Na dva měsíce ve Francii jí stačilo 10 tisíc. Cestovatelská hackerka radí, jak levně objevovat cizí země

Miloslava Macková se zúčastnila výzvy World Travel Hackers, ve které musela ukázat, jak se dá přizpůsobit low-cost požadavkům na cestování.

cestovatelska-hackerka5

Foto: Archiv Miloslavy Mackové

Účastnice soutěže World Travel Hackers Miloslava Macková

2Zobrazit komentáře

Nějakou svou vlastní cestovatelskou vychytávku má asi každý. Někdo si pro jistotu tiskne letenky, jiný nedá dopustit na sluchátka potlačující okolní hluk nebo na solární nabíječku telefonů. Své tipy na to, jak cestovat pohodlněji, levněji a zábavněji s autentičtějšími zážitky, prozrazuje i Miloslava Macková, cestovatelka, která se mimo jiné zúčastnila mezinárodní soutěže World Travel Hackers. V rámci ní s minimálními náklady prozkoumávala Asii. Jak ovšem sama říká, i s rozpočtem deseti tisíc lze zvládnout třeba dva měsíce ve Francii.

Jak na to? Podle Miloslavy Mackové je potřeba cestovat svobodně. Takové „cestovatelské hackování“ může začínat ještě doma, v momentě, kdy člověk kupuje letenky. „Letenky je vždy fajn hledat přes vyhledávače nízkonákladových letů typu AZair, Pelikán, Kiwi a podobně, které umí najít ty nejlevnější, někdy i pětinásobně levnější varianty,“ říká pro CzechCrunch dvaadvacetiletá cestovatelka.

Podle jejích osobních zkušeností je dobré kupovat letenky buď hodně dopředu, zhruba měsíc a půl před letem, případně až jako last minute, tedy týden či jen pár dní dopředu. Jak sama říká, druhou variantu preferuje ona sama a radí nevyhýbat se přestupům. „Člověk díky nim může vidět něco nového,“ dodává.

Možná nejvíc peněz se dá podle Mackové ušetřit na ubytování, kterým ovlivňujete, jakým cestovatelem skutečně budete. Radí využívat nabídek místních například na Marketplacu Facebooku či na dedikovaných webech, které se specializují na nabídky lokálního ubytování.

cestovatelska-hackerka3

Foto: Archiv Miloslavy Mackové

Cestovatelka radí ušetřit raději na ubytování než na zážitcích

„Snad nikdy jsem si ale ubytování nekupovala dopředu. Mám ráda svobodu, a tak jej řeším až v momentě, kdy dorazím na místo. V Asii je všechno většinou levné, takže tam to ani není potřeba. V Evropě zase skvěle funguje couchsurfing, dá se spát i v autě a podobně,“ říká Macková, která ale zároveň připouští, že takový styl není možný pro každého – zvlášť, když má někdo děti.

Jak ovšem jedním dechem dodává, nikdy by se nemělo šetřit na zážitcích. „Není prioritou mít hezký pokoj, ale poznat zemi, lidi a kulturu. Jaká je šance, že se na dané místo ještě někdy podíváte?“ Samotný itinerář aktivit nejraději plánuje na základě rad místních, kteří lokalitu znají. Je podle ní však potřeba, aby ji nebrali jen jako turistku. „To je pro mě nejdůležitější. Chci vplout do lokálního života a nebýt pro tamní obyvatele jen peněženkou. Na místě chci zůstat co nejdéle, abych s ním splynula,“ vysvětluje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cestou ke splynutí je podle ní právě low-cost způsob cestování. „S místními se můžete dobře sblížit přes zmíněný couchsurfing nebo během stopování. Já stopuju hodně, třeba Thajsko jsem prostopovala celé. Ale mám pravidla jako například nenastupovat do auta, kde jsou dva a více mužů,“ říká Macková, podle které se dá vždycky dorozumět rukama a nohama, ale nikdy není na škodu se s jazykem místních seznamovat nějaký čas předem, například přes aplikaci Duolingo.

Její rozpočet na cesty se různí, nikdy však nebývá příliš závratný. V době samotného rozhovoru byla například v Itálii – a opět levně. „Tady na Sicílii je to přibližně 10 tisíc na měsíc. Podobnou částku jsem utratila, i když jsem stopovala dva měsíce ve Francii, s cestou tam a zpět,“ říká Macková, která si v zemi také přivydělávala, například zpěvem.

cestovatelska-hackerka1

Foto: Archiv Miloslavy Mackové

Cestování se vášnivě věnuje od svých sedmnácti let

Ke správě svých financí na cestách používá aplikaci Revolut, se kterou se dá ve většině zemí platit, rychle měnit peníze a vybírat z bankomatů do určité sumy zdarma. Mimo něj Macková doporučuje přes telefon také neustále s někým doma sdílet svou polohu, pro co největší bezpečí. S ním pak souvisí i její poslední tip. „Před cestou se vždy doporučuji přihlásit do databáze DROZD. Jedná se o asi nejpromakanější systém na podporu Čechů v zahraničí v případě nepokojů nebo přírodních katastrof,“ dodává.

Letošní léto si Macková zpříjemnila pobytem na italském ostrově, ovšem loni prozkoumávala Asii, mimo jiné i Thajsko, kam se dostala díky soutěži World Travel Hackers. V ní musela prokázat, jak zdatný travel hacker ve skutečnosti je. Tato soutěž, pravidelně pořádaná společností Kiwi, je určena pro dvojice cestovatelů, kteří v případě úspěchu dostanou od firmy budget, jasně zadanou destinaci a pustí se do cestování.

rodina-cestovani

Přečtěte si takéRadíme, jak si zabalit na cestu letadlemPerfektní ruličky, batoh místo kufru a autosedačku s sebou. Radíme, jak si zabalit na cestu letadlem

„Nás poslali do Asie, kde jsme s kamarádkou procestovaly celé Thajsko od severu až po Krabi a souostroví Phi Phi,“ vysvětluje Macková s tím, že samotné soutěžení spočívá v plnění nejrůznějších výzev, které jsou před cestovatele předkládány.

„Jednou z nich například bylo chytit let s co nejvíce přestupy tak, aby člověk viděl co nejvíce míst. My jsme plnily výzvu spojenou se spaním za co nejméně peněz během čtyř dnů. Nebo jsme během 24hodinového přestupu procestovaly město, kde jsme přesedaly, a pak vytvořily seznam toho, co všechno se tam dá za jeden den stihnout a vidět,“ vyjmenovává Macková, která se tak vrací k jednomu ze svých předchozích tipů: dlouhé přestupy se můžou vyplatit.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Welcome pamlsek a profesionální venčení. Na dovolenou k moři či do hor lze vyrazit i se psem a kočkou

Proč nechávat zvířata doma, když existuje řada míst, kam je lze vzít s sebou? Třeba v hotelech Falkensteiner rádi ubytují psy i kočky.

falkensteiner5

Foto: Falkensteiner Hotels & Residences

Vzít na dovolenou i zvíře? Nemusí to být problém

Majitelé psů, koček a dalších domácích mazlíčků musí s každou letní dovolenou řešit, kdo se o ně postará. Nejčastěji jsou udáváni mezi příbuzné a přátele, ovšem i to nejlepší náhradní hlídání může přinášet stres, a to nejen zvířatům, ale také dočasným páníčkům. Pokud si však vyberete ubytování, kde nemají se zvířaty problém, můžete je klidně vzít na dovolenou s sebou a ani se nemusíte ochudit o luxus. Pet friendly hotely nabízí například hotelová skupina Falkensteiner Hotels & Residences. Vždy je však dobré si dopředu nastudovat veškerá pravidla, která jsou s takovým pobytem spojená.

Češi patří mezi jedny z největších milovníků domácích zvířat v Evropě. Hned 58 procent dospělých doma chová nějaké zvíře. Nejčastěji se jedná o psy, které v minulém roce vlastnilo 3,2 milionu obyvatel Česka. Téměř čtvrtina Čechů pak doma chová kočku a každý desátý má psa i kočku zároveň.

Ti z nich, kteří v létě vyrážejí na dovolenou a chtějí vzít zvíře s sebou, ale narážejí na problém, kdy valná část apartmánů a hotelů má přísný zákaz vstupu se zvířaty. Čím luxusnější jsou, tím většinou roste i striktnost dodržování tohoto nařízení. Najdou se však výjimky, kde se o psa či kočku rádi postarají se stejnou péčí jako o klasické hosty.

Možnost ubytování se zvířetem tak začal nabízet i řetězec hotelů Falkensteiner. Tento rodinný podnik, jehož historie se začala psát na přelomu druhé poloviny minulého století v Jižním Tyrolsku, dnes poskytuje luxusní pětihvězdičková ubytování hned v několika zemích Evropy.

falkensteiner1

Foto: Falkensteiner Hotels & Residences

Ubytovat se se psy můžete u moře i v horách

V každé z nich dnes také najdete minimálně jeden hotel s programem Welcome Dog, který pobyt se zvířetem umožňuje. Na dovolenou se psem či kočkou tak lze vyrazit do Falkensteineru v Rakousku, Itálii, Srbsku, na Slovensku, v Chorvatsku a také v Praze a Mariánských Lázních. Kompletní seznam všech hotelů s Welcome Dog programem je dostupný na tomto odkazu.

Přestože Chorvatsko Češi navštěvují méně než dřív, stále pro ně zůstává nejoblíbenější letní destinací, kam v minulém roce vyrazilo přes 800 tisíc z nás. Dovolenou u moře se psem či kočkou tu lze strávit například na poloostrově Punta Skala nedaleko Zadaru, kde stojí pětihvězdičkový wellness Hotel Iadera.

„Na každého psa či kočku zde čeká uvítací balíček s pamlsky a na pokoji veškeré potřebné vybavení, jako je psí deka, ručník a misky na krmení a vodu. Přímo v hotelu se pak může majitel se psem pohybovat po chodbách, v lobby a v některých hotelích i v oblastech s barem,“ přibližuje nabízené služby spojené s programem Welcome Dog Karolína Polatová, která má na starosti komunikaci a marketing skupiny v Česku a na Slovensku. Ta zároveň dodává, že v hotelu je se psem či kočkou vždy nutné dodržovat určitá pravidla.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vždy je potřeba mít psa ve veřejných prostorách na vodítku a respektovat, že do některých částí hotelu je vstup s ním zkrátka zakázán. Jedná se většinou o místnosti, kde jsou podávány snídaně, restaurace, lázně, bazény a samozřejmě i sauny. V některých restauracích však mají vyhrazené prostory, kde si lze se psem sednout.

V momentě, kdy si hosté chtějí dopřát proceduru ve spa či wellness, nemusí zvíře nechávat na pokoji, ale mohou mu zařídit vlastní program. „Hosté mohou využít služeb péče o psa v některém z vybraných salónů, případně lze využít nabídky venčení, kdy se psem na procházku vyrazí personál hotelu. Tyto služby jsou vždy zpoplatněné nad rámec taxy za pobyt se zvířetem,“ vysvětluje Polatová s tím, že jedna noc pro zvíře ve většině hotelů Falkensteineru vychází přibližně na 25 eur, tedy v přepočtu 700 korun.

Falkensteiner nabízí program Welcome Dog již delší dobu, ovšem v období pandemie covidu se zaměřil na jeho vylepšení. Vždy jej najdete v hotelích, které jsou blízko přírody. Pro hosty s mazlíčky je také vždy připraven seznam tipů na turistické stezky a zajímavá místa, kam mohou i se psem vyrazit na výlet a užít si dovolenou se vším všudy.

falkensteiner2

Foto: Falkensteiner Hotels & Residences

O zvíře je postaráno stejně jako o běžné hosty

Kromě Punta Skaly nabízí Falkensteiner Welcome Dog program v Chorvatsku například také v resortu s názvem Premium Camping Zadar, tedy v luxusním pojetí klasického kempu s dřevěnými chatkami. Případně si lze dovolenou se zvířetem u Jadranu užít v adults only Hotelu Adriana obklopeném anglickou zahradou, která je v těsné blízkosti moře.

Dle statistik u českých turistů v posledních letech výrazně roste obliba Itálie, kam v loňském roce zamířilo přes 600 tisíc Čechů. Zde Falkensteiner nabízí možnost užít si se psem letní dovolenou u moře ve městě Jesolo nedaleko Benátek, případně aktivní horskou dovolenou v Jižním Tyrolsku v hotelích Antholz či Kronplatz, který patří u hostů se zvířaty k těm nejoblíbenějším.

Od těch, kdo se chtějí v hotelích ubytovat i se zvířetem, je v každém hotelu Falkensteineru s programem Welcome Dog vždy vyžadováno osvědčení od veterináře, psi musí být očipováni a nesmí se jednat o rasu, se kterou je do dané země zákonem zakázáno cestovat. Většinou se jedná o agresivní plemena, v případě Chorvatska například o křížence teriérů typu bull, kteří nemají průkaz původu. Přímo do Benátek zase mají zakázán vstup plemena dobrman a rotvajler. Do většiny Evropy také nesmí vycestovat štěňata mladší tří měsíců a země mohou mít i další specifické předpisy, které si je před cestou se zvířetem dobré nastudovat.

Na co pamatovat při cestování se psem či kočkou:

  • Ujistěte se, že má vaše zvíře všechny potřebné doklady (očkovací průkaz, cestovní pas pro zvířata).
  • Zkontrolujte pravidla a předpisy v cílové destinaci ohledně dovozu zvířat.
  • Navštivte veterináře kvůli kontrole a ujistěte se, že má vaše zvíře všechna potřebná očkování. Nezapomeňte na léky, pokud je užívá.
  • Zajistěte, aby měl mazlíček čip a aktuální identifikační známku s vašimi kontaktními údaji. Zvažte i GPS sledovač.
  • Zjistěte, zda vaše cestovní pojištění zahrnuje i cestování se zvířetem, případně zvažte, zda pojištění pro zvíře nesjednat.
  • Vždy vezměte krmivo a pamlsky, na které je zvíře zvyklé, stejně jako hračky či oblíbenou deku. Nezapomeňte na misku na krmivo a vodu, sáčky na exkrementy, postroj či vodítko a přepravku nebo jiné řešení, jak zajistit bezpečnost zvířete i posádky během cesty.
CC Native

Partnerem článku je Falkensteiner Hotels & Residences

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre