výuky na školách se tak mladí lidé obrací na sítě – na nich hledá informace o základech práce s penězi podle neziskové organizace CFA Institute až 60 procent generace Z. To ale může být značně rizikové. „Online finanční influenceři mohou veřejně sdílet rady a názory bez jakéhokoli dohledu, licence nebo formální regulace, nelze si tak být jistý jejich odborností nebo kvalifikací,“ varuje Cook.

V Česku nejsou influenceři povinni absolvovat žádné formální školení ani dodržovat kodex, který by zajistil alespoň faktickou správnost jejich informací. Právě na investice a finanční gramotnost se jich ale na sítích zaměřuje spousta: namátkově třeba youtubový účet Investiční brambora, instagramový profil Investování pro holky nebo influencer Karel Kovář, známý spíše pod přezdívkou Kovy.

Možná i kvůli jednoduché dostupnosti informací na sítích je téma investování u mladé generace stále populárnější – největší zájem má o akcie, kryptoměny a investiční fondy. Fenoménem, který se u mladých v menším podílu také vyskytuje, je pak důraz na udržitelnost, což platí i pro rozhodování o financích. Ačkoliv ji nevnímají jako prioritu, mají zájem o etické investování, které zohledňuje nejen finanční výnos jako takový, ale i jeho původ a dopady na společnost a životní prostředí.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Bitcoinové portfolio mi loni vyrostlo o 400 tisíc. A akcie a ETF? Ještě víc

Založila projekt Investování pro holky a snaží se jít příkladem. Pohled na to, jak se dařilo jejímu portfoliu loni, ukazuje, že dobře.

Eva KellermanEva Kellerman

navrh-bez-nazvu-7Komentář

Foto: Eva Kellermann/CzechCrunch

Investorka Eva Kellermann

0Zobrazit komentáře

Eva Kellerman si už před časem vytyčila cíl, že „rozinvestuje“ české ženy. Zní to možná nadneseně, ale ze všech výzkumů vyplývá, že zdejší dámy jsou v investování mnohem pasivnější než jejich mužské protějšky. Snaží se je proto vzdělávat, publikuje pro ně obsah na sociálních sítích – a především jim jde příkladem. A v loňském roce se jí vedlo nadmíru dobře.

Její investiční portfolio sestává ze tří základních pilířů: akcií a ETF, bitcoinu a bytu, který pronajímá. Na všech těchto investičních nástrojích dosáhla loni zajímavých zhodnocení a milníků. Zakladatelka projektu Investování pro holky nyní zveřejnila detailní report, jak se jí loni dařilo, co jí (ne)fungovalo a jaké má cíle pro rok 2025. Pro CzechCrunch sepsala výtah toho nejpodstatnějšího.

***

Investuji od roku 2017 a snažím se především ženám ukazovat, že investování dává smysl. Může nám přinést větší stabilitu i nezávislost v životě. A to potvrdil i rok 2024, který byl pro investory (samozřejmě ne všechny) velmi úspěšný. Moje portfolio nebylo výjimkou – mé investice na akciovém trhu vyrostly o 425 tisíc korun, bitcoin pak o dalších necelých 400 tisíc korun. Jak se vyvíjely moje investice v roce 2024?

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kryptoměny v roce 2024 opět dokázaly, že umějí pořádně vyrůst za velmi krátkou dobu. Ve svém portfoliu držím dlouhodobě pouze bitcoin a v roce 2024 jsem žádné krypto nenakoupila ani neprodala.

Moje portfolio ale narostlo vloni o téměř 140 procent, což na něm udělalo krásných 399 564 korun. I když vím, že krypto tohle dokáže, tak musím říct, že když to pak člověk vidí na reálných částkách, nikdy mě to asi nepřestane udivovat.

Mít část portfolia v takto dynamicky rostoucím aktivu je pro mě každopádně příjemné, ale i trochu adrenalinové zpestření, které může přinést opravdu zajímavé zisky z investic. Samozřejmě musím počítat s tím, že rychlý růst může vystřídat rychlý pokles, což k investování do krypta zkrátka patří.

navrh-bez-nazvu-7

Přečtěte si takéUčí ženy investovat a říká: První investicí byl bitcoin. A nejlepší bytUčí ženy investovat a říká: Jsme trpělivější. První investicí byl bitcoin. A ta nejlepší? Byt na Moravě

Růst akciových trhů byl vloni také velmi zajímavý a mě samotnou hodně příjemně překvapil. Mé investice na akciovém trhu vyrostly v roce 2024 téměř o 26 procent. Za celý minulý rok jsem na akciovém trhu zainvestovala z vlastní kapsy necelých 160 000 korun. Moje portfolio však díky investicím z minulosti narostlo o dalších cca 425 000 korun.

Samozřejmě počítám s tím, že vývoj v příštích letech může být odlišný a že v některých letech můžu být i v poklesu. Portfolio mi však ukázalo, že začít investovat co nejdříve, když má člověk tu možnost, se opravdu vyplatí. Díky dosavadnímu růstu jsem totiž na mnohem zajímavějších částkách, než pokud bych peníze nechala ležet na spořicím účtu.

Kromě toho se mi loni povedlo, jak jsem si předsevzala začátkem roku, splatit i můj investiční byt. Byt stál v roce 2019 celkem 830 000 korun, jedná se o nemovitost v okresním městě na Moravě. Jeho aktuální cena je zhruba o 50 procent vyšší, je dlouhodobě pronajatý slušné a dobře platící nájemkyni a mám z něj nájem šest tisíc měsíčně.

A jaká mám předsevzetí pro rok 2025? Chci pokračovat v pravidelných investicích do mého akumulačního ETF portfolia, aktuálně tam posílám 13 tisíc korun měsíčně. A také chci konečně začít budovat portfolio pro pasivní příjem, které sestává z dividendových titulů – cílem je tam odkládat aspoň pět tisíc korun měsíčně.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb